Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 20
- Hacsak komolyan át nem gondoljuk
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hacsak komolyan át nem gondoljuk
1.: energiatakarékosság
II. János Pál pápa 1990. január 1-jén többek között ezt üzente a világnak: „A modern társadalom nem lesz képes megoldást találni az ökológiai válságra, hacsak komolyan át nem gondolja egész életformáját.”
Az egyik ok, amiért ezt a gondolatot idézem, hogy felhívhassam a figyelmet a forrásra, a Magyar Katolikus Egyház teremtesvedelem.hu honlapjára. Már a nyitólap is vonzó, egy szép, gerendafalú, füves tetejű ház mellett a 115. zsoltár 16. versét olvashatjuk ebben a fordításban: „Az ég az Úr ege, de a földet az emberek fiainak adta.” A honlapon találunk hivatalos egyházi megnyilatkozásokat, de ugyanilyen fontosak a szerkesztők közérthető és színvonalas környezetvédelmi tanulmányai és a környezetvédelem hétköznapi megoldásához adott gyakorlati tanácsok is.
Még mielőtt valaki felróná, hogy miért nem a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát teremtésvédelmi munkacsoportjának oldalát ismertetem ilyen lelkesen, hangsúlyozom, hogy a katolikus testvérek egyházakat, civil szervezeteket felsoroló linkajánlójának első helyén a következő címet találjuk: ararat.lutheran.hu. Erről a honlapról már mindenki tud!
A téma tehát életformánk komoly átgondolása, a legteljesebb ökumené jegyében. Úgy, ahogy már idézett üzenetében II. János Pál mondta: „A mélyből fakadó érzést, hogy a föld »szenved«, azok is vallják, akik nem osztoznak Istenbe vetett hitünkben.” A cikk hátralévő részében tehát nem az idézett szerzők hitével foglalkozom, hanem azzal, hogy mennyire segítik életformánk komoly átgondolását.
Az energiahatékonyság és az energiatakarékosság fogalmát többnyire együtt szokták emlegetni. Hogy környezetvédelmi szempontból is nagy jelentőségük van, azt mindenki érzi, de hogy melyik mit jelent, azt sokkal kevesebben tudják megmondani. Én már kezdem érteni, mert elolvastam azt a szerény külsejű kis könyvet, amely néhány hónapja dr. Munkácsy Béla szerkesztésében jelent meg Az energiagazdálkodás és az emberi tényező címmel. Nagy érdeme, hogy magyarul is hozzáférhetővé teszi észak-európai szakemberek gondolatait.
A kötet egyik legizgalmasabb írása Harold Wilhite norvég és Jorgen S. Norgard dán egyetemi kutató műve. A hosszú cím pontosan megjelöli, hogy miről szól: Egyenlőségjelet tenni a hatékonyság növelése és a fogyasztáscsökkentés közé: avagy az energiapolitika önámítása. Ne ijedjenek meg a szaknyelvtől, rögtön kiderül, hogy a téma mindannyiunkat érint. „Néhány ritka kivételtől eltekintve az európai energiapolitikák az energiahatékonyságot végcélnak tekintik és nem olyan eszköznek, amely az energiafelhasználás csökkentésére szolgál.”
Aztán következik a hűtőszekrények példája. Ne feledjék, Észak-Európában járunk, ahol télen semmi szükség hűtésre, ezért néhány évtizede még természetes volt, hogy ilyenkor kikapcsolták a hűtőt. A hetvenes évek olajválsága idején jelentős fejlesztésekkel javították a hűtők hatékonyságát, egy ugyanakkora hűtőt ma átlagosan ötödannyi energiával lehet üzemeltetni, mint az olajválság előtt. Ugye ez azt jelenti, hogy a hűtésre fordított energia ötödére csökkent? Hát nem! Míg a hetvenes években a százliteres készülékek voltak jellemzőek, ma a hatszáz literesek sem ritkák. A hűtők pedig tele vannak olyan termékekkel, amelyek egyáltalán nem igénylik a hűtést. Lekvárok és joghurtok, palackozott italok, sőt nem ritkán konzervek sorakoznak a polcokon. Hiába veszik meg egyre többen a leghatékonyabb készülékeket, a megtakarított energiát felemészti a hűtők darabszámának és méretének növekedése. A hűtésre fordított energia az utóbbi évtizedekben egyáltalán nem csökkent.
Amerikában részletesen elemezték, hogy 1984 és 1999 között hogyan alakult az autók üzemanyag-fogyasztása és az összes elégetett üzemanyag mennyisége. Már nem fognak meglepődni: egy adott tömegű autó fogyasztása tizenöt év alatt jelentősen csökkent, de ugyanebben az időszakban egyre többen cserélték ki személyautójukat kisteherautóra és városi terepjáróra, ami önmagában is az összes üzemanyag-fogyasztás növekedését eredményezte volna. Ráadásul az autók száma és az egy autós által egy év alatt megtett távolság is nőtt, ami tovább növelte a fogyasztást – és ezzel együtt a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét. Magyar felmérésről nem tudok, de a tendencia nálunk is hasonló.
Az energiafogyasztás globális növekedésének egyik legfontosabb tényezője az elektromos légkondicionálás iránti igény növekedése. Japánban 1990 óta az a család, amelyiknek nincs légkondicionálója, szociálisan „aberráltnak” számít.
Magyarországon a nyári lakossági energiafogyasztás először 2002-ben haladta meg a télit. A légkondicionálás segíti a kánikula elviselését, de a következmények rendkívül súlyosak.
Józan ember nem vitathatja, hogy az energiahatékonyság javulásában környezetvédelmi szempontból is óriási lehetőségek rejlenek. De az energiatermelés – és ezzel együtt a környezetszennyezés – csak akkor fog jelentősen csökkenni, ha megváltoztatjuk életmódunkat, és kevesebb energiát fogyasztunk. Vagy ahogyan II. János Pál fogalmazott: „Az egyszerűség, önmérséklet és önfegyelem, valamint az áldozatos lélek a mindennapi élet részeivé kell hogy váljanak.”
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|