Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- Tiszta Amerika!
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Tiszta Amerika!
Egyesült államokbeli lelkész barátom mesélte a napokban, a rá jellemző kendőzetlen őszinteséggel, hogy honfitársai általában igen nehezen boldogulnak az általános műveltség elemeivel. Történelmi, földrajzi, irodalmi, idegen nyelvi meg mindenféle általános ismereteik eléggé foghíjasak.
Jó múltkor az egyik magyarországi tévécsatornán futó, A széf című műsorhoz hasonló, Ki mit nem tud? jellegű, agytornáztató, izgulós amerikai show-t láttam a Youtube portálon. Egy harmincas platinaszőke szépség próbálta eltalálni, hogy a Hungary név az éhséghez, egy menühöz, netalán egy étteremhez, városhoz, kontinenshez vagy éppen Párizshoz kötődik-e, amely szintén egy országféle valahol a messzeségben – akár a Marson.
Igyekeztem csöppet sem elkeseredett barátomat nagyon udvariasan vigasztalni: az amerikaiak – lehetséges, éppen kevés ismeretük miatt – általában könnyed, jókedvű, igen optimista emberek, az Egyesült Államok úgyis kontinensnyi állam, elég önmagának, még túl sok is, meg hát az emberi elme véges, aztán túl sok tudás is megárthat.
Azért véka alá nem rejtett büszkeséggel jegyeztem meg neki, hogy nálunk, itt Kelet- és Közép-Európában, különösen pedig nálunk, magyaroknál ez nem így van. Kis nép, nagy tudás, nagy múlt, kemény öntudat és természetesen nagyszerű oktatási rendszerünknek köszönhetően elterjedt általános műveltség. Szinte éreztem a belső késztetést, hogy felsoroljam nagy „amerikás magyarjainkat”, akik Amerikából Amerikát csináltak, s akik itt-ott forgattak egyet a világ kerekén előre, és nagyszerű áldozatokat hoztak a tudás és haladás oltárán. Jó dolog ilyenkor büszkén magyarnak lenni és ország világ előtt vállalni önmagunkat.
Ám bármennyire szeretjük is nemzetünket, álmodozunk arról, hogy „bokréta legyünk Isten kalapján”, azért jó mindig, minden körülmények között tárgyilagos és józan maradni, leszállni a földre s magunkba nézni.
Az utóbbi években szomorúan kezdtem tapasztalni, hogy mi, magyarok is minden szempontból keményen amerikanizálódni kezdtünk. Ékes anyanyelvünk germanizmusait dédszüleinkkel együtt elfeledve roppant tempóban, tömegével emeljük be beszédünkbe az angol műszavakat. Jobban örvendenék annak, ha többen és jobban beszélnének angolul, mint ha angolos magyarsággal vagy magyaros angolsággal, rettenetes akcentussal teszik.
Lett azonban ennél is rosszabb „feelingem”, amikor „talk show”-ink vagy „quiz”-eink közül az egyiket néztem, méghozzá nem is a legrosszabbat, a híres A széfet (a szónak van magyar megfelelője: páncélszekrény). Talán nem is annyira a tárgyi tudás, az általános ismeret, műveltség hiánya a szembetűnő, hanem az ehhez való, finoman szólva, furcsa viszonyulás.
Mert azon már nem is csodálkoztam, hogy a fentebb említett amerikai platinaszőke magyar változata nem hallott Leonardo da Vinciről, a La Giocondáról és Mona Lisáról, legfeljebb a Leonardo cipőboltról, a Gioconda divatszalonról és a Mona Lisa parfümről… Egy másik, fájdalmasan kirívó esetre azonban fölhívom a figyelmet (ezt egyébként Máthé Éva, a Krónika napilap riportere is tollhegyre tűzte).
„Tiszta Amerika!” – mondhatnánk, miután ugyancsak A széf keretében egy magyartanárnő anya és egyetemi hallgató lánya szembesült a nagy kérdéssel – a reneszánsz évének lezárulta után néhány hónappal –, hogy kit ábrázol Fadrusz János emblematikus lovas szobra Kolozsvár főterén.
Nehéz kérdés, a lehetséges válasz eleve megadva: Mátyás király. Jött a nagy izgalom, kéztördelés, találgatás – én magam is leizzadva aggódtam, hogy diplomás magyarnyelv- és irodalomtanárként idáig lehet „fejlődni”. Végre sok-sok tusakodás után megszületett a nagy döntés; a megfejtéshez a tudás hiányzott, legyen akkor totózás, és legyen akkor Mátyás, a király.
Bingó! Telitalálat, megnyerték a nyolcmillió forintot, Balázs, a műsorvezető pedig készségesen tájékoztatta a még mindig izguló, lámpalázas magyartanár anyukát és egyetemista lányát, hogy Mátyás Kolozsváron született, ennek emlékére került oda anno Fadrusz világhírű szoborkompozíciója, a kincses város legemblematikusabb alkotása.
Ezután jött a hab a tortán: a nemzet szellemi napszámosa, miután széles körű tudásáról már bizonyságot tett, ország-világ előtt így adott hangot ékesszólásának is: „Fene a büdös pofáját!”
Mi ez, kedves barátaim, ha nem tiszta Amerika? Talán még annyit átvehetnénk tőlük, hogy mindezt ne magyaros búbánattal, depresszióra hajlamos panaszkodással, zsörtölődéssel, hanem amerikás „smilingos, happy feelinggel” tegyük, mert ez így OK.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|