Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 12 - Pár­be­széd szív­től szí­vig

Pár­be­széd szív­től szí­vig

Nap­ja­ink­ban egy­re több kon­fe­ren­ci­át szer­vez­nek az erő­szak oka­i­nak fel­tá­rá­sá­ról. Ke­vés al­ka­lom kí­nál­ko­zik azon­ban ar­ra, hogy a gyer­me­kek­kel vagy fel­nőt­tek­kel fog­lal­ko­zó szak­em­be­rek el­sa­já­tít­has­sák, ho­gyan vér­tez­he­tik fel ma­gu­kat az egy­re ter­je­dő ag­resszi­vi­tás­sal szem­ben, leg­in­kább pe­dig hogy mi­ként já­rul­hat­ná­nak hoz­zá a le­küz­dé­sé­hez. Ezek­nek a ki­vé­te­le­sen fon­tos és hasz­nos ren­dez­vé­nyek­nek a so­rát gaz­da­gí­tot­ta már­ci­us 11-én az az or­szá­gos szak­mai kon­fe­ren­cia, ame­lyet Bu­da­pest XVI. ke­rü­le­té­ben tar­tot­tak az Er­zsé­bet­li­ge­ti Szín­ház ter­mé­ben. Az al­ka­lom­nak az volt a kü­lön­le­ges­sé­ge, hogy egy lel­kész­nő, Bör­ön­te Már­ta és gyü­le­ke­ze­te, a Rá­kos­szent­mi­hály–Sas­hal­mi Evan­gé­li­kus Egy­ház­köz­ség kez­de­mé­nyez­te. Ter­vük­höz si­ke­rült meg­nyer­ni­ük ön­kor­mány­za­tuk ve­ze­tő­it, az Ok­ta­tá­si és Kul­tu­rá­lis Mi­nisz­té­ri­um (OKM) Egy­há­zi Kap­cso­la­tok Tit­kár­sá­gá­nak és a Par­la­ment em­ber­jo­gi bi­zott­sá­gá­nak tá­mo­ga­tá­sát.

Az óri­á­si szín­ház­te­rem­nek mint­egy két­har­ma­da telt meg a XVI. ke­rü­let­ből ér­ke­zett pe­da­gó­gu­sok­kal, lel­ki­pász­to­rok­kal, de sok ér­dek­lő­dő jött a fő­vá­ros más ré­szé­ről és vi­dé­ki te­le­pü­lé­sek­ről is. A szer­ve­zők cél­ja az volt, hogy meg­mu­tas­sák, mi­lyen ered­ményt hoz­hat az erő­szak­men­tes kom­mu­ni­ká­ció al­kal­ma­zá­sa az óvo­dai, is­ko­lai ne­ve­lés­ben.

A mód­szer ki­dol­go­zá­sa Mars­hall Ro­s­en­berg ame­ri­kai pszi­cho­ló­gus ne­vé­hez fű­ző­dik. Ná­la ta­nult Jó­nai Éva Ha­va, aki ma már akk­re­di­tált tré­ner­ként tart kép­zé­se­ket Ma­gyar­or­szá­gon. Mun­ka­tár­sa­i­val együtt így jel­le­mez­ték az erő­szak­men­tes kom­mu­ni­ká­ci­ót: be­le­ér­ző pár­be­széd, amely a má­sik ér­zé­se­it, szük­ség­le­te­it ve­szi fi­gye­lem­be; azt, ami ve­le össze­köt, mint­sem azt, ami el­vá­lasz­ta­na egy­más­tól.

Az „el­mé­le­ti” ta­ní­tás után szi­tu­á­ci­ós já­té­ko­kon ke­resz­tül, egy gyer­mek­cso­port be­vo­ná­sá­val mu­tat­ták be a mód­szer al­kal­ma­zá­sát. A ta­pasz­ta­la­tok ki­cse­ré­lé­sé­re, kér­dé­sek meg­fo­gal­ma­zá­sá­ra a dél­utá­ni cso­port­be­szél­ge­té­se­ken nyílt mód.

