Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 18
- Táncról szóló töredék
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Táncról szóló töredék
Evangélikus Hittudományi Egyetemünk könyvtárosának alábbi írásával a tánc április 29-i világnapjának apropójából csempészünk néhány gondolatot lapunk hasábjaira arról a műfajról, amely mindig is meghatározó eleme volt koroknak és kultúráknak. „A balett Shakespeare-jének” tartott Jean-Georges Noverre (1727–1810) születésnapja, április 29. egyébként 1982 óta a tánc világnapja. Márton Gyöngyvér írása első ízben az Antológia Kiadó gondozásában 2006-ban kiadott, Átkelő című novelláskötetben jelent meg.
Azt mondják, a tánc segíthet eligazodni az embernek, nőnek és férfinak egyaránt, hogy kivel lehet, kivel érdemes akár életünk végéig összeegyeztetni a lépéseinket, s kivel nem, de egyáltalán.
Kell hát legyen igazsága a széki asszonykának, akivel nemrég a villamoson elegyedtem szóba. Elhelyezkedett velem szemben, kinézett az ablakon, aztán visszafordult, jól megnézett, majd a többi utast is szemügyre vette. Én közben is őt bámultam. Negyven még nincs, takaros népviselet rajta, ültében is egyenes, szép büszke a tartása.
Talán beszélgetésre jobban vágyik, mint az unalmas, naponta látott útvonalat követni. Ahogy rám nézett, megszólítottam, hogy széki-e? Igen. Mint akiben zsilipet húztak föl, mikor bevallom: én sem idevalósi vagyok, erdélyi, vásárhelyi, de már harminc éve itt élek. A mutatós viselet, a gyönyörű fekete-piros szoknya és a csalhatatlanul székiesen megkötött, szép kendő juttatta eszembe megkérdezni: itt hova jár vasárnap templomba? És táncolni? A leghíresebb helyeket bökte ki, természetes büszkeséggel.
Zenészekről, táncházakról kezdtünk el beszélgetni, s én a tánc után való sóvárgásomról. Mert elárultam, hogy az én uram sajnos nem szeretett velem táncolni. Nemhogy néptáncot, de semmilyent. Kezdetben hiába igyekeztem igazítgatni, finomítani a lépést, forgást, de semmiképp nem illettek össze a mozdulataink, túl pörgősen és rángatva táncolt mindent.
Bizony azt mindjárt az első táncnál tudni kell, érezni kell, hogy olyan emberrel ne kösse össze a rongyát fehérnép… Nincs ennél pontosabb iránytű, de nem figyelünk oda eléggé. Túl büszkék vagyunk hozzá, önteltek és sértődősek, hogy ilyen egyszerű dologból leckét vegyünk. „Pedig a nagyanyáink is úgy tartották: ahogy a derekadra teszi a táncosod a kezét, te már kell érezzed, jól odatette-e, s hagynád-e, hogy ott tartsa, akár életed végéig?…” – summázta nagy részvéttel a véleményét, mikor megkérdezte, még együtt vagyunk-e. Meg mert volna rá esküdni!… Látszik a tekintetén, az arcán, egészen megélénkül a kíváncsiságtól.
Úgy beszélgetünk, mint akik nem a villamoson s nem véletlenül ülnek éppen egymással szemben… „Tudni kellett volna, ki kellett volna próbálni a táncát, még azelőtt, hogy beleszeretett, s főleg mielőtt hozzáment” – ingatta szép, bekötött fejét, nem is leplezett részvéttel, rokonszenvvel. Ha én olyan, táncáról híres vidék szülötte lennék, mint ő, biztos nem kötöm össze a sorsom olyan férfival, aki nem teszi jó helyre a kezét a csípőmön, s nem úgy indít a táncba, hogy a következőt is vele akarjam járni, és a többit is, amíg csak élek…
Szó esett köztünk még a házakról, ahova dolgozni jár, hiszen nem táncikálni van itt. Ki kell valahogy húzni, míg az urának újra lesz keresete. Most neki jár jobban a malom. Kézről kézre adják, szerencsére, s van minden napra helye. Általában takarítani kell, sok helyen vasalni is, ezt-azt megstoppolni, párnákat újratölteni, frissíteni a tollat, ha még jó.
Azt gyorsan elmondja, mielőtt leszáll, mert mindjárt odaérkezünk az új helyéhez, hogy sok helyen még csapvízzel sem kínálják naphosszat, nemhogy egy tányér étellel. Elhiszem-e? Pedig sokszor a teljes napja eltelik a munkában ugyanannál a nagyságánál. Otthon ő meg nem tudná állni, hogy a házába betérőt, messziről jött idegent meg ne kínálja valamivel, le ne ültesse… Pedig egyik-másik asszony magára hagyja a lakásban is, s lemegy vásárolni, vagy beül a fodrászhoz, megbíznak benne. Van, amelyik a konyhában tesz-vesz, főzőcskézik, vagy éppen ül a tévé előtt, s közben benéz hozzá is, hogy s mint halad a munka. Ritka kivétel, hogy megálljon beszélgetni, vagy kapjon közben egy kávét… Figyelmesen hallgatom, s látom rajta, hálás, hogy megszólítottam. Nekem is öröm volt szóba elegyedni vele.
Kedvesen, ismerősként integetett utánam. Azóta jobban megnézek minden utamba kerülő széki asszonyt, hátha még viszontlátom és felismerem! Különben is erőt merítek magából a látványból: a táncos járás, szép tartás üde színfolt itt, a nagyvárosi, sivár kőrengetegben, ahol ritkán jegyzi meg egyik utas a másikát a villamoson. Ezekről az asszonyokról hol Páll Lajos táncos-versei, hol Kányádi-sorok zsongnak, gomolyognak bennem, legelevenebbül a Fekete-pirosból: „Honnan járják, honnan hozták? / Honnan e mozdulat-ország? / S milyen titkos adó-vevők / fogják, folyton sugározván, / az egyazon vér és velő / hullámhosszán?”
::Nyomtatható változat::
|