Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 12
- Párbeszéd szívtől szívig
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Párbeszéd szívtől szívig
Napjainkban egyre több konferenciát szerveznek az erőszak okainak feltárásáról. Kevés alkalom kínálkozik azonban arra, hogy a gyermekekkel vagy felnőttekkel foglalkozó szakemberek elsajátíthassák, hogyan vértezhetik fel magukat az egyre terjedő agresszivitással szemben, leginkább pedig hogy miként járulhatnának hozzá a leküzdéséhez. Ezeknek a kivételesen fontos és hasznos rendezvényeknek a sorát gazdagította március 11-én az az országos szakmai konferencia, amelyet Budapest XVI. kerületében tartottak az Erzsébetligeti Színház termében. Az alkalomnak az volt a különlegessége, hogy egy lelkésznő, Börönte Márta és gyülekezete, a Rákosszentmihály–Sashalmi Evangélikus Egyházközség kezdeményezte. Tervükhöz sikerült megnyerniük önkormányzatuk vezetőit, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Egyházi Kapcsolatok Titkárságának és a Parlament emberjogi bizottságának támogatását.
Az óriási színházteremnek mintegy kétharmada telt meg a XVI. kerületből érkezett pedagógusokkal, lelkipásztorokkal, de sok érdeklődő jött a főváros más részéről és vidéki településekről is. A szervezők célja az volt, hogy megmutassák, milyen eredményt hozhat az erőszakmentes kommunikáció alkalmazása az óvodai, iskolai nevelésben.
A módszer kidolgozása Marshall Rosenberg amerikai pszichológus nevéhez fűződik. Nála tanult Jónai Éva Hava, aki ma már akkreditált trénerként tart képzéseket Magyarországon. Munkatársaival együtt így jellemezték az erőszakmentes kommunikációt: beleérző párbeszéd, amely a másik érzéseit, szükségleteit veszi figyelembe; azt, ami vele összeköt, mintsem azt, ami elválasztana egymástól.
Az „elméleti” tanítás után szituációs játékokon keresztül, egy gyermekcsoport bevonásával mutatták be a módszer alkalmazását. A tapasztalatok kicserélésére, kérdések megfogalmazására a délutáni csoportbeszélgetéseken nyílt mód.
A konferencia vonzerejét fokozta, hogy a szervezőknek olyan prominens személyiségeket sikerült megnyerniük előadás tartására, mint Csépe Valéria akadémikus, a MTA főtitkárhelyettese, Balog Zoltán országgyűlési képviselő, dr. Beer Miklós katolikus megyés püspök, Gáncs Péter evangélikus püspök, dr. Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság volt kommunikációs igazgatója, továbbá dr. Csepregi András lelkész és Nagyrónai László szakmai tanácsadó, akik az OKM-et képviselték a rendezvényen. (A konferenciát kamerával rögzítették, így az anyag DVD-n minden érdeklődő számára elérhető lesz.)
Az előadások az erőszak terjedésének más és más, alattomos módjaira irányították a hallgatóság figyelmét, rámutatva a bajok gyökerére, az emberi szív szeretetlenségére, amely – ahogyan Gáncs Péter fogalmazott – „gyökérkezelést igényel”. A felkért vendégek mégis mindannyian a reményt közvetítették. Az agresszió, a verbális erőszak fékezhető és legyőzhető, ha – Rosenberg kifejezésével élve – az ember megtanul „együtt szörfözni a másikkal”, vagyis meg akarja érteni a másik embert. Beer Miklós szellemes megfogalmazásában pedig (utalva a Kölcsey Ferenc Általános Iskola Kék Madár kórusának a nap elején előadott, Legyetek jól, ha tudtok című dalára) így hangzott a konferencia üzenete: „Legyetek jól, mert tudtok!”
B. Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|