Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Egy napkezdő bibliatanulmány
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Egy napkezdő bibliatanulmány
Lapunk múlt heti számában két oldalon tudósítottunk a Brémában május 20. és 24. között megtartott 32. német
evangélikus egyházi napokról, a Kirchentagról. Az alábbiakban a több mint százezer fős rendezvény igei témájú programjaiból adunk ízelítőt, illetve a Nobel-békedíjas Martti Ahtisaari előadásának rövid summázatát közöljük.
Korunk „társadalom-lélektani igényei” közé tartozik a tömegdemonstráció. Ez egyaránt igaz a társadalom és az egyház életére vonatkozóan. Mi a háttere ennek a sajátos igénynek? Kettős választ adhatunk erre a kérdésre.
Az egyén önmagában kevésnek, erőtlennek érzi magát. A többiekkel együtt akarja magát, gondolkodását megmutatni. A tömeg egyfajta védelmet, biztonságot nyújt, és a saját véleményének felerősítését adja. Ugyanakkor az egyénnek megkerülhetetlen vágya, hogy saját, Istenről, világról alkotott felfogását érvényre juttassa. Ez egy személyben hatástalan, erőtlen hang – együtt, tömegben mindenkinek meg kell hallania, s el kell rajta gondolkoznia. Egymást erősítjük, és együtt szólunk, kiáltunk Istenhez, a társadalomhoz, minden emberhez, akinek veszélyben az élete.
Nem volt tehát véletlen, hogy a Kirchentag rendezvényeire tömegek voltak kíváncsiak. A napkezdő bibliatanulmányok iránt érdeklődők hét és fél ezres serege a legnépszerűbb egyházi személyeket hallgathatta, köztük elsőként Wolfgang Huber berlini püspököt.
1Móz 3,1–19 alapján tartott, tudományos igényű, de nagyon gyakorlati mondanivalót megfogalmazó tanulmánya világosan szólt arról, hogy Ádám – akinek neve „ember”-t jelent – a mindenkor élő személyt képviseli, mint ahogyan Éva a mindenkor élő asszony szimbolikus alakja, az élet továbbplántálója. Ami velük történik, velünk is megtörténik. Ismétlődik a történelemben.
Az ember a szabadság földjén az édenben élt. De ezzel a szabadsággal nem tudott élni. Isten ennek ellenére megbízta azzal, hogy a teremtettség őrzője és felvigyázója legyen.
Bármennyire szeretné is az ember megfejteni az Ősgonosz eredetét, a titokra ez a leírás nem ad választ. Természetes módon beszél róla, mint amely/aki Isten teremtéséhez tartozik, az élet velejárója. Kísértése pedig mindig hamissággal és hazugsággal jár együtt. Az embert hatalomvágyában, istenné tételének ígéretében vezeti félre. Valójában akkor éri el célját, ha Istentől – a Teremtőtől – elszakítja, ha megszűnik a kettejük közötti kapcsolat, ha az ember kontaktus nélkülivé válik. „A tartás és tartalom nélküli önfelfedezés értéktelen.”
A megszólaló lelkiismeret még inkább magányossá és elhagyottá teszi az embert, amikor elrejtőzik a Teremtő elől. S ekkor hangzik a klasszikus kérdés, amely az egyházi napok fő témája, kérdése is volt: „Ember, hol vagy?”
Erre a kérdésre nemcsak ott kellett válaszolni, hanem itt és most is kell mindnyájunknak. Hol vagyunk? Hatalmas erkölcsi, gazdasági és politikai válság sodrásában. Ahogy az óriási folyam gátat szakító áradata magával ragad mindent, ami útjába kerül, úgy vagyunk mi is ennek a globális jelenségnek a kiszolgáltatottjai, alkalmasint áldozatai. Félelem, szorongás, beszűkült életmód együtt járnak mások gátlástalan meggazdagodási törekvéseinek következményeivel.
Hol vagyunk? Milyen a kapcsolatunk gyermekeinkhez s unokáinkhoz? Milyen a viszonyunk például a közeli szegény családhoz, ahol édesanya neveli egyedül három iskoláskorú gyermekét, mert az édesapát balesetben elvesztették?…
Hol vagyunk? Milyen a viszonyunk a gyülekezethez s magához Istenhez? Tudunk-e még imádkozni? Vagy mindent a magunk erejéből akarunk rendbe hozni? Isten tud sorsunkról, helyzetünkről. Csak legyen bizalmunk hozzá fordulni.
A mindenkit magához ölelni akaró Isten felelősségáthárító mozdulataink ellenére is irgalmas hozzánk. Elszakadt, kapcsolatképtelen állapotunkban is azért küldte Jézust, hogy rajta keresztül megszólítson, bizalmat ébresszen, megmentsen, s életre, igazi, emberhez méltó életre vezessen.
Talán sikerült leporolni az „első bűneset” régi igéit és időszerű üzenetet kihallani belőlük – fejezte be bibliatanulmányát Huber püspök.
A mintegy kétezer program okozta bőség zavarában jól választottak, akik reggelente elcsendesedtek az ősi igék körül, hogy aztán az előadások sokaságában választ találjanak aktuális kérdéseikre.
D. Szebik Imre
::Nyomtatható változat::
|