Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Gondolatok a „Küldetés” kapcsán
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Gondolatok a „Küldetés” kapcsán
Frenkl Róbert felügyelő testvérem az Evangélikus Élet 74. évfolyamának 21. számában (2009. május 24.) megjelent, Küldetés című – Sztehlo Gáborra emlékező – írásának néhány mondata indított az alábbi gondolatok megfogalmazására.
Magam is egyetértek azzal, amit felügyelő testvérem ír: Magyarországon elég széles körben fordul elő „a holokauszt relativizálása, a gulág, a Don-kanyar, az afrikai népirtások szembeállítása Auschwitz gázkamráival”. Sokan vannak, akik valóban szembeállítják egymással a népirtások borzalmait, akik valóban pusztán a holokauszt rettenetének kisebbítése okán emlegetik a gulág, a holodomor (az ukrán nép ellen mesterséges éhínség által elkövetett sztálini népirtás) és más rémtettek irtózatát.
Frenkl Róbert írja: „Auschwitz után már bűn a relativizálás, a borzalmak enyhítése más tragédiák említésével.”
A kölcsönös és mára olykor irracionálissá váló, mindkét oldali érzékenység (és harag) miatt (maga az is botrány, hogy ily tragédiák kapcsán két oldalról szó lehet!) valóban célszerű, hogy mikor Auschwitzról emlékezünk, akkor szóljunk arról; s mikor a gulágról, akkor ne keressünk viszonyítási pontokat a holokauszttal.
Ugyanakkor – s ebben vitatkozom felügyelő testvéremmel – önmagában semmiképpen nem tartom sem relativizálásnak, sem bűnnek, ha valaki a holokauszttal párhuzamosan a zsidó nép szenvedései mellett más népek szenvedéseiről is gondolatokat fogalmaz meg. És könyörgöm, az Isten szerelmére: valóban nem a holokauszttal szemben, hanem azzal párhuzamosan, s nem relativizálva egyiket sem, hanem éppen abszolutizálva mindegyiket!
Tudniillik: ha csak a holokausztot nem szabad relativizálni, akkor a soa (a zsidóság vészkorszaka) szükségszerűen abszolútummá válik, és minden más nép szenvedése pusztán relatívvá. A relatívvá minősítés pedig bármely nemzet áldozatainak és az áldozatok hozzátartozóinak, utódainak fáj, és megalázó.
Megmondom, mire gondolok: édesapám alig tizennyolc évesen – jóllehet katona sem volt, fegyvert sem fogott – húsz hónapot volt rabszolga a Donyec-medence bányáiban sok ezer sorstársával együtt. Szerencséje volt: ő csak húsz hónapig. Az éhezés és a betegségek következtében csonttá soványodva, idegeiben megroppanva, egész testében remegve érkezett haza szülőfalujába, ahol az atyai házban már idegenek laktak, mert – jóllehet nem voltak volksbundisták – nagyapámékat s oly sok rokonunkat addigra már elüldözték otthonaikból. Édesapám nagybátyja – apai nagyanyám testvére – az éhező és legyengült emberek számára kegyetlenül nehéz munka és a betegségek következtében halt meg sok-sok rabtársával együtt abban a rabszolgatáborban a Donyec-medencében, ahol édesapám is szenvedett.
Nagyanyám számára testvérbátyjának halála és fiának rabszolgasorsa nem volt relatív. Abszolút volt. Éppen úgy, mint sok százezer magyaré és svábé és sokmilliónyi más nemzetbelié azokban az években – a gulágon.
Édesapám apai nagynénjének férjét itthon, Magyarországon koncepciós kulákperben ítélték halálra az ötvenes évek elején. A halálos ítéletet követően ismeretlen helyre vitték, a hozzátartozókkal sem az ítélet végrehajtásának időpontját, sem helyszínét nem közölték. Soha többé nem látta senki, azóta sem tudni, hol gyilkolták meg, hol dobták valami gödörbe a testét. Hiába kutattak utána újra meg újra, sok éven át.
