Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 12
- Világvégi víziók
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Világvégi víziók
Összehasonlítás, értékelés vagy csupán hatáskeltő fokozás céljából az ember gyakran fordul a társítás gyakorlatához, asszociál valamilyen alapon bizonyos fogalmakat, dolgokat.
Egy ilyen, kissé furcsa asszociáció, amikor Makót társítjuk Jeruzsálemmel. Kérdezgettem is magamban, hogy miért éppen Makót és miért éppen Jeruzsálemmel. Végül is mi köze Makónak Jeruzsálemhez, illetve – nehogy political incorrectnesst kövessek el – mi köze Jeruzsálemnek Makóhoz? Hogy jön össze ez a kettő? Talán a makói hagymát, ezt a nagyszerű hungarikumot szabadalmaztatták Jeruzsálemben, vagy netán a makói szent helyek turistaáradatának technikáját próbálják honosítani a szent városban?
Egy biztos, a megoldástól olyan messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől.
Hasonló eszmefuttatásnál maradva: azon tűnődtem mostanában, hogy mi közük a bukaresti, budapesti, New York-i meg egyéb tőzsdeindexeknek, GDP-nek meg mindenféle gazdasági mutatóknak a világvégéhez.
Azt látjuk, tapasztaljuk, hogy a világ gazdaságilag fejlettebb részén úrrá lett a recesszió, a válság, a pénzügyi, gazdasági csőd, ez ömlik megállíthatatlanul a csapból is. Szegény emberek, akiknek többé-kevésbé veszélyben a mindennapi egzisztenciájuk, csak azt látják, hogy a kegyetlen helyzeten senki sem tud úrrá lenni. Gazdasági szakemberek, pénzguruk, politikai kis és nagy messiások egyre csak szajkózzák a válság tényét, meg a hosszú, sötét alagútról beszélnek, amelynek nem látszik a vége. Szépen, kitartón festegetik egy ideje az ördögöt a falra, addig-addig, amíg tényleg megjelent. A baj csak az, hogy nem tudják, mit kezdjenek vele, meg azt sem, hogy miként szabaduljanak tőle.
Egyetértek Jean Baudrillard francia filozófussal, aki azt állította, hogy a valóságot egyre inkább a féligazságok, a színlelt tények, a szimulakrumok kezdik szépen behelyettesíteni. Ezek a szimulakrumok néha – főleg kritikus helyzetben – erősebbek a valóságnál, és beláthatatlan folyamatokat idéznek elő. Nem csoda, hogy az indexszimulakrumok, a virtuális gazdasági, pénzügyi krízis számai egyre közelebb viszik az emberek amúgy is leterhelt idegeit, elcsigázott fantáziáját egyfajta apokaliptikus, világvégi életérzéshez. Tény, hogy egyre rosszabb a hangulat az óceánon túl, a Távol-Keleten, az Európai Unióban. A válság sokak idegeit, türelmét, józan eszét kikezdte, Nyugat-Európa államai szépen lassan visszatérnek a protekcionizmushoz, Kelet-Közép-Európa pedig retteg, hogy ismét magára marad.
A The Economist (londoni gazdasági hetilap) arrol értekezett a minap, hogyha Kelet-Európa netalán teljesen összeomolna, akkor az EU egészének jövője kérdésessé válik. A Financial Times pedig az 1930-as évek szörnyűségeinek megismétlődésével riogatja olvasóit. Egyszóval bármerre lapozok, figyelek, minden index egy irányba mutat. A „kisember” pedig mit ért az egészből? Talán csak annyit, hogy megszűnik a munkahelye, feje fölül elveszik a lakását, lízingelt autója helyett blattolnia kell a villamoson, és hogy a nyáron az olasz vagy görög tengerpart helyett élvezni lehet Mezőmócs csendjét is.
Ha van humorérzékünk, akkor rengeteg jópofa dolgot is olvashatunk. Az Új Magyar Szó című romániai országos közéleti napilap néhány hete olyan jelenségről írt, amely végül is a tragikomikum határait súrolja, de megerősítette bennem a gondolatot, hogy netán mi is, mint egyház, hasznossá, sőt nélkülözhetetlenné tehetnénk magunkat. Szóval arról olvastam, hogy moszkvai üzletemberek egyre gyakrabban hívnak mágusokat és varázslókat segítségül, amikor a mélyülő válságban már nem segít semmilyen intervenció. Pópák jönnek, és szenteltvízzel, ráolvasással próbálják helyrehozni a cégek gazdasági indexeit. A Komszomolszkaja Pravda arról tudósít, hogy sem mágus, sem pópa nincs elég, ahhoz képest, hogy mekkora a kereslet, és a tarifákat is közli. Egyes pszichológusok azzal magyarázzák ezt az általánossá váló jelenséget, hogy az emberek elbizonytalanodtak, rettegnek, és az égieket teszik felelőssé, de egyben hozzájuk is fordulnak segítségért.
A tévében saját szememmel láttam, hogy Tokióban több száz vállalatvezető, bankvezér, üzletember egy sintoista templomban imádkozva, áldozva próbálta kikényszeríteni az istenség kegyét. Csodálkoztam is: ha a racionális és igen pragmatikus japánok ehhez a „gazdasági megoldáshoz” nyúltak, akkor tényleg itt lehet a világvége.
Romániában különösen a fanatizált ortodox szerzetesek riogatnak a világvég közeli bekövetkeztével, annak kapcsán, hogy – ha nem tévedek – a világon ötödikként az ország bevezette a biometrikus útlevelet. Ezzel még önmagában nem is lenne olyan nagy baj, de a vonalkódjában valamelyik buzgó szerzetes felfedezett három hatos számot, és ettől azután feje tetejére állott itt minden, s a Szentírás jól célzott sugaraival már az is kiderült, hogy itt van az Antikrisztus meg minden egyéb.
Hogy felkerüljön a bokréta is a kalapra, és legyen, aminek végre lennie kell, én már csak arra a nagy pillanatra várok, amikor a közös román–magyar kormányülést követően Gyurcsány Ferenc és Emil Boc miniszterelnökök karöltve, minisztereiktől és a két ország tisztelt képviselőitől, szenátoraitól követve a Kossuth térről gyalogosan átvonulnak a Szent István-bazilikába, ahol egyházi elöljárók ökumenikus közbenjárására – mint totális gazdasági, pénzügyi megoldás – újra felajánlják kies országainkat Szűz Máriának.
A Szentírás szavaival szólva: tudjátok, ez már a vég!
Mindenféle baljós jelenség, elkeseredés ellenére: „Ti azonban, testvéreim, nem vagytok sötétségben, hogy az a nap tolvajként lephetne meg titeket. Hiszen valamennyien a világosság és a nappal fiai vagytok, nem vagyunk az éjszakáé, sem a sötétségé. Akkor ne is aludjunk, mint a többiek, hanem legyünk éberek és józanok.” (1Thessz 5,4–6)
Bizony szükség van a felülről kapott éberségre, józanságra.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|