Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Szélesre tárt ajtó
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Szélesre tárt ajtó
Templomünnepléstől könyvbemutatón át a sváb bálig
Többszörösen is ünnepelt pünkösdvasárnap Mezőberényben az I. kerületi (német) evangélikus egyházközség. Hálát adtak a kétszázhúsz éve épített templomért, megáldották a jubiláns konfirmandusokat, valamint bemutatták azt a könyvet, melyben a német ősök családfáját igyekezett felgöngyölíteni az innen több mint hatvan éve kitelepített Lédig Mihály.
A szokottnál lényegesen többen gyülekeztek már jóval az istentisztelet előtt a mezőberényi német evangélikus egyházközség templomában, amely az ünnepre teljesen megtelt. Az igehirdetés szolgálatát Gáncs Péter püspök végezte a Lukács evangéliumában olvasható pünkösdi történet alapján. Kiemelte: a mezőberényi német betelepülők olyan templomot alkottak kétszázhúsz esztendeje, amely azóta a nap huszonnégy órájában prédikál. A templom főbejárata fölött ugyanis – német nyelven – János evangéliumának egyik igeverse olvasható: „Én vagyok az ajtó: ha valaki rajtam át megy be, megtartatik, az bejár és kijár, és legelőre talál.”
„Erről a feltáruló ajtóról szól pünkösd is, a megnyílás és megértés ünnepe. Isten szélesre tárta az ajtót, be- és kijárhatunk, kétirányú az út Isten és ember között. Szabadon lépünk be, és felszabadultan lépünk ki” – mondta a püspök. A Déli Egyházkerület lelkészi vezetője utalt arra is, milyen nagy ajándék, hogy Mezőberényben két evangélikus egyházközség létezik békében egymás mellett, a szlovák és a német alapítású gyülekezet. Ennek jeleként a délelőtti istentiszteleten a házigazda, Lázárné Skorka Katalin mellett Feyér Sándor, a II. kerületi (szlovák) gyülekezet lelkésze is szolgált.
Az ünnepség a közösen elfogyasztott ebéd után folytatódott – gyermeknap is lévén a kicsiknek szánt rendezvényekkel, bábelőadással és zenei programokkal, valamint annak a könyvnek a bemutatójával, amelyben az idén hetvenöt éve (!) itt konfirmált, Mezőberényből 1946-ban kitelepített, jelenleg Stuttgart környékén élő nyugalmazott mérnök, Lédig Mihály az egyházközség családfáját igyekezett megrajzolni.
Mint az Evangélikus Életnek az idős úr elmondta, huszonnyolc éve saját családfáját kezdte kutatni egyházi anyakönyvekből, és apai ágon hét, anyai ágon nyolc generációt tudott feltárni a településre a 18. század első harmadában érkezett németek köréből. Kutatását később elmélyítette, ennek eredményeként született meg a most magánkiadásban megjelent könyv. Ez az 1732 és 1885 közötti időszakra nézve követi végig a családokat, melyek leszármazottai a mai napig itt élnek, ennek a gyülekezetnek a tagjai vagy világi vezetői.
A mezőberényi német gyülekezet pünkösdvasárnapi ünneplésének újabb aktualitást adott, hogy az Országos Német Kisebbségi Önkormányzat pünkösd napját a magyarországi németek hivatalos napjává nyilvánította. A település német hagyományápolói ennek örömére pünkösdi sváb bált is szerveztek.
Szegfű Katalin
::Nyomtatható változat::
|