Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Összefogásra van szükség
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Összefogásra van szükség
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Felelősségünk a teremtett világért című körlevelének bemutatása és értékelése céljából rendezett nyilvános ülést március 30-án a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) székházában a Környezettudományi Elnöki Bizottság. A konferencia kifejezetten a környezetvédelemmel, valamint az éghajlatváltozással foglalkozó részekre és az ehhez kapcsolódó erkölcsi, etikai vonatkozásokra összpontosított.
Pálinkás József, az Akadémia elnöke megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy ugyanaz a tudás szükséges a környező világ egyensúlyának helyreállításához, amely egyben hozzájárult a felbomlásához is. A tudás azonban önmagában nem elég, mert hit és erkölcsi viszonyulás is szükséges ahhoz, hogy a környezetvédelem mindennapi életünk részévé váljon, és ebben az egyháznak is fontos szerepe van.
A körlevelet ketten mutatták be. Harsányi Pál Ottó OFM erkölcsteológus, egyetemi adjunktus a környezeti krízis okait, folyamatát tárta fel, továbbá részletes filozófiai reflexiót adva a keresztény környezetetika alappilléreit, valamint az egyház szerepvállalásának lehetőségeit vázolta. Baritz Sarolta Laura OP teológus, közgazdász a gazdaság felől közelítette meg a témát. A kétdimenziós, szolgáló gazdaság modelljének bemutatásával hangsúlyozta, hogy gondolkodásbeli és etikai paradigmaváltás szükséges a jó világrend kiteljesedéséhez.
A körlevél egyes részeinek ismertetése után elsőként Erdő Péter bíboros – aki egyben az MTA levelező tagja is – szólt hozzá az elhangzottakhoz. Mint a helyszín is mutatja, valóban széles összefogásra van szükség – hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy bár lehetnek, akikben magának a témának a felvetése is bizalmatlanságot ébreszt, összességében mégis van rá igény, hogy erről beszéljenek az egyházon belül is. A körlevél nem „megrendelésre” született, hanem valódi mondanivalót közvetít a hívek felé.
A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) nevében – melynek két egyházi személy is tagja – Schmuck Erzsébet, a tanács titkára mutatta be röviden a szervezet működését, és kereste meg a közös pontokat a tanács állásfoglalása, valamint a körlevél között. Ilyenek például a szemléletváltás, az értékrend vagy az erkölcsi romlás.
Habár nagyon sok ismeretünk van már, még sincs helyén mindennapi életünkben a környezettudatos gondolkodás – állapította meg Csépe Valéria agykutató, pszichológus, az MTA főtitkárhelyettese, a Közoktatási Elnöki Bizottság vezetője. A gyermekek számára fontos a modellkövetés. Ebben elsősorban a családnak, a szülőknek, ezen kívül az iskolának, a tanítóknak és a tágabb felnőtt környezetnek jut meghatározó szerep. Az attitűdváltáshoz általában egy generáció szükséges. De jelen helyzetben vajon van-e erre ennyi idő? Ebben a kérdésben nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tudomány felelősségégét sem – fejtette ki.
Kerekes Sándor közgazdász, az Országos Környezetvédelmi Tanács elnöke részletesen felvázolta a fenntartható társadalmi-ökológiai rendszer jellemzőit. Hangsúlyozta, hogy a verseny helyett végre az együttműködést kellene előtérbe helyeznünk, melyhez elengedhetetlen a regionalizmus szemlélete. Olykor cinikus, ám optimista hangvételű hozzászólása végül azt sugallta: van remény! Hiszen egy bolti vásárlás is lehet választás, elköteleződés a fenntartható élet felé…
Szintén közgazdászként szólt a témához Halm Tamás, a Gazdasági és Szociális Tanács főtitkára. A testület elkészítette Válság és hazaszeretet című tanulmányát, melyben olyan dolgokra hívják fel a figyelmet, mint a tudatos fogyasztás, illetve a fogyasztás visszafogása, a belföldi turizmus előtérbe helyezése vagy a magyar termék vásárlása. Hozzászólását Pál apostol szavaira hivatkozva kezdte, és Széchenyi Hitel című művének részletével zárta.
Végezetül Szarka László, a Föld-év Magyar Nemzet Bizottságának titkára érdekes összehasonlítást tett a katolikus körlevél, a Föld-év dokumentuma és az EU fenntartható fejlődés stratégiája között. (A 2007–2009 közötti időszak világszerte a Föld éve. Hazánkban tizenkét fontos témakörben készült részletes tanulmány a Föld állapotát illetően, tavaly pedig – mint az Evangélikus Élet is tudósított róla – Sopronban rendeztek konferenciát Föld és Ég címmel. – A szerk.) Szarka László fölvetette, hogy esetleg sort kellene keríteni a körlevél jelen válsághelyzetben történő aktualizálására, akár ökumenikus szinten is.
Az ülést Németh Tamás levezető elnöknek, az MTA főtitkárának szavai zárták, aki visszautalva egy korábbi felszólalásra útravalóul olyan szavakat helyezett a jelenlevők szívére, mint érték, értelem, érzelem.
Jerabek-Cserepes Csilla
::Nyomtatható változat::
|