Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 12
- Evangélium Színház
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Evangélium Színház
Immár a negyedik Németh László-bemutatóval várjuk közönségünket. Miközben mai színházi és irodalmi életünkből már teljesen hiányzik Németh László. Hogy életét és munkásságát ne borítsa a feledés homálya, ezért igyekszik színházunk gondoskodni az emlékezet lángjának élesztéséről és lobogtatásáról.
Németh László drámái nem a könnyed szórakoztatás művei, hanem egy írói világkép szemcséi. Nála nem csoportok állnak szemben egymással, hanem mindig egy nagy egyéniség szenvedélye, bukása, vezeklése – önmagában. A konfliktus a hősök lelkében játszódik le. Németh Lászlót – saját vallomása szerint – a magatartás, „az igazságszeretet által felidézett tragikum” érdekli. Hisz a nagy példák apostoli erejében és abban, hogy erkölcsöt csak erkölcsi példa teremthet. Önvizsgáló szenvedéllyel műveiben értékeli át újra és újra önmagát. Nála hatalmas tudásanyag teremti meg az ismeretet. Ez az ismeret aztán problémává, a probléma pedig magatartássá válik.
VII. Gergely pápa – a világ leghatalmasabb szervezetének feje – a népből származik. Ezt fennen hirdeti és vallja. A születés kiváltságával szemben a szellem kiváltságát akarja megvalósítani a földön, az egyéni hatalmaskodás, a harácsolás szorításából kiszabadítani az emberi lelket. – És ugyanez a pápa kíméletlenül zsarnoki eszközökkel küzd e célért. Elbukik, de művével mégis útjára indítja a 11. századi Európában a szellem forradalmát.
Németh László szerint annak a kornak (hasonlóan a mi korunkhoz) igazi múzsája a szorongó tájékozatlanság és a megismerési vágy volt. „Hajótöröttek vagyunk, akik a csillagokat nézzük, s a partot keressük – abban a hitben, hogy van part, és a csillagok vezetnek.”
Ezt a hitet erősíti bennünk Németh László!
Udvaros Béla
::Nyomtatható változat::
|