Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- Érettségi
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Érettségi
Bármerre járjunk is az országban, így május–június táján gyakran látunk ünneplőbe öltözött diákokat az utcán. Érettségizők. Óhatatlanul saját ifjúkori emlékeinket idézik fel – legyünk akár öt, tíz vagy éppen ötven évvel túl a nagy megmérettetésen. „Hogy is volt akkor…?”
Igen, például akkor, amikor még nem volt internet, következésképp letölteni sem lehetett volna a másnapi matekérettségi-feladatsort. Sem mobiltelefon, amelyre egy jóakaró sms-ben megküldte volna a titkos adatokat – de azért a vizsga előtti estén a „mi időnkben” is híre járt az utcánkban, hogy másnap „bizonyosan” Adyra és Kosztolányira számíthatunk… Persze, nem úgy lett, de legalább némileg megnyugodtunk… Nem volt emelt szintű érettségi sem – aki tovább tanulni szeretett volna, jól tette, ha bőven tartalékolt energiát az újabb fordulókra is. És persze se szeri, se száma nem volt azoknak a bombabiztos tippeknek, hogyan lehet a tanár orra előtt is puskázni, mert hát ugye ki tudja fejben tartani négy év tananyagát… Érettségizni tehát mindig is kaland, izgalom volt, még ha azokban a napokban szívesen ki is hagytuk volna a nagykorúvá avatás, a számonkérés eme klasszikus formáját.
Miért is jutott ez eszembe? Nem (csak) nosztalgiázni akarok. Egy gondolat jár a fejemben, róluk, a ma már talán kicsit irigyelt érettségizőkről jutott eszembe. A nagy nap előtti utolsó tanítási órán véste szívünkbe osztályfőnökünk: „Ne féljetek. Higgyétek el, ez lesz életetek legkönnyebb vizsgája. Ennél csak nehezebbek jönnek.” Hittük is, nem is. Pedig azóta tudom, igaza volt…
Nem egyetemi, főiskolai számonkérések, nyelvvizsgák, munkahelyi felvételi interjúk, szakdolgozat-védések tettek túl azon a bizonyos, akkor hatalmasnak és félelmetesnek tűnő „elsőn”. Hanem egészen más, nem várt, de személyesen nekünk szóló, maximálisan megoldandó próbatételek. Vizsgák, amelyeken nem ünneplőben, áttanult éjszakák után, precízen kidolgozott tételsorokkal a kézben jelentünk meg. Hanem csak úgy jöttek, sokszor váratlanul, nem hagyva időt a felkészülésre, hirtelenül vagy ijesztően, és nem volt előlük menekvés. Ki-ki tudja legbelül, számára melyik volt az igazi, a legnagyobb, a nagybetűs megmérettetés.
Meg kell felelni, fel kell nőni feladatokhoz, ép ésszel, emberként, teljes szívvel-lélekkel tenni, amit kell, akkor is, ha nehéz, ha keserves, ha fáj. Mert arra teremtettünk, hogy az életet, annak minden velejárójával együtt, elvegyük Isten kezéből.
Vizsgák, emberi próbatételek, ahol számot kellett és kell adnunk arról, kik vagyunk, mit tanultunk, mit hoztunk magunkkal, s mivé leszünk. Persze: bukások is, „rosszul kihúzott tételek” is várnak, de erő is, öröm is, siker is. Ma már tudom ezt, és nem félek, mert „vizsgáimon” ott van velem valaki: aki Tanítóm az életben – az örök Érettségik iskolájában…
K. D.
::Nyomtatható változat::
|