Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- A kálvini alapelvek ma is alkalmazhatók
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
A kálvini alapelvek ma is alkalmazhatók
Márkus Mihály nyugalmazott püspökkel, a Magyarországi Református Egyház Kálvin-bizottságának elnökével a Kálvin-év ünnepélyes debreceni megnyitója előtt beszélgettünk.
– Kálvin végakaratával mennyire egyeztethető össze, hogy ünnepeljük őt?
– A kálvini alapelvekből ugyan jól kirajzolódik, hogy egyedül Istené a dicsőség, de Isten választott szolgáit is megbecsülés és tisztelet illeti.
– A katolikusok is így hivatkoznak a szentekre, és példaképül állítják őket a hívőknek. Kálvin is lehet példa a reformátusok számára?
– Kálvin családi élete sajnos nem úgy alakult, hogy az nemzedékek számára példává válhatott volna. Ami az evangélikusoknál Luther Márton családi élete, az nálunk Bullinger Henrik zürichi lelkész és családja példája a sok gyermekkel, a mellettük folytatott lelkészi szolgálattal és a lelkészgyerekek gyülekezetbe illeszkedésével. Kálvinra jellemző az önfeláldozás, a hűség, az életen át tartó szívós munka, az Isten dicsőségéért mindenre képes személyiség – ez viszont feltétlenül követhető példa.
– Mennyire kálvinisták a magyar reformátusok?
– A 16. század teológiai fejlődése során a magyar reformátorok számos tényezőt vettek át más reformátoroktól is. Évtizedeken, évszázadokon át kimutatható volt Zwingli, Bullinger, de Luther és Melanchthon hatása is.
Eleink ismerték Kálvin életművét, de egy sajátos magyar református rendszert gyúrtak össze, ami nem volt kizárólagosan kálvinista, és amiben megtaláljuk a különböző teológiai irányzatok közötti szálakat. A 19–20. század fordulóján volt egy nagy, úgynevezett történelmi kálvinista ébredés, ami Hollandiából indult, Svájcban is kisebb hullámokat vetett, és minket, magyar reformátusokat is átjárt, de nem lett belőle a teljes egyházat meghatározó rendszer. Mindazonáltal nálunk is megvan a szigorú kálvini kegyesség ága, de a különböző teológiai és kegyességi irányzatok mindig kölcsönösen tiszteletben tartották egymást egyházunkban.
Aztán vannak Kálvint vitató álláspontok is, sőt az előbb említett ébredést erős antikálvinista hullám előzte meg. Kálvin szándéka sem az volt, hogy az ő személyes teológiai álláspontját tegyük kizárólagossá. És mi sem mondhatjuk azt, hogy vele befejeződött volna a teológia. Ebben az értelemben soha nem voltunk kálvinisták, és valószínűleg nem is leszünk.
– Kik képviselik egyházunkban a szigorú kálvini kegyességet?
– Nevesíteni nagyon nehéz lenne. Cikkekben, tanulmányokban lehet olvasni nagyon szigorú kálvini álláspontokat.
– Említette, hogy lutheri vonások is megfigyelhetők az egyházunkban. Tudna erre példát mondani?
– A reformáció első száz évében nem működött presbitérium Magyarországon, mert az egyházalkotmány tekintetében nem a presbiteri, hanem a konzisztoriális rendszer, a wittenbergi példa volt az erősebb. Volt ugyan egy vezető közösség, de ennek zömében lelkészek voltak a tagjai. Kálvin idejében Genf egy városállam, gyakorlatilag egy gyülekezet volt. Ezzel szemben a lutheri egyházalkotmány tartományi egyházzal számolt, ahol azonnal föl kellett építeni a belső egyházi szervezetet, és ezt a lelkészekre lehetett építeni. A magyar reformátorok ezt a példát hozták át, és csak ezután fejlődött ki fokozatosan a presbiteri rendszer.
– Kálvin mely gondolatai lehetnek megszívlelendők a ma embere számára?
– A kálvini alapelvek a mai viszonyok közt is jól alkalmazhatók. Ennek oka, hogy a reformátor magába gyűjtötte az ókori és a középkori teológia legjavát, és ezt egységes rendszerré gyúrta. Tehát ha hozzá nyúlunk vissza, nem rossz helyen keresgélünk. A keresztyén vallás rendszere című mű tele van ma is megszívlelhető teológiai, társadalompolitikai alapelvekkel, melyeket kreatív módon nyugodtan lehet a mai viszonyaink között is alkalmazni.
Kiss Sándor (Forrás: Reformátusok Lapja)
::Nyomtatható változat::
|