A kon­fe­ren­cia vonz­ere­jét fo­koz­ta, hogy a szer­ve­zők­nek olyan pro­mi­nens sze­mé­lyi­sé­ge­ket si­ke­rült meg­nyer­ni­ük elő­adás tar­tá­sá­ra, mint Csé­pe Va­lé­ria aka­dé­mi­kus, a MTA fő­tit­kár­he­lyet­te­se, Ba­log Zol­tán or­szág­gyű­lé­si kép­vi­se­lő, dr. Be­er Mik­lós ka­to­li­kus me­gyés püs­pök, Gáncs Pé­ter evan­gé­li­kus püs­pök, dr. Ga­ram­völ­gyi Lász­ló, az Országos Rendőr-főkapitányság volt kom­mu­ni­ká­ci­ós igaz­ga­tó­ja, to­váb­bá dr. Csep­re­gi And­rás lel­kész és Nagy­ró­nai Lász­ló szak­mai ta­nács­adó, akik az OKM-et kép­vi­sel­ték a ren­dez­vé­nyen. (A kon­fe­ren­ci­át ka­me­rá­val rög­zí­tet­ték, így az anyag DVD-n min­den ér­dek­lő­dő szá­má­ra el­ér­he­tő lesz.)

Az elő­adá­sok az erő­szak ter­je­dé­sé­nek más és más, alat­to­mos mód­jai­ra irá­nyí­tot­ták a hall­ga­tó­ság fi­gyel­mét, rá­mu­tat­va a ba­jok gyö­ke­ré­re, az em­be­ri szív sze­re­tet­len­sé­gé­re, amely – aho­gyan Gáncs Pé­ter fo­gal­ma­zott – „gyö­kér­ke­ze­lést igé­nyel”. A fel­kért ven­dé­gek még­is mind­annyi­an a re­ményt köz­ve­tí­tet­ték. Az ag­resszió, a ver­bá­lis erő­szak fé­kez­he­tő és le­győz­he­tő, ha – Ro­s­en­berg ki­fe­je­zé­sé­vel él­ve – az em­ber meg­ta­nul „együtt ször­föz­ni a má­sik­kal”, vagy­is meg akar­ja ér­te­ni a má­sik em­bert. Be­er Mik­lós szel­le­mes meg­fo­gal­ma­zá­sá­ban pe­dig (utal­va a Köl­csey Fe­renc Ál­ta­lá­nos Is­ko­la Kék Ma­dár kó­ru­sá­nak a nap ele­jén elő­adott, Le­gye­tek jól, ha tud­tok cí­mű da­lá­ra) így hang­zott a kon­fe­ren­cia üze­ne­te: „Le­gye­tek jól, mert tud­tok!”

B. Pin­tér Már­ta

Tör­vény és evan­gé­li­um
„Is­ten be­szé­de­i­nek kez­dő ele­me­i­re ta­nít­son va­la­ki ti­te­ket”
Az el­ső lé­pés
Fény vagy te is!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Március 15. Bé­kásme­gye­ren
Aszó­di Pe­tő­fi-nap
Krisz­tus ne­vé­ben szól­ni és cse­le­ked­ni
Gye­rek­mun­ká­ról a ping­pongasz­tal kö­rül
Se­gély­szer­ve­ző kül­misszi­ók­ban
Be­ik­tat­ták Ko­lozs­vá­rott a 31. er­dé­lyi uni­tá­ri­us püs­pö­köt
Af­ga­nisz­tán – ma­gyar szem­mel
Bél Má­tyás, a pél­da
Pár­be­széd szív­től szí­vig
Vissza­vit­te a ta­lált száz­húsz­ez­ret
Ta­vasz van! Gyö­nyö­rű!
Egy­há­zunk is csat­la­ko­zik a Föld órá­ja kez­de­mé­nye­zés­hez
Vi­lág­vé­gi ví­zi­ók
Pers­pek­tí­vák: nép­egy­ház vagy misszi­ói egy­ház?
„A ne­héz élet­ben so­kan for­dul­nak Is­ten fe­lé!”
Hoz­zá­szó­lás a Mi va­ló – már­ci­us idu­sá­ra? cí­mű írás­hoz
Em­lé­ke­zés a száz éve szü­le­tett Fó­nyad Pál lel­kész­re
Carl Orff vét­ke
Evangélium Színház