Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 12
- Carl Orff vétke
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Carl Orff vétke
A 20. századi zene egyes hívei évtizedek óta fanyalognak, ha Carl Orff Carmina Burana című műve kerül szóba. Bírálják tonális hangzását, nehezen tudják megbocsátani rendkívüli sikerét. A hangversenynaptárra tekintve valóban a zenei élet középpontjában van itthon is, február végén az Operában a Budapesti Filharmóniai Társaság zenekara és a Magyar Állami Operaház énekkara Héja Domokos irányításával mutatta be. Rá egy hétre e produkcióval látogatott a fővárosba a Szegedi Kortárs Balett. A Pécsi Balett is szívügyének tekinti a darabot, tíz évvel ezelőtt bemutatott előadását novemberben újította fel, s azóta is táblás házak mellett játssza.
Miben rejlik a mű titka? Talán három tényezőnek: a szerzői talentumnak, a parádés szövegkönyvnek és a közreadás időpontjának megismételhetetlen eredője.
Carl Orff német zeneszerző 1895-ben született. Pályája elején mint kiváló zenepedagógus szerzett hírnevet. A régi zene, ezen belül az egyházi zene kutatásában ért el eredményeket, emellett ma is világszerte alkalmazzák „Orff-Schulwerk” néven ismert zenei és mozgásnevelési metodikáját. Ebben – a gyermekek fejlődését is kiválóan szolgáló – pedagógiai módszerben a beszéd, a zene, a tánc ritmusa eggyé válik.
Mint zeneszerző első színpadi sikerét a Frankfurtban 1937-ben bemutatott Carmina Burana című művével aratta. Orff nem tett mást, csak „totális színházában” pedagógiai módszerét ültette át a gyakorlatba. Színpadi ismereteit kihasználva egyszerűen, de rendkívül szuggesztíven alkotta meg. Bírálói általában zenéjét veszik górcső alá, komplexitásával már nem foglalkoznak.
A darab címének és a szövegnek a forrása egy 13. századi verseskötet. A bajorországi Benediktbeuren kolostorban megtalált latin és alnémet nyelven írt kódex valóságos kincsesbányája az úgynevezett „vágáns” költészet alkotásainak. Bordalok, diáknóták keverednek szerzetesek világi gondolataival, stílusuk hol vaskos, hol lírai, hol humoros. A sorokat tanulmányozva az olvasó ráébredhet arra, hogy az egyesek által „sötét középkornak” tartott időszak korántsem volt olyan barátságtalan.
A szerző a kódexből huszonnégy darabot használt fel a karműben. Műfajának meghatározása nem egyszerű, talán a „szcenikus kantáta” elnevezés közelíti meg a legjobban. Oratorikus formában hangversenyteremben vagy tánccal színesítve színpadon egyaránt hatásos. Az opus három részből áll: az első rész a tavaszról szól, a második rész egy kocsma forgatagába enged bepillantást, a befejező rész témája a szerelem.
A harmadik tényező a bemutatás ideje. Utólag visszatekintve a harmincas évek vége nem sok jót ígért egy német átlagpolgárnak. Az elkövetkezendő borzalmak előérzete minden lélekben ott lappangott, s egy reneszánsz életvidámságot sugalló zenei csemege elfeledtette a gondokat. Orff későbbi, hasonló stílusjegyekkel komponált művei – mint a Catulli Carmina vagy az Aphrodité győzelme – már nem arattak akkora sikert.
A mű Magyarországon sokáig el volt zárva a közönség elől. Felrótták a szerzőnek, hogy hatvanmillió honfitársával együtt otthon maradt a hitleri Németországban, s nem emigrált, mint sok zenész társa. A háború után ráadásul nem az NDK művészetét gazdagította, így a „nyugatnémet szerző” iránti bizalmatlanság sokáig megmaradt.
Az 1956-os forradalom után omlani látszott az Orff köré épített fal. A Magyar Rádióban 1960-ban készült felvételen Forrai Miklós keze alatt olyan művészek működtek közre, mint Réti József, Melis György vagy Gyurkovics Mária. A hatvanas években érkezett az országba a csehszlovák Supraphon kiváló felvétele. A Cseh Filharmonikusok ének- és zenekarát Václav Smetáček vezényelte.
A mű egyre népszerűbb lett, minden zenekedvelőnek fűződik hozzá egy vagy több zenei élménye. Számomra Jean-Pierre Ponnelle 1975-ben készített filmje jelent felejthetetlen élményt, de számos koncertre is szívesen emlékezem. Szinte hihetetlen, de a művet Magyarországon menedzselő ügynökség adatai szerint az elmúlt nyolc évben ötvenkilenc koncerten és száztizenkilenc színházi előadáson mutatták be.
A bevezetőben említett két balettelőadás is méltó Orff szelleméhez. A Pécsi Balett korán felfedezte a Carmina Buranában rejlő mozgást, máig klasszikusnak számít Eck Imre 1978-as koreográfiája. Az előadás a Pécsi Nyári Színház műsorait színesítette.
A mostani felújítás Herczog István tizenkét évvel ezelőtti, nagy sikerű bemutatóján alapul. Az akkori előadás szabadtérre készült, és Neubrandenburg templomterén is eljátszották. A mostani színrevitel feszesebb s lényegesen rövidebb is. Összefüggő történetet mesél el a tánc nyelvén: egy angyal megpróbáltatásait a földön. A vaskos témákat enyhíti a humor segítségével. Emlékezetes módon a híres kontratenoráriát („Olim lacus colueram” – „Hajdan szép hattyú voltam én”) a csapszékben elázott angyallal állítja párhuzamba, s a többi dévaj tréfát is szeretettel oldja.
Nem tartom szerencsésnek viszont, hogy Ravel Bolerójával tették egy műsorba. A látottak szerint a Bolero sokat kivesz a táncosokból, s emiatt az Orff-mű kurtítva kerül a közönség elé. Sajnos éppen az ónémet szövegekkel rövidült meg a darab.
A Művészetek Palotájában látott, majd egy évtizedes múltra visszatekintő szegedi előadás filozofikus oldaláról közelíti meg a középkori játékot. A darab elején és végén – mintha Bergman A hetedik pecsétjéből lépne ki – testet ölt a halál, s ettől kezdve a táncjáték élet s elmúlás mezsgyéjén folyik. „Fortuna állhatatlan, csalfa” – énekli a nyitókórus, s ez megadja az est hangulatát. Egy mezőn zajlik a játék, füvön lépkednek a szereplők, a telihold hol tisztás, hol háttér, hol örvény, amely lehúzza az élőt.
A lyoni táncszínházban is nagy sikerrel bemutatott darab egy összeforrt fiatal alkotóközösség mesterműve. A klasszikus balett kivételével minden mozdulati sornak tárháza, lírai és akrobatikus elemek váltják egymást. A feszültséget itt is jól oldja a kocsmai jelenet. A koreográfus, Juronics Tamás a csapatra épít, az összjátékot helyezi mindenek elé, ez alól csupán lány a kivétel, akit a szerelmi beteljesülésből a halál ragad el.
Csermák Zoltán
::Nyomtatható változat::
|