Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Út a lélek felé
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Út a lélek felé
Beszélgetés Varga Imre szobrászművésszel
Óbuda. Egyszerű, tiszta ház a Laktanya utcában. Várakozó, esernyős nők mutatják az utat, így eltévedni nem lehet. A fákon túl a Duna, a másik oldalon a forgalmas Árpád híd a tavaszragyogásban. Varga Imre, európai hírű szobrászművészünk életmű-kiállítása 1983 óta fogadja látogatóit, szerte az országból és a nagyvilágból.
Szombaton egy-két órára mindig benéz. Körbesétál a zsúfolt termekben, leül, és friss kávé mellett idézi az elröppent évtizedeket. A vatikáni magyar kápolnában látható Szent István és Szűz Mária a bejárat mellett, bent az Erőltetett menet véget nem érő vonulása, Szent Erzsébet és Lajos király lovas kompozíciója… Bartók, Móricz, Derkovits, Czóbel, a Professzor örök tűnődő alakja. Az udvar lomb rejtette csendjében félig hunyt arccal a mártírhalált halt költő: Radnóti Miklós.
Ha élne, most lenne százéves.
Róla kérdeztem jeles szobrászunkat: a műről és a nem porladó versekről.
– 1956 után, szilenciumokkal a hátam mögött kaptam mint első feladatot – kezdi az emlékezést. – A megbízás úgy szólt: Radnóti portréja. Ezt lehet úgyis értelmezni, ahogyan én tettem: egész alakos portrészobra. A mohácsi mozi elé szánták, ami nagyon bántott, mert nem volt semmi köze hozzá. Ekkor én már Radnótit mint költőt régóta ismertem. Személyesen nem. 1938-ban jelent meg Meredek út című kötete, amit később az ő dedikációjával kaptam ajándékba továbbdedikálva. Voltak ezenkívül más megjelent versei is, kedvencem a Hasonlatok: „Olyan vagy, mint egy suttogó faág, / ha rámhajolsz, / s rejtelmes ízü vagy, / olyan vagy, mint a mák, // s akár a folyton gyűrüző idő, / oly izgató vagy, / s olyan megnyugtató, / mint sír felett a kő…”
– Gyönyörű.
– Ez nagyon szép vers.
– Mikor ismerte meg a költő tragikus életét?
– Sajnos a későbbi történések egybevágtak mindazzal, amit addig nem tudtunk. Radnóti Miklós a munkatáborban, Radnóti, a menekülő, aki vállalja a halált, ahogy megírta a Razglednicákban: „Mellézuhantam, átfordult a teste / s feszes volt már, mint húr, ha pattan. / Tarkólövés. – Így végzed hát te is, – súgtam magamnak…”
Tehát jól ismertem a költőt, mikor nekifogtam a mintázásnak. A feladat, amit én tűztem magam elé, az volt, hogy egy olyan érzékenységű portrét készítsek, amit szeretni lehet. Egy embert, akit én a versein keresztül szerettem meg.
– Sokáig vívódott a megoldáson?
– Hosszan kínlódtam vele. Amikor készen lettem, már csak az volt a probléma, hogyan helyezzem el a környezetben. Kockakőből kialakított alapot raktam le, és vasúti talpfákból korlátot, arra támasztottam a szobrot. A hatás frenetikus volt. Arra gondoltam a lehajtott fejjel, lehunyt szemmel, hogy ez az út mindig nyitva marad. Ezt nem lehet elvenni senkitől. Nincs az a börtön, az a szögesdrót, amelyik az utat befelé elzárná. Úgy hiszem, Radnótinak ez volt az egyetlen szabad útja!
– Mikor állították fel a szobrot?
– Kaptam egy építészt, aki fekete gránitból készítette el az alapot. Mindez teljesen idegen volt az egésztől, de felállították. Szörnyen nézett ki. De szerencsém volt, mert nem sokkal utána, 1969-ben elkérték egy moszkvai kiállításra, s hál Istennek ott elvesztették. Mivel sokáig volt nyitva a kiállítás, újból elkészítettem a szobrot kockakövekkel és fakorláttal. Ennek a történetnek van humora, de nem annak szántam. Hiszen a mű úgy kell, hogy hasson, bizseregjünk tőle, elnémuljunk. Mikor visszahozták a szobrot külföldről, elküldtem Salgótarjánba. Ők azonnal megvették, és elhelyezték egy szép helyen.
– Ezzel lezárult a sorsa?
– Egy nagyon szimpatikus idegen hölgy és úr, németek, meglátták Radnótit, és megrendelték. Elkészítettem és fel is állítottuk. Akkor csak egy kérdésük maradt: ki ez? Mondtam, ez egy nagy magyar költő. Gyorsan elmentem a közeli város könyvtárába, ahol szerencsére találtam fordítást. Mondanom se kell, a két ember megértette Radnóti Miklóst a versei nyomán. Érdekes és tanulságos volt ez a találkozás, s engem igazolt, azt a szellemiséget sugározta, amit neki szántam.
– Vas István íróasztalán sokszor megcsodáltam az Ön által készített tenyérnyi Radnóti-szobrot…
– Egyike az első megfogalmazásoknak. Tudtam, hogy jó barátok voltak. Az egyik látogatáskor ezzel mentem hozzá, és meglepve láttam, nagyon elérzékenyült. Csináltam Vas Istvánról is portrékat a Petőfi Irodalmi Múzeum megbízásából. Felesége, Piroska nem nagyon kedvelte, amit készítettem. Én a tiszta emberséget akartam elmondani, azt a lelki erőt, amit nagyon sokszor tanúsított. Együtt őket példaadó párnak gondolom, akiktől tanulni lehet, akik verseikkel élni segítenek!
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|