Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 12 - Krisz­tus ne­vé­ben szól­ni és cse­le­ked­ni

Krisz­tus ne­vé­ben szól­ni és cse­le­ked­ni

Sza­bó Ber­ta­lan Pé­ter ik­ta­tá­sa az Ül­lői úton

„»Hát­rá­nyos hely­ze­tű­nek« ne­vez­he­tő a Bu­da­pest-Jó­zsef­vá­ro­si Evan­gé­li­kus Egy­ház­köz­ség, hi­szen nincs a kül­vi­lág szá­má­ra lát­ha­tó temp­lo­ma. Pe­dig fon­tos len­ne, hogy ez a haj­lék és ez a gyü­le­ke­zet má­sok előtt is »lát­ha­tó­vá« vál­jék, pél­dá­ul ren­dez­vé­nye­in, a ke­rü­let lap­já­ban va­ló meg­je­le­né­sén vagy épp hon­lap­ján ke­resz­tül” – ne­vez­te meg kö­szön­té­sé­ben Gáncs Pé­ter püs­pök az evan­gé­li­kus kö­zös­ség új lel­ké­szé­nek leg­fon­to­sabb fel­ada­tát. Sza­bó Ber­ta­lan Pé­tert már­ci­us 14-én ün­ne­pi is­ten­tisz­te­let ke­re­té­ben ifj. Cse­lovsz­ky Fe­renc lel­kész, es­pe­res­he­lyet­tes ik­tat­ta hi­va­ta­lá­ba.

A kö­zös­ség temp­lo­ma ugyan nem lát­ha­tó a kül­vi­lág szá­má­ra, ám a lel­ki­pász­tor­ra vá­ró te­en­dők nin­cse­nek el­rejt­ve: a gyü­le­ke­zet lel­ké­sze vég­zi a Ka­kas Lí­dia, il­let­ve a Man­dák Má­ria Sze­re­tet­ott­hon la­kó­i­nak lel­ki­gon­do­zá­sát, és szol­gál az Il­lés ut­cai Nap­fény Ott­hon­ban is.

Sza­bó Ber­ta­lan Pé­ter Ara­don szü­le­tett 1981-ben. Az it­te­ni evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet tag­ja­ként 1994-ben kon­fir­mált Tóth­pál Bé­la lel­kész­nél. Teo­ló­gi­ai ta­nul­má­nya­it 1999 és 2002 kö­zött Ko­lozs­vá­rott a Pro­tes­táns Teo­ló­gi­ai In­té­zet­ben, majd az ezt kö­ve­tő két és fél év­ben Bu­da­pes­ten, az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­te­men foly­tat­ta. Ha­tod­éves­ként Sár­vá­rott szol­gált, ott avat­ta lel­késszé Itt­zés Já­nos püs­pök 2006. jú­li­us 15-én. Ez­után a mo­son­ma­gyar­óvár–raj­ka–he­gyes­ha­lom–le­vé­li gyü­le­ke­zet­ben volt be­osz­tott lel­kész, in­nen ke­rült a fő­vá­ros­ba. Nős, a De­ák té­ri temp­lom­ban 2007-ben kö­tött há­zas­sá­got Sza­bó-Ha­rasz­ti Dó­ra gyógy­pe­da­gó­gus­sal. Az es­kü­vői szer­tar­tá­son a fe­le­ség gyü­le­ke­ze­té­nek lel­ké­sze, Cse­lovsz­ky Fe­renc szol­gált; e sze­mé­lyes kö­tő­dés volt az oka an­nak, hogy múlt va­sár­nap ő ik­tat­ta hi­va­ta­lá­ba az if­jú pász­tort.

A 25. zsol­tár 15. ver­se – „Sze­mem ál­lan­dó­an az Úr­ra néz, mert ő sza­ba­dít­ja ki lá­ba­mat a csap­dá­ból” – alap­ján tar­tott igei el­mél­ke­dé­sé­ben az es­pe­res­he­lyet­tes ar­ra buz­dí­tot­ta szol­ga­tár­sát, hogy az ő sze­me is ál­lan­dó­an az Úr­ra néz­zen, mert ő az, aki utat mu­tat, se­gít és erőt ad.

Sza­bó Ber­ta­lan Pé­ter az ik­ta­tá­si szer­tar­tás után kon­fir­má­ci­ói igé­je, Kol 3,17 alap­ján – „Amit pe­dig szól­tok vagy cse­le­kesz­tek, mind az Úr Jé­zus ne­vé­ben te­gyé­tek, há­lát ad­va az Atya Is­ten­nek őál­ta­la” – pré­di­kált. Hang­sú­lyoz­ta: cél­ja az, hogy Is­ten­nek él­jen, és a ma­ga he­lyén a le­he­tő leg­töb­bet és leg­job­bat te­gye gyü­le­ke­ze­té­ért.

Az ün­ne­pi is­ten­tisz­te­let a Hor­thy Ákos fel­ügye­lő ál­tal ve­ze­tett köz­gyű­lés­sel zá­rult. En­nek ke­re­té­ben – töb­bek kö­zött – a lel­kész­előd, Ker­tész Gé­za, Gáncs Pé­ter püs­pök, va­la­mint az ara­di evan­gé­li­kus egy­ház­köz­ség­ből ér­ke­zett kül­dött­ség ne­vé­ben Tóth­pál Bé­la kö­szön­töt­te az if­jú lel­ki­pász­tort.

G. Zs.

Tör­vény és evan­gé­li­um
„Is­ten be­szé­de­i­nek kez­dő ele­me­i­re ta­nít­son va­la­ki ti­te­ket”
Az el­ső lé­pés
Fény vagy te is!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Március 15. Bé­kásme­gye­ren
Aszó­di Pe­tő­fi-nap
Krisz­tus ne­vé­ben szól­ni és cse­le­ked­ni
Gye­rek­mun­ká­ról a ping­pongasz­tal kö­rül
Se­gély­szer­ve­ző kül­misszi­ók­ban
Be­ik­tat­ták Ko­lozs­vá­rott a 31. er­dé­lyi uni­tá­ri­us püs­pö­köt
Af­ga­nisz­tán – ma­gyar szem­mel
Bél Má­tyás, a pél­da
Pár­be­széd szív­től szí­vig
Vissza­vit­te a ta­lált száz­húsz­ez­ret
Ta­vasz van! Gyö­nyö­rű!
Egy­há­zunk is csat­la­ko­zik a Föld órá­ja kez­de­mé­nye­zés­hez
Vi­lág­vé­gi ví­zi­ók
Pers­pek­tí­vák: nép­egy­ház vagy misszi­ói egy­ház?
„A ne­héz élet­ben so­kan for­dul­nak Is­ten fe­lé!”
Hoz­zá­szó­lás a Mi va­ló – már­ci­us idu­sá­ra? cí­mű írás­hoz
Em­lé­ke­zés a száz éve szü­le­tett Fó­nyad Pál lel­kész­re
Carl Orff vét­ke
Evangélium Színház