Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- Esõváró
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Esõváró
Azt mondja a kereskedelmi rádió pergõ beszédû bemondója, hogy a hét végén jó idõ lesz, szerencsére elkerülnek minket az esõt hozó felhõk és frontok, hurrá, nem zavarja meg csapadék a hétvégi programot. Igen, ez is egy nézõpont. A pesti flaszterrõl nézve az esõ a rossz idõ, mert a tócsákba lépve ázik a cipõ, esernyõ alá kell kucorodni, s lakásba kényszerül az ember.
Én meg azt gondolom magamban: bár mondaná már azt, hogy sajnos, kedves hallgatóink, rossz idõ lesz, országos esõ várható, helyenként jelentõs mennyiségû csapadékkal. Nekünk itt az Alföldön az esõ a jó idõ.
Fõként mostanában. Száraz volt a tél is, havat, de esõt is alig láttunk. Majd ez a száraz tavasz, néha jöttek ugyan gyors járású felhõk, de belõlük alig hullott éltetõ csapadék. S most, május elején már nyárias a hõmérséklet. Hirtelen és átmenet nélkül jött ez a meleg. A májusi orgona már áprilisban elvirágzott, a máskor a hónap vége felé nyíló akácok és bodzák pedig teljes virágpompájukat mutatják.
A határban bóklászva szembeötlõek az elsivatagosodás jelei, az örökké fújó szél az utakon homokfúvásokat épít. Mint télen a hóból. Ahol meg kötött a talaj, ott centi széles repedések szabdalják a földet. Az õszi gabonákat lassan be lehet szántani – a városi ember tudja-e, hogy a kenyere van veszélyben? A meggy és a cseresznye apró szemû, ha nem kapnak a fák vizet, nem is fognak a gyümölcsök sokat fejlõdni. Tûzoltóink naponta többször szirénáznak kifelé a városból, mert egyre több helyen gyullad meg a száraz fû, avar és bozót. A nemzeti park féltett fenyveseit, borókásait is fenyegeti néha a tûz.
Ennyire másként kémleli az eget a nagyvárosi irodaházból kinézõ és a földközelben élõ ember. Ami az egyiknek rossz idõ, az a jó a másiknak. De a szárazság okozta terméskiesés már mindkettõjüket sújtani fogja.
Esõ kellene, de nagyon. Csendes, tartós, áztató langyos esõ. Nem sokan gondolnak vele, de évente hatalmas mennyiségû víz folyik rajtunk keresztül. Duna, Tisza, Maros, a Körösök, nyugatról a Rába, a Dráva ereszti keresztül hazánkon a Kárpátok és a Keleti-Alpok olvadt havát, tengernyi vizét. Micsoda öntözõrendszert lehetne itt kiépíteni, tán az Európai Unió is nyújtana ehhez támogatást. Megfogni, itt marasztalni azt a sok vizet! Tán már tervek is hevernek valahol egy íróasztalon… De a nyakunkra telepedett döntéshozóknak ez nem fontos. Minden erejüket a megkaparintott hatalom megtartása köti le, s nem az ország javán való munkálkodás.
Ez a másik szárazság tán még nagyobb baj. A lelkek és a szívek szárazsága. A szeretetlenség szüntelenül fújó szárító szele. Azt zizegi a száraz falevél: te csak magaddal törõdj! Politizálni annyit tesz, mint ördögien keverni a kártyákat. Hatalmadat azért kaptad, hogy kihasználd az idõt – magadnak. A többiekkel meg majd lesz valami. A többség a túlélésre hajt. Csak én bírjam ki a nehéz idõket, semmi és senki más nem érdekes – hányan gondolják ezt.
És úgy is élnek. Kapcsolatok hûlnek ki és szakadnak meg. Családok esnek széjjel. Csillogó tekintetek válnak pengeélessé. A mosolyt felváltja a pókerarc. Társadalmi, etnikai csoportok feszülnek egymásnak. Vannak, akik még gerjesztik is az ellentéteket, a tûzzel játszva. A milliók meg hallgatnak. Fog csikorog, összeszûkül a szem, ökölbe szorul a kéz. Morogva elsuttogott szitkok. Ennyire telik ma tõlünk. A lelkek és a szívek aszálya kiölte az élni akarást. – A természet sóvárog az esõ után. A kiszáradt emberi szív vágyik-e éltetõ esõre? A Lélek esõjére? Megújulás esõjére?
Valaki ma egy lelki közösségrõl mesélt nekem. Ahol otthonra lelt. Ott majd mindenki a jövedelme tíz százalékát Istennek adja. Vagy a gyülekezetnek vagy egy hiányt szenvedõnek vagy egy sok gyermeket nevelõ családnak. Ha együtt ülik körül Isten igéjét, annyiszor ezer forint a persely, ahányan voltak. Azt is mondta: mi lenne, ha a nap huszonnégy órájából is a tizedet Istennek ajánlanánk? Naponta 144 perc jutna imádságra, egyéni csendességre, szeretetmunkára, gyülekezetépítésre, szegénygondozásra.
Két óra huszonnégy perc Istennek. Ha ezt egyre több keresztény gyakorolná, ki lehetne húzni a gödörbõl az országot, népünket! Kellene ennél hatékonyabb reform? A Krisztust a keresztfa tövében megismert keresztényekre van szüksége e kiszikkadt szívû népnek. Kiáltó és utat mutató egyházakra, vonzó életû keresztény közösségekre. A küldetésüket bátran vállalókra. Akik halálosan komolyan veszik Krisztus missziói parancsát. – Soha nem volt tán ekkora szükség ránk, mint ma…
Lesz-e még újulásunk? Hátha nem indult meg valahol a nagy, égi vaseke, beszántani a kiszáradt vetést…
Lupták György
::Nyomtatható változat::
|