Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Honpolgárnevelés Bi-Pi módra
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Honpolgárnevelés Bi-Pi módra
Beszélgetés Buday Barnabás evangélikus lelkésszel, a Magyar Cserkészszövetség elnökével
Civilben érkezett az interjúra Buday Barnabás, pedig a Magyar Cserkészszövetség elnökeként a Luther-kabáton kívül másik „munkaruhája” is van. De a jellegzetes cserkészinget, a nyakkendőt, a széles karimájú kalapot ezúttal otthon hagyta, és csak a felöltőjére tűzött liliomos jelvény utal arra, hogy a cserkészet is meghatározó része az életének.
– Mióta is?
– 1986-ban éppen a konfirmációmra készültem, amikor Koren Emil esperes úr budavári könyvtárában egy cserkészetről szóló könyvecskére bukkantam. Érdeklődve olvastam, és éreztem, hogy bár az úttörőben mi is valami hasonlót csinálunk, ez azért mégis más. Arról ábrándoztam, milyen jó is lenne saját csapatot szervezni… Aztán megjelent Gergely Ferenc A magyar cserkészet története 1910–1948 című műve, és én alig vártam, hogy megvehessem.
1989-ben a fasori gimnáziumba kerültem – mi voltunk az első négyosztályos évfolyam –, ahol újraalakítottuk a negyvenegy évvel korábban feloszlatott 16. Számú Evangélikus Gimnázium Cserkészcsapatot. Csodálkozva figyeltem a színpadon a mélyen meghatódott öreg bácsit. Csak később értettem meg, micsoda óriási dolog volt számára, hogy megélhette ezt a pillanatot. Ő volt Endrődi Frigyes, a csapat utolsó parancsnoka.
Az ezt követő bő tíz év fantasztikus volt, de amikor Arnótra kerültem segédlelkésznek, majd parókusnak, kissé meglazult a cserkészethez, konkrétabban a csapathoz fűző szál, és kevésbé voltam aktív tagja a szervezetnek. Annál nagyobb lendülettel vetettem magam bele a munkába, amikor 2006-ban a Magyar Cserkészszövetség elnökévé választottak.
– Említette az úttörőséget. Azt hogyan élte meg?
– Hogy lelkesen, azt talán túlzás lenne állítani, hiszen mégiscsak kötelező osztályfeladat volt… Tíz-tizenkét évesen nem érthettem – hiába részesültem én is úgynevezett kettős nevelésben –, hogy az úttörők tizenkét pontja és egyáltalán az úttörőmozgalom mögött megbújó kommunista ideológiai nevelés mennyire félreviszi az ember gondolatvilágát. Ma már tudom, mekkora felelősségünk van abban, hogy milyen lelki eledelt adunk a gyerekeknek.
– A cserkészet milyen lelki eledelt ad? Egyáltalán mi a lényege?
– Az alapító, Robert Baden-Powell – vagy ahogyan magunk között nevezzük, Bi-Pi – felderítő volt, de katonaként is leginkább az foglalkoztatta, miként lehet úgy győzedelmeskedni egy harcban, hogy a véráldozatot elkerüljük. A cserkészettel az volt a célja, hogy jó honpolgárokká nevelje a fiatalokat, méghozzá az erdőjárás, a természet aktív felfedezése révén. Ez utóbbi momentum azonban csak egy része a cserkészmódszernek, amelyben fontos szerepe van a cselekvés általi tanulásnak, a kisközösségi, öt-hat fős őrsökre épülő rendszernek, valamint a cserkészfogadalomnak és a cserkésztörvényeknek is, és a természetszereteten kívül olyan értékek átadását jelenti, mint a becsületesség, a fegyelem, a tudatos felelősségvállalás, az engedelmesség, a bajtársiasság, a takarékosság, a testi és lelki tisztaság. A jó „honpolgár” ugyanis a társadalom életrevaló, elkötelezett, tevékeny tagja…
– …akinek – mint a honlapjukon (www.cserkesz.hu) olvasható – az is fontos, hogy „önmaga folyamatos nevelése által Isten felé növekedjen”. Ez utóbbiban hogyan segíthet a cserkészet?
– Gyülekezeti lelkészként is, de a miskolci Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és Pedagógiai Szakközépiskola iskolalelkészeként is szinte naponta találkozom azzal a kérdéssel, hogy a tizenévesek számára miként válhat hitelessé és természetessé a hitélet, és miként mutathatom meg nekik, milyen jó érezni Isten szeretetét.
A valláshoz való viszonyulás a cserkészeten belül nem egységes, sőt néhány helyen ez a kérdés egyenesen tabunak számít. Az alapító nagyon fontosnak tartotta, és amikor egyszer megkérdezték tőle, nem kellene-e beletenni a cserkészetbe a vallást, azt felelte, nem kell, mert már benne van. Benne van a jellemnevelésben, és benne az élménypedagógia elemeiben.
