Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Az elveszett megtaláltatott
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Az elveszett megtaláltatott
B-né Anikó vagyok, s talán legegyszerűbben egy evangéliumi énekkel tudok bemutatkozni: „Fáradtan, bűnbe veszve jártam az életet, de megtalált a Pásztor, s nyájához vezetett.”
Harmincegy éves koromig Istentől elszakadva éltem, csak léteztem. Nem voltam istentagadó, de Jézust egyáltalán nem ismertem. Katolikus családban születtem, elsőáldozó is voltam, de ezután semmilyen kapcsolatot nem ápoltam sem az egyházzal, sem Istennel Ha azonban baj vett körül, imádkoztam a gyermekkoromban tanult imákat.
Fiatalon mentem férjhez, vidékről városba kerültem, egy fiúgyermekem született, akiben sok örömöt találtam, jó munkahelyem volt, „kiváló dolgozó” voltam, jó férjem volt, nem italos, szép kényelmes lakásunk volt; végül is minden adott volt egy normális világi élethez, de valami vagy Valaki hiányzott az életemből. Ez a belső üresség, szeretet utáni éhség, a bűn terhe, aggodalmaskodásom stb. beteggé tett. Nyolc évig jártam különböző orvosokhoz, akik semmi komoly megfogható betegséget nem találtak nálam, ennek ellenére mindig kaptam egy táska gyógyszert. Még természetgyógyászhoz is elmentem, de semmi nem hozott gyógyulást.
Megszűnt a munkahelyem, új helyre kerültem. Itt az egyik munkatársnőm beszélni kezdett a Bibliáról, Istenről, Jézusról, Pál apostolról, a bűnről stb. Érdeklődve hallgattam. Szeretettel hívogatott templomba is (katolikus volt), de én mindig kitaláltam valamit, hogy ne tudjak elmenni. Egyik alkalommal, mikor hívott, már kifogytam a kifogásokból, és azt találtam mondani, hogy ha elmegyek templomba, akkor „abba a templomba megyek” – és az evangélikus templomra mutattam. Ezt azzal magyaráztam, hogy e mellett sokat fohászkodtam, amikor a gyermekemet vittem a kórházba. Ez persze nem volt igaz, csak hirtelen találtam ki, és arról se volt fogalmam, milyen templom az. A munkatársnőm erre azt mondta: oké. Nem volt mese, megbeszéltük, hogy találkozunk a templom előtt vasárnap délelőtt. Bementünk, nem volt énekeskönyvünk sem, én úgy ültem ott, mint egy turista.
Ekkor kezdődött az életemben a fordulópont. A templom csendje, az orgona zenéje, az ige, a prédikációhallgatás nagy hatással volt rám. Az igehirdetés alapigéje Pál apostol efezusbeliekhez írt levele 2. rész 8. vers volt: „Mert kegyelemből tartattatok meg, hit által, és ez nem tőletek van, Isten ajándéka ez.” Arról szólt, hogy a hit Isten ajándéka, amit nem lehet pénzért megvásárolni, örökölni, elajándékozni vagy ráerőszakolni senkire sem; csak egyedül Isten ajándékozhatja az embernek.
Úgy hallgattam az igét, hogy munkatársam szerint még levegőt sem vettem. Olyan voltam, mint egy kiszáradt szivacs, és szívtam magamba az éltető vizet.
Mikor kimentem a templomból, leírhatatlan öröm, békesség volt bennem. Úgy éreztem, mintha elhúzták volna előlem a sötétítőfüggönyt. Boldog voltam, hogy hiszek, és ez a hit Isten kegyelmi ajándéka számomra. Tehát megragadott a kegyelem.
Hazamentem, a férjem nem értette örömöm okát, meg is kérdezte gunyorosan: Kivel találkoztál? Akkor igazán még én sem tudtam.
Korábban azt gondoltam, egyszer elmegyek, eleget teszek a munkatársnőmnek, és kész. De nem így lett: hétfőn már alig vártam, hogy újra vasárnap legyen, és mehessek a templomba.
Nagy ellenállásba ütköztem, férjem egyáltalán nem örült neki, de én mentem. Vettem Bibliát, kaptam könyveket, az első kettő – a Rólad van szó és a Szenvedéssel formál a mester – sokat segítettek.
Az istentiszteletek igehirdetései és a Biblia olvasása során szép lassan az Úr megmutatta nekem bűnös, elveszett voltomat. Addig mindig azt hittem, hogy jó vagyok, nincs bűnöm, de be kellett látnom, hogy szinte minden parancsolat ellen vétkeztem. Azonban az Úr csodálatos jósága nem hagyott a bűnben vergődnöm, hanem megmutatta a megbánás helyét, a keresztet, ahol helyettem, miattam és érettem is szenvedett Jézus Krisztus. Megvallottam, megbántam, elsirattam, átadtam a bűneim lélekben a kereszt alatt. Elfogadtam a bűnbocsánat örömét.
Az életem 180 fokot fordult. Teljesen megváltoztam, másképp gondolkodtam, új ember lettem. Mert aki Krisztusban van, új teremtés az: a régiek elmúlnak, és újjá lesz minden. Éltem most már nem én, hanem élt bennem a Krisztus; ma is.
Betegségeim megszűntek, nem kerestem már gyógyulást az orvosoknál, mert az Áldott Orvos meggyógyított, bűneim terhétől megszabadított. Öröm és békesség költözött a szívembe. Férjem is észrevette a változást, többek között abban, hogy már nem voltam olyan érzékeny, panaszkodó, nyafogó. Nagy harcba keveredtem a családommal, mert ők nem értették a megtérésem. Férjem ellenezte a templomba járásomat, testvéreim kinevettek, anyósomék elutasították; sok-sok harc, de hála az Úrnak azóta, hogy 19 éve megtértem, ő őriz engem.
Nem ismertem még azt a kifejezést, hogy bizonyságtétel vagy misszió, de már rendületlenül végeztem ezt a szolgálatot: ahol csak lehetett, beszéltem megtérésemről, Isten nagy szeretetéről Jézus Krisztusban. Családomban, ismerőseim között sokan elindultak felé.
A 19 év alatt sok minden történt, sok harc, kétségbeesés, öröm, bukás, megpróbáltatás; de a túláradó kegyelem mindig megőrzött és felemelt. Első karácsonyi igém: „Örüljetek az Úrban mindenkor, ismét mondom: örüljetek.” (Fil 4,4–7) Valamint sokat kaptam a 1Pt 1,8–9-ből is: „…a kibeszélhetetlen és dicsőült örömmel örvendeztek, elérvén hitetek célját, lelketek üdvösségét.”
Bizonyságtételem záró igéjeként pedig 1Jn 5,11–12-t választottam: „És ez az a bizonyságtétel, hogy örök életet adott nekünk az Isten, és ez az élet az ő Fiában van. Akié a Fiú, azé az élet: akiben nincs meg az Isten Fia, az élet sincs meg abban.”
Kívánom, hogy akik még nem ismerték meg Jézus Krisztust mint megváltót, és nem részesültek a bűnbocsánat örömében, valamint az örök élet reménységében, őket is ragadja meg az érthetetlen Kegyelem.
Forrás: „Vak voltam, most látok…” – Evangélikusok vallomásai. (Élő Víz Füzetek 4.) Szerk. Bálint Józsefné, Hulej Enikő, Szeverényi János. Kiadta az Evangélikus Missziói Központ és a Magyarországi Evangélikus Egyház missziói bizottsága. Budapest, 2009.
B-né Anikó
::Nyomtatható változat::
|