Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Klímaváltozás: felelősségünk – lehetőségünk
Keresztutak
Egyház és Európa
Hozzászólás a cikkhez
Klímaváltozás: felelősségünk – lehetőségünk
Az Európai Egyházak Konferenciája és a Püspöki Konferenciák Európai Tanácsa által megrendezett 3. európai ökumenikus nagygyűlés egyik fontos ajánlása az, hogy minden év szeptember 1. és október 4. között az egyházak imádkozzanak a teremtés megőrzéséért, és konkrét programokkal szorgalmazzák az életstílus olyan változásait, amelyek megállíthatják vagy megfordíthatják a klímaváltozást, amelyből súlyos természeti, társadalmi, gazdasági, sőt kulturális és politikai következmények származhatnak.
Az egyházaknak ezzel a felhívásával összhangban van az a tény, hogy a környezetvédelem általában és a klímaváltozás különösképpen is az európai politika egyik legfontosabb pontja.
Az Európai Unió ebben a kérdésben példaértékű, pozitív magatartást tanúsít világméretekben és globális összefüggésekben is. Élen jár és húzóerő azzal, hogy a globális tárgyalásokon a szén-dioxid-kibocsátásnak előbb húsz-, majd harmincszázalékos csökkentésére kötelezte el magát 2020-ig. Ezzel párhuzamosan húsz százalékra növelné a megújuló energiaforrások használatát, és húsz százalékkal növelné az energiahatékonyságot. Ezekkel a döntésekkel az Európai Unió messze túlmutat a kiotói döntéseken, nem beszélve azokról, akik a kiotói határozatokat sem tartják magukra nézve mértékadónak.
Az európai egyházak sokféle módon aktív partnerei e téren az európai intézményeknek. A klímaváltozás központi témája volt például a 2008 májusában megrendezett találkozónak, amelyen az Európai Tanács, az Európai Unió kormánya, az Európai Bizottság és az Európai Parlament vezető politikusai tanácskoztak európai egyházi és vallási vezetőkkel.
Az európai egyházak növekvő aktivitással fejezik ki felelősségérzetüket a teremtés védelme iránt, és kötelezik el magukat a dialógusra és közös cselekvésre a felekezetek között, kormányzatokkal, önkormányzatokkal és a civil társadalom illetékes szervezeteivel. A klímaváltozás már nemcsak mérhető, hanem érezhető káros következményei világos üzenetet hordoznak. Az is nyilvánvaló, hogy a klímaváltozás előbb-utóbb mindenki számára negatív következményekkel jár, tehát a legszélesebb körű összefogás nemcsak szükséges, hanem viszonylag könnyen lehetséges is.
Kontinentális szinten az Európai Keresztény Környezeti Hálózat az a szervezet, amely – az Európai Egyházak Konferenciája Egyház és Társadalom Bizottságával szoros együttműködésben – vállalja a környezetvédelem kétirányú szolgálatát. Európai egyházi körökben egyrészt igyekszik elősegíteni a környezeti felelősség felébredését és a különféle együttműködések lehetőségét. Másrészt pedig az európai intézmények döntéseiben a teológiai, az etikai és a spirituális szempontokat igyekszik érvényesíteni. Ennek az egyházi szervezetnek a főbb témái – amelyeket nyilván egymással való összefüggésben is elemez – a következők: teológia, istentisztelet, klímaváltozás, környezettudatos igazgatás, környezeti nevelés, víz, szállítmányozás és természetvédelem.
E nyolc téma világosan mutatja az ember és az egész teremtés összefüggését a Teremtő előtti felelősségben. Az ember életstílusának a teremtés őrzésében, művelésében és/vagy szennyezésében, kizsákmányolásában játszott szerepe központi kérdése a környezetfelelős hitéletnek. Nemcsak az igaz, hogy a klímaváltozás mindannyiunkat érint, hanem az is, hogy a változást mindannyian befolyásoljuk. S felelősségünket ennek jegyében úgy is megélhetjük, hogy amennyire tőlünk telik, védjük a természetet, és úgy is, hogy ha már olykor megsebezzük, akkor tudatosan gyógyítani is próbáljuk. A légi közlekedés lehet ez utóbbira példa, amelyet esetleg nem tudunk nélkülözni, de az általa okozott sebeket tudjuk gyógyítani. Szép példa erre a nagyszebeni nagygyűlésnek az az akciója, amelynek keretében adományokat gyűjtöttek a repülővel érkezőktől és az így összegyűjtött összegből tizenötezer fát ültettek Nagyszebenben.
S ezzel megérkeztünk magunkhoz. Mit tehetünk mi? Mi, egyszerű emberek sem intézhetjük el a kérdést azzal, hogy nincsenek gyáraink, kamionparkjaink, repülőink és hatalmunk se a döntések befolyásolására, tehát e kérdés nem tartozik ránk. Ránk tartozik, mert életünk rendes és rendkívüli eseményeivel óvjuk vagy sértjük a természetet. Sürgetjük vagy lassítjuk a klímaváltozást. Jó vagy rossz példát adunk a körülöttünk élőknek.
Valamilyen szinten mindannyiunknak van lehetőségünk dönteni abban, hogy milyen vegyszereket használunk és mennyit belőlük; milyen csomagolóanyagokat, poharakat, tányérokat, dobozokat és energiaforrásokat használunk és mennyit. Dönthetünk abban, hogy lakások, templomok, parókiák, egyházi intézmények építésénél, korszerűsítésénél milyen építőanyagot és technológiát használunk. Sokszor eldönthetjük, hogy gyalog, kerékpárral, villamossal megyünk az istentiszteletre vagy autóval. Nyugati testvéreink környezettudatos, zöld egyházi életének szép példáit követhetjük vagy megmosolyoghatjuk. Az önkormányzatok és a civil társadalom számos környezetvédelmi programjához csatlakozhatunk vagy kimaradhatunk belőlük. Sok lehetőségünk van arra, hogy a klímaváltozás negatív következményeit ne csak elszenvedjük, hanem a megállítását, megfordítását magunk is elősegítsük.
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának tavalyi közgyűlése határozatot hozott arra nézve, hogy a 3. európai ökumenikus nagygyűlésnek a teremtés ünnepére vonatkozó ajánlását segédanyaggal együtt továbbítja a gyülekezetek és intézmények számára. Ezeken a segédanyagokon most dolgozunk, és idejében a tagegyházaink rendelkezésére bocsátjuk őket.
Azonban addig is szeretettel hívunk mindenkit a fentiek megfontolására annak érdekében, hogy a teremtő Isten magyar hívő népe a klímaváltozást és a természet védelmét illetően a megoldás oldalán álljon a mindennapi élet leghétköznapibb és legünnepélyesebb eseményeiben egyaránt.
Dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára
::Nyomtatható változat::
|