Mind az ő szenvedése, mind pedig családjának rémülete és gyásza mindannyiuk számára abszolút volt. (Jóllehet az egész emberiség minden nemzetének minden szenvedésével szemben csak Krisztus szenvedése valóban abszolút: az vette el a világ minden bűnét s szenvedését, és az ad örök életet…)
Világi, sőt hitetlen véleményformálók által – annak irracionalitása okán – a holokauszt kiemelése, egyedivé avatása és abszolutizálása számomra nem értelmezhető. Hiszen könnyen adódik a kérdés: lehet bármilyen módon racionálisnak mondani az oly sok nemzet ellen elkövetett sztálini rémtetteket?
Izrael népének sorsa, egész történelme kizárólag Isten igéjének fényében, Izrael kiválasztottságában válik egyedivé: „Bizony te éretted gyilkoltak mindennapon; tekintettek bennünket, mint vágó-juhokat.” (Zsolt 44,23; Károli-fordítás) De az Úr a régi szövetségéhez, Izrael népéhez való hűségét megtartva, az egész emberiséggel – benne Izraellel is – új szövetséget is kötött. Ennek fényében Pál apostol a Római levél csodálatos nyolcadik fejezetében a fenti igét habozás nélkül a keresztények üldöztetésére alkalmazva megismétli: „Te éretted gyilkoltatunk minden napon; olybá tekintenek, mint vágó juhokat.” (Róm 8,36; Károli-fordítás ) Teheti Pál ezt azért is, mert Krisztus „a mi békességünk, ki eggyé tette mind a két nemzetséget, és lerontotta a közbevetett választófalat” (Ef 2,14; Károli-fordítás). „Mert nincs különbség zsidó meg görög között, mert ugyanaz az Ura mindeneknek…” (Róm 10,12; Károli-fordítás)
Ha már nincs közbevetett válaszfal (óh, bár ne volna!), nem kellene mind zsidóknak, mind nem zsidóknak legalább a szenvedésekben keresnünk és megtalálnunk a közösséget, meghagyva egymásnak – a szenvedés abszolút voltában történő legkisebb különbségtétel nélkül –, hogy sirassa ki-ki a maga halottait? (Vagy akár: siratni egymásét?)
Richard Wurmbrand zsidó származású evangélikus lelkész – aki maga tizennégy évet töltött Románia kommunista börtöneiben – a hitleri és a sztálini rémtettek összevetése kapcsán az alábbi párbeszédről tudósít Megkínozva Krisztusért című könyvében: „Találkoztam egy keresztyénnel, aki a nácik alatt szenvedett. Biztosított, hogy teljes mértékben az én oldalamon áll, amíg bizonyságot teszek Krisztusról, de egy szót sem kellene szólnom a kommunisták ellen. Azt kérdeztem tőle, hogy a Hitler németországi zsarnoksága ellen harcoló keresztyének rosszul cselekedtek-e, és csak arra kellett volna szorítkozniuk, hogy a Bibliát magyarázzák, anélkül, hogy egy szót szólnának a zsarnok ellen. A válasz ez volt: »De Hitler megölt hatmillió zsidót! Egyszerűen beszélni kellett ellene!« Erre azt mondtam: »A kommunisták megöltek harmincmillió oroszt, kínaiak és kelet-európaiak millióit. Zsidókat is megöltek. Csak akkor kell tiltakoznunk, ha zsidókat ölnek, s nem, ha oroszokat?« Így válaszolt: »Ez egészen más dolog.«
Nem kaptam hozzá magyarázatot.
A rendőrség megvert Hitler idejében, és megvert a kommunisták alatt is, és nem vettem észre a különbséget. Mindkettő nagyon fájt.”
Igen. Mindkettő nagyon fáj ma is.
Nem akarom „enyhíteni” Auschwitz borzalmait. Maga a gondolat is képtelen. Csakúgy, mint „relativizálni” bármely más népirtást.
Drüszler Ferenc felügyelő (Pesterzsébet)
::Nyomtatható változat::
|