Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- Vallásos hit – közéleti aktivitás
Keresztutak
Egyház és Európa
Hozzászólás a cikkhez
Vallásos hit – közéleti aktivitás
„Egy hamis ideológia negyven éven át arra akart ránevelni bennünket, hogy a hit magánügy, legfeljebb egyházi ügy, és ezért csak a templom falain belül szabad megszólalnia. Így akarták az evangéliumot izolálni, elzárni a világtól. De az evangéliumból születő hit ennél sokkal több: csodálatos magánügy, de ugyanakkor családi ügy, sőt az egész nemzet ügye is” – írja a nemrégiben Urához tért erdélyi püspök, dr. Csiha Kálmán a Nemzet és evangélium című könyvének előszavában (Kolozsvár, 2007). Számára úgy volt ez a csodálatos magánügy az egész nemzet ügye is, hogy érte s miatta tízévi börtönt is kész volt viselni. Ez az ügye áthatotta továbbá mind egyházkormányzói munkáját, mind pedig evangélizációs szolgálatait. Történelmünkben sok magyar protestáns keresztyén, lelkész és nem lelkész viseltetett hasonlóan a Kárpát-medencében. A 16. századi reformáció alapelveiből – amelyek szerint egyedül Krisztus által van üdvösségünk kegyelemből – szinte egyenesen következik, hogy a hit cselekedetei a teremtett világ és benne az ember javát hivatottak szolgálni. Így a megigazult ember – ha nem hálátlan – egyben közéleti ember is, a szónak legalábbis abban az értelmében, hogy kész a köz javát felelősséggel, sőt áldozatossággal szolgálni.
Mindez összhangban van az Európai Egyházak Konferenciájának lyoni nagygyűlésére – a szervezet Egyház és Társadalom Bizottsága európai integrációs munkacsoportja által – készített dokumentum következő megjegyzésével. „Az egyházak közösségépítő munkája nem privát tevékenysége az egyháztagnak. Az evangélium a világért van, és az evangélium hirdetése így köztevékenység. Ez azt jelenti, hogy az egyházak szolgálata a világért, az emberekért van.” Ez a meggyőződés a magyar protestantizmus szolgálatán – kedvező vagy kedvezőtlen történelmi, társadalmi helyzetekben – sokféleképpen tükröződött.
Ugyanez elmondható európai összefüggésben is. A kereszténységnek különös szerep adatott Európa puszta kialakulásában, valamint kulturális, jogi és szociális rendszereinek fejlődésében. Ezért is érthetetlen az az igyekezet, amely – az egyház és állam egyébként helyénvaló szétválasztása okán – az egyházat megpróbálja kizárni a közéletből.
Sajnálatos, hogy az európai parlamentek többsége, a magyar parlamentet is ideértve, a fenti szemléletet abban a döntésében is tükrözi, hogy az Európai Unió alkotmányos tervezetében ne szerepeljen hivatkozás Európa zsidó–keresztény kulturális-spirituális gyökereire.
Ugyanakkor sokan megfeledkeznek arról a pozitív tényről, hogy a sokat vitatott, kritizált, olykor népszavazáson is elutasított európai alkotmányos tervezetben soha senki meg nem kérdőjelezte az európai egyházak és az európai intézmények közötti együttműködés kedvező szabályozását, amely így hangzik: „Tekintettel az egyházak és a vallások fontos társadalmi szerepvállalására, az Európai Unió kész velük nyitott, átlátható és rendszeres párbeszéd folytatására.”
Elmondhatjuk, hogy újkori történelmünkben eddig példátlan volt, hogy egy jogi, államközi megállapodás partnerként említse az egyházakat és vallási közösségeket. Természetesen két kérdés merül fel ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy e cikkely megvalósításának milyen formái lesznek. A másik pedig az, hogy az egyházak miként tudnak hatékony partnereivé lenni az egyes európai intézményeknek, vagy hogyan tudják a partneri szerepet vállalni saját országukban az állammal, az önkormányzatokkal és a civil társadalommal folytatható együttműködési lehetőségekben.
Európai szinten a dialógusnak egyébként már vannak rendszeres formái. José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének javaslatára a hathavonta változó európai elnökség – néhány kivételtől eltekintve – mindig programjára tűzi az európai egyházi és vallási vezetőkkel való találkozást. S ennek az sem akadálya, hogy a szerződés ratifikálása nehézkesen működik. Erről Barroso így nyilatkozott: „Az Európai Bizottság és a vallások közötti dialógus mindig is volt és folytatódni is fog.” Ugyancsak a meglévő dialógust igazolják a Brüsszelben és Strasbourgban működő felekezeti és ökumenikus irodák, amelyek napi szinten igyekeznek az alkotmányos szerződésben biztosított lehetőségekkel élni.
Az unió alkotmányos szerződése azonban az állam és az egyház kapcsolatának alkotmányos, jogi és adminisztratív formáját az egyes tagországokra bízza. Ebből az következik, hogy az aktuális parlamentek, illetve kormányok határozzák meg, hogy milyen formában bátorítják és támogatják az egyházakat a közéletben való részvételre, vagy éppen milyen eszközökkel kívánják megnehezíteni akár évszázados hagyománnyal bíró tevékenységüket.
Mindez mégsem változtat azon, hogy a hívő ember egyénileg és kollektíven is szolgálatra küldetett. E szolgálat területe egyaránt lehet a törvényhozás, a közszféra, a természetes és épített környezet, a kulturális és társadalmi szolgáltatások köre, valamint a civil tevékenység és a magánélet sok formája. Ezt tehetjük felekezeti, ökumenikus, nemzeti és nemzetközi keretek között egyaránt.
Világunk változik, társadalmi korszakok váltják egymást. A mait posztmodernnek nevezzük, és sok mindent értünk ezen. Korunk jellegzetességeinek sorában a neves német gondolkodó, Jürgen Habermas azt említi, hogy amíg a középkorban a keresztény hit- és intézményrendszernek volt felsőbbrendűsége minden mással szemben, továbbá a felvilágosodást követő úgynevezett modern korban a szekuláris/ateisztikus eszme- és intézményrendszernek volt egyfajta felsőbbrendűsége, addig posztmodern korunkban egyenrangú partnerként tekinthet egymásra hit és tudomány, vallás és társadalom, állam és egyház.
Talán még nem mindenhol adott ez a partnerség a maga társadalmi természetességében, de rajtunk is áll, hogyan lesz ez a jövőben. Gazdag múltbéli örökségünk alapján a jelenben is szolgálhatjuk azonban hazánkat és földrészünket a szívünkbe oltott evangéliummal.
Dr. Bóna Zoltán
::Nyomtatható változat::
|