Nálunk 1989-ben, a cserkészmozgalom újraéledésekor két markáns irány körvonalazódott. Egyrészt létrejött a Magyar Cserkészszövetség, amelyik sokkal fontosabbnak tartotta – és tartja ma is –, hogy valláserkölcsi alapokon álljon, az azóta már megszűnt Magyar Cserkészcsapatok Szövetségébe pedig azok tömörültek, akiknek ez kevésbé volt fontos. A cserkésztörvények egyike náluk például csak addig tartott, hogy „a cserkész híven teljesíti kötelességeit”, míg mi ehhez azt is hozzátesszük, hogy „amellyel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik”. A reggeli és esti tábori zászlószertartásainknak is van néhány perces imádság része, utalva arra, hogy az ember életének szerves része az Istennel való kapcsolat.
Nyolcezres taglétszámunkkal Magyarországon jelenleg mi vagyunk a legnagyobb cserkészszövetség. Rajtunk kívül a Magyar Cserkészlányszövetséget és a Magyarországi Európai Cserkészeket érdemes még megemlíteni. Előbbi hozzánk képest kevésbé tartja fontosnak a konzervatív értékrendet, utóbbi tagjai pedig talán elsősorban katolikusok, és csak utána magyarok.
– A cserkészlányok szövetségét említette. A cserkészet végül is koedukált vagy nem?
– Az alapító 1907-ben eredetileg fiúk számára találta ki a cserkészetet, de a cserkészfiúk nővéreinek és húgainak annyira megtetszett a mozgalom, hogy alig három évvel később Bi-Pi testvére, Agnes vezetésével létrehozták maguknak a lánycserkészetet. Ma világszerte sokféleképpen közelítik meg a kérdést. Nálunk, Magyarországon a csapatokon belüli őrsi bontás a jellemző, különösen kisebb korban, amikor még kevésbé fontos kérdés a másik nem jelenléte vagy hiánya.
A magyar cserkészeten belül amúgy először külföldön, egészen pontosan az 1945 után kivándoroltak között jelent meg a koedukáció. A Külföldi Magyar Cserkészszövetség – amely a kilencvenes években vette fel ezt a nevet, és ma körülbelül négyezer tagot számlál – lenyűgöző munkát végzett: ébren tartották a lángot, segítettek tagjaiknak megőrizni mind a magyarság-, mind a cserkésztudatot, 1989 után pedig rengeteg támogatást adtak a cserkészmozgalom anyaországi újraélesztéséhez.
– A korábban említett idős úrról jut eszembe: meddig lehet cserkész valaki?
– A cserkészet alapvetően ifjúságnevelés, és így elsősorban a hat–huszonöt éveseket szólítja meg, ugyanakkor nincs felső korhatára, bárki bármikor beléphet. A cserkészfogadalom pedig egy életre szól, így ma Magyarországon azok száma, akik valamikor is – akár még a második világháború előtt, akár már az újraindulás óta – részt vettek a mozgalomban, körülbelül ötvenezer főre tehető. Külföldön egyébként az idősebb cserkészeknek külön szervezeteik vannak, így tényleg minden korosztály neki való programot kaphat.
– Noha a cserkészet a természetjárásra épül, városi fiúként lett cserkész. „Úri mulatságról” lenne szó? Avagy honnan jönnek a gyerekek?
– Ami a természetjárást illeti: a szövetségben épp nemrégiben beszélgettünk arról, hogy egyre szűkül az a terep, ahol még szabadon táborozhatunk, és feszegettük azt a témát is, vajon lehet-e „városi” cserkészetet végezni. A kérdés ez esetben az: mennyire megfelelő a nagyvárosi életforma, és ahhoz akarom-e szocializálni a gyerekeket…?
És hogy „úri mulatság”-e? A cserkészek alapvetően konzervatív beállítottságúak. A szövetségünkhöz tartozó csapatok tagjainak több mint hatvan százaléka Budapesten vagy a környékén élő családokból kerül ki, valószínűleg a budapesti munkahelyek lényegesen nagyobb száma miatt. A szövetségen belül ugyanígy nagyon erős a katolikusok jelenléte. Pontos statisztikánk ugyan nincs erről, de a plébániák által fenntartott csapatok számából kiindulva úgy becsülöm, a tagok nyolcvan-nyolcvanöt százalékát ők alkothatják. És nyilván igaz az is, könnyebb csatlakozni egy jól működő, magas létszámú közösséghez, mint egy éppen leépülőhöz.
– De azért, gondolom, nem Ön az egyetlen evangélikus cserkész.
– Hat olyan csapatról tudok, amelyik részben vagy teljesen evangélikus alapítású. Budapesten a budahegyvidéki ma már többségében ugyan református, a fasori gimnáziumi és a budavári viszont evangélikus, utóbbit a budavári és a kelenföldi gyülekezet együtt tartja fenn. A fővároson kívül három helyen, Kiskőrösön, Soltvadkerten és Győrött működik aktív lutheránus cserkészcsapat. Évek óta tervezzük, hogy megrendezzük az evangélikus cserkészek országos találkozóját. Talán egyszer ez az álom is megvalósul.
Vitális Judit
::Nyomtatható változat::
|