Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Otthon idegenben
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Otthon idegenben
A fenti címmel rendezték meg Németországban, a Majna-parti Frankfurttól száz kilométerre északra fekvő Holzhausenben az ötvenedik, jubileumi EMEIK-konferenciát.
De mi is az az EMEIK? Legjobb, ha a választ a konferencia képviselői adják meg. Az Európai Magyar Evangéliumi Ifjúsági Konferencia honlapján ez a rövid bemutatkozás olvasható (http://church.lutheran.hu/emeik/): „A nagyheti Ifjúsági Konferencia 1960 óta minden évben megrendezésre kerül. Európa különböző országaiból gyűlünk egybe, protestáns fiatalok, családok és idősebbek is, hogy a keresztyén hitben, a magyarságtudatban erősödjünk, és a közösség élményével gazdagodjunk. Sokak számára jelentett eddig az Ifjúsági Konferencia örömteli találkozást hasonló helyzetben élő magyarokkal és fontos támaszpontot keresztyén hitükben.“
Itt van előttem a honlapon is olvasható lista, amely felsorolja, hogy az első, 1960-ban a norvégiai Trysilben tartott konferencia óta milyen utat jártak be Európa-szerte, és mik voltak a témák, amelyek meghatározták az egyes alkalmakat. E rövid írás keretében nem sorolhatom fel a hosszú listát, de javaslom, hogy aki megteheti, nézzen utána a honlapon.
Imponáló történet sejlik fel előttünk a puszta felsorolásból is. A Nyugati magyar irodalmi lexikon és bibliográfiában pedig többek között ezt is olvashatjuk: „Az EMEIK szellemi vezetői közé tartozott, illetve tartozik: Cseri Gyula, Gémes István, Glatz József, Pátkai Róbert, Szépfalusi István, Terray László, Tóth János, Vajta Vilmos. A szervezetből 1969-ben kivált idősebb tagok alakították meg az Európai Protestáns Magyar Szabadegyetemet.“
Azt már én teszem hozzá, hogy a konferenciák sikeréhez esztendőről esztendőre sok munkával járultak hozzá azok az ifjúsági lelkészek és a gyakorlati szervezésben részt vevő segítők, akiknek a nevét ugyan nem őrzik lexikonok, de akik nélkül nem jöhettek volna létre ezek az alkalmak.
Az ötvenedik konferencia sikeréért fáradozók közül azért két nevet szeretnék külön is megemlíteni: a Svájcban gyülekezeti lelkészként szolgáló Joób Szilárd evangélikus ifjúsági lelkész elsősorban a tartalomért volt felelős, az angliai Jaskó Irén református vegyészmérnök pedig gondos háziasszonyként a praktikus tennivalók terhét vállalta magára. Nekik és minden munkatársuknak mint a konferencia egyik résztvevője és előadója én magam is köszönetet mondok. Tudom, hogy minden résztvevő – különösképpen a Magyarországról érkezett evangélikus gimnazisták és református teológiai hallgatók – nevében is teszem ezt.
Mielőtt kicsit részletesebben szólok az összejövetel témájáról és előadóiról, még azt is elmondom, hogy az ifjúsági konferenciát megelőzte a 7. nyugat-európai magyar presbiteri konferencia, amely két napon át az aktuális tennivalók mellett elsősorban a magyar nyelvű szórványgyülekezetek istentiszteleti rendjeiről és az esetleges egységesítés lehetőségeiről tárgyalt. Két hazai előadót is meghívtak a liturgiai kérdések megbeszéléséhez: református részről dr. Fekete Károly debreceni teológiai professzor, evangélikus oldalról pedig én magam voltam a meghívott.
A presbiteri konferenciát lezárta, a nagyheti ifjúsági konferenciát pedig megnyitotta a közösen ünnepelt virágvasárnapi úrvacsorás istentisztelet, amelynek Gémes Pál evangélikus lelkész volt az igehirdetője. Ő – saját német szolgálata mellett – édesapjával, Gémes Istvánnal közösen végzi a stuttgarti magyar gyülekezetben a munkát.
Fordítsuk most figyelmünket a jubileumi konferenciára! Ahogy említettem, mostani írásom címéül a konferencia címét, fő témáját választottam. A meghívón a szervezők így hirdették meg a jubileumi alkalmat: „A téma, »otthon – idegenben«, keresztyén és magyar sorskérdést vet fel. Ez volt meghatározó az EMEIK indulásakor és története alatt is. Az idegenbe került fiatalok a konferencia által egy darab otthont teremtettek, mely azóta is sok résztvevőt vonz. Az 50. konferencián ezért ezt a mindig időszerű kérdést vizsgáljuk meg: hogyan élhetünk idegenben otthon, és hogyan viseljük el otthon az idegenséget? Egyébként akárhol is élünk, mint keresztyéneknek e földön csak átmeneti otthonunk van.”
A konferencia munkamódszere a már sokszor bevált hagyományos volt. A bibliatanulmány-sorozat, az előadások, sőt még az esti áhítatok is a nagyon gazdag téma egy-egy részletére irányították a figyelmet. Lehetőség volt délutánonként a napi részlettémák kiscsoportos megbeszélésére is. Négy délelőttön Virágh Sándor sárospataki református lelkipásztor tartotta a bibliatanulmányt Mózes 1. könyvének nagy családtörténete alapján. Az idegenbe szakadt József élete az „otthon idegenben” téma sajátos végiggondolására adott alkalmat és lehetőséget.
A még mindig délelőtt sorra kerülő előadás-sorozat a fő téma különböző összefüggéseire világított rá. Az Otthon idegenben szikáran koppanó főcímére ugyanis egymás után következtek a kérdést nem szűkítő, de minden esetben konkrét kontextusba helyező címek: mint keresztény, mint magyar (e kettő az én feladatom volt), majd az emigrációban, végül kisebbségben.
Az emigráció összefüggésében Gémes István evangélikus lelkész Stuttgartból osztotta meg velünk gazdag tapasztalatait, a kisebbségben való lét sajátos kérdéseiről a felvidéki Rozsnyóról érkezett Badin Ádám – az ottani gyülekezet presbitériumából éppen a közelmúltban kizárt – előadóművész testvérünk szólt. Az ő „helyzetjelentése” hallatán a konferencia egyik résztvevője részéről kezdeményezett spontán akció is elindult, amely egy nyilatkozattal az Európai Unió illetékeseinek figyelmébe ajánlotta a felvidéki magyar anyanyelvű evangélikusok nehéz helyzetét. (Vö. a múlt heti – április 26-i – Evangélikus Élet Útitárs mellékletének 1. oldalán megjelent S.O.S., szlovákiai evangélikusok… című írást.)
Egyik délután szép élményt jelentett a közeli Herbornban történt kirándulás. Gárdonyi Zsolt és fia, Dániel az ottani evangélikus templomban tartott koncerten örvendeztette meg a résztvevőket. A naponta más-más konferenciai részvevő által tartott esti áhítatok előtt változatos programú – például ifjúsági est, Ki mit tud?, Badin Ádám bábszínháza stb. – alkalmakat készítettek elő a szervezők.
Akik ott lehettünk, átélhettük a csodát: idegenben is otthon éreztük magunkat a Jézus köré gyűlt magyar anyanyelvű tanítványi kör közösségében. Isten éltesse az ötvenéves EMEIK-et – ad multos annos!
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|