Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 12
- Aszódi Petőfi-nap
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Aszódi Petőfi-nap
Joggal mondható, hogy az aszódi evangélikus gimnáziumban a március az egyik legsokszínűbb és legtevékenyebb hónap, amely immár hagyományosan négy nagy rendezvényre épül: a hónap elején kezdődik a karitatív hét, ezt a színjátszó-találkozó és a Petőfi-nap zárja, majd a diákgála következik.
Az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma, Szakképző Iskolája és Kollégiuma tudatosan törekszik arra, hogy diákjaiban megalapozza a karitatív szellemet, a szociális érzékenységet. Másrészt – mint a forradalmár költő nevét viselő intézmény – azzal is tiszteleg Petőfi Sándor szellemi öröksége előtt, hogy ápolja az ő és a szabadságharc emlékét, illetve a költő kultuszát. A diákság figyelmét azonban nemcsak a szabadságharc Petőfije felé fordítják, hanem a költőre és a színészre is.
-2005. karácsonyán az aszódi evangélikus gimnázium tanulói és tanárai is megrendülten értesültek a Délkelet-Ázsia térségét sújtó szökőárról. Akkor úgy éreztük, tennünk kell valamit. Az adománygyűjtő hétből mára hagyomány lett. Az eltelt években már nemcsak Srí Lankának gyűjtöttünk, ahol ház épült adományunkból, de a Magyarországi Ökumenikus Segélyszervezetnek is segíthettünk egy afganisztáni Petőfi-iskola létrehozásában. Majd következett a székelyföldi árvízkárosultak megsegítése, tavaly pedig a vakok intézetét támogattuk. A diákok egyhetes munkájából – a papírgyűjtéstől az iskolabüfén át a bolhapiacig – több mint háromszázezer forintot ajánlhattunk fel a rászorulóknak.
Az idei tanévben a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak gyűjtöttünk össze kétszázkilencvenhatezer forintot. Az adománygyűjtés során megismerhettük Böjte Csabának és ferences rendi testvéreinek a gyerekekért végzett munkáját, amely nagy tiszteletet ébresztett mindannyiunkban. Csaba testvér most Ausztráliában tartózkodik, így hazatérte után jön el személyesen gimnáziumunkba, hogy átvegye a számukra gyűjtött összeget.
A karitatív hét idén is a Petőfi-nappal zárult, melyre március 13-án, pénteken került sor egy sajátos kulturális iskolanap keretében. Ilyenkor rendszerint ünnepi megemlékezéssel kezdünk, majd évfolyamonként gazdag programok várják diákjainkat. Az 5–6. évfolyam játékos, Petőfihez és a szabadságharchoz kötődő vetélkedőn vesz részt, melyet az egyik 12.-es osztály szervez számukra. Míg a 7. osztályok az aszódi Petőfi-emlékhelyekkel ismerkednek, addig a 8. évfolyam a Petőfi Irodalmi Múzeumba, Budapestre utazik. A 9. és 10. évfolyam Aszód helytörténetével ismerkedik tehetséges, történész beállítottságú diákjaink előadásainak és egy aszódi sétának a segítségével. A 11. és 12. évfolyam számára ismert Petőfi-kutatók tartanak előadást. A programokat ezúttal diaporáma-bemutató, illetve H. Szabó Sándor légi fotós kiállítása színesítette.
A Petőfi-nap valójában – a hagyományoknak megfelelően – már előző este kezdetét vette, amikor is gimnáziumunk színjátszói bemutatták ez évben színpadra állított darabjukat, Gárdonyi Géza A bor című falusi színjátékát.
E bemutatóval (képünkön) vette kezdetét az evangélikus gimnáziumok 6. színjátszó-találkozója, melyen Sopron két középfokú evangélikus oktatási intézményének – a Berzsenyi-líceumnak és az Eötvös-gimnáziumnak – közös csapata is részt vett. Ők Raymond Queneau Stílusgyakorlatok című munkáját vitték színpadra igen izgalmas formában.
A találkozó másik vendége a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium színjátszó köre volt Tamás Melinda tanárnő vezetésével. Tőlük egyrészt Pilinszky-darabot láthattunk, másrészt az ő zenés pantomimjátékuk adott méltó zárást a színdarab-bemutatóknak.
Idén is vendégeink voltak az orosházi színjátszók. Csoportvezetőjük, Baranyainé Imre Julianna sajnos nem tudott velük jönni, de ismét igen színvonalas előadást láthattunk tőlük Bárányok és farkasok címmel. A találkozó díszvendégei a Tisoveci Evangélikus Gimnáziumnak, szlovák testvérgimnáziumunknak a színjátszói voltak, akik egy angol nyelvű zenés darabbal szórakoztatták a nézőket.
Azok a diákjaink, akik a Petőfi-nap keretében nem tudták tehetségüket megmutatni, a március 20-ai diákgálán kapnak lehetőséget erre, ahol énekelhetnek, táncolhatnak, megmutathatják, miben a legjobbak. Iskolánkban e diákgálával zárul március eseménydús hónapja.
Kalina Katalin, az aszódi evangélikus gimnázium magyartanára
::Nyomtatható változat::
|