Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Tisztségre avatottan
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Tisztségre avatottan
A presbiteri vezetésről – baptista szemmel
Presbiteri vezetés
vagy csoportos vezetés?
A Szentírás nem csoportos vezetést tanít, hanem a Szentlélek vezetését. Ezen nem változtat az a tény, hogy ma kötelező a vezetői csoport létrehozása egy közösség irányítására.
A csoportos vezetés önmagában gond is lehet, míg az egyszemélyes vezetés előny is lehet: „Sok a vezető, ha pártütés van az országban, míg egy értelmes és okos ember soká fenntartja a rendet.” (Péld 28,2)
Természetesen ez fordítva is igaz: az egyszemélyes vezetés autokráciához is vezethet, míg a csoportos vezetés megadhatja a Szentlélek akaratának tiszta felismerését.
A presbiteri vezetés tehát nem csoportra utal, hanem az életvitel minőségére.
Ki alkalmas?
A Szentlélek nem presbitériumot hív el presbitereknek, hanem személyeket. Ezért az elsődleges cél nem vezetői csoport létrehozása, hanem annak megvizsgálása, hogy vannak-e „Lélekkel és bölcsességgel telt” (ApCsel 6,3) testvérek. „Ha van olyan” (Tit 1,6), akkor kell felavatni. Természetesen ha nincs olyan, akkor nem kell csak azért avatni, hogy legyenek avatottjaink.
Az alkalmasság nem pusztán az avatás pillanatában szükséges, hanem az egész szolgálat során.
A gyülekezet túlzott hangsúlya a véleményformálásban
Ma nagy a hajlandóság arra, hogy az alkalmasságon az elfogadottságot és a gyülekezetvezetés képességét (a kormányzás ajándékát) értsék.
Az alkalmasság nem csupán a gyülekezeti forgolódásból derül ki. Ha megfigyeljük Pál apostol feltételeit (Tim és Tit), akkor kiderül, hogy az alapvető hangsúlyt a személy jellemére helyezte, nem pedig a képességére, képzettségére.
A korabeli gyülekezet az avatandót három életterületen vizsgálta: gyülekezet, család, környezet. A magánéletnek – azon belül a családi életnek – a gyülekezet előtt ismertnek kellett lennie. Emellett adtak a kívülállók véleményére is, vagyis hogy a nem hívő környezet (szomszéd, munkatárs, főnök-beosztott, falu-, városbeli stb.) hogyan minősíti az avatandó életét.
Ma – amikor az evangéliumi gyülekezetek is erősen kultuszközösséggé váltak – nagyon vigyázni kell, hogy ne csupán a gyülekezeti véleményekre és megítélésre építsük az avatandók kiválasztását, hanem valóságos ismeretekkel rendelkezzünk a jelöltek családi és társadalmi (hétköznapi) életéről.
A képzettség
veszélybe kerülhet
Az alapos teológiai, misszió- és egyháztörténeti, gyülekezet- és egyházszervezeti képzettség nyilván nem feltétele a presbiteri kiválasztásnak. Viszont a képzettségre való törekvés, az ismeretek pótlása elengedhetetlen ahhoz, hogy az avatandó a felavatása után méltón szolgáljon a testvérek és az emberek között.
Természetesen már az avatás előtt is egyértelműen látni kell, hogy „tanításra alkalmas” (tanulni akar és tanítani tud), hogy „ragaszkodik a tanítással egyező igaz beszédhez”, azért, hogy „képes legyen az egészséges tanítással buzdítani”, hogy „képes legyen az ellenszegülőket meggyőzni”.
Ezekre nem az avatás teszi alkalmassá, hanem már annak előtte annak kell lennie.
A lelkipásztor is presbiter
A lelkipásztori elhívást először a gyülekezetben, majd a teológián vizsgáljuk meg, aztán a tanulási időszak végén, végül a felavatás előtt. Miért történik így? Mert a lelkipásztor is presbiter. Egyértelmű, hogy a többi presbitert is hasonló alapossággal kell kiválasztani!
Gócpontok
Ma a vezetési módszereknek (vezetéstudomány, kommunikáció, menedzsment, tárgyalástechnika stb.) olyan széles körű alkalmazása folyik, hogy könnyen átszivárog Krisztus gyülekezetébe is a manipuláció gyakorlata.
Magyar baptista történelmünk mutatja, hogy közösségünk lelkialkatából veszélyek is származhatnak. Ismerős előttünk mind máig az alkoholista, az uralomra törő, a karrierista, a becsvágyó presbiterek problémája: a nem lelkipásztor presbiter sok esetben már rég alkalmatlan a szolgálatra, de kirobbanthatatlanul terhelődik a gyülekezetre. Ennek megoldását nehezítheti, ha rokonság szempontjából vagy gazdaságilag erősen beágyazódott a gyülekezetbe.
A zavart fokozza az a tény, hogy ma már némely gyülekezet a presbitereinek megvizsgálásakor nem fogad el külső testvéreket (egyházkerületi tanácsot, presbiteri tanácsot, misszióbizottságot, egyházvezetést, szomszéd lelkipásztorokat), miközben a felavatott az egész közösség presbitere lesz.
Javaslat
Minden avatott testvér tegye mérlegre családi és társadalmi életét: példás és jó hírű-e? Erre a családtagok, a szomszédok, a munkatársak, a falu- vagy városbeliek tudnak reálisan válaszolni. Az avantandó kérdezze meg őket!
De vizsgálja meg ezt a gyülekezet is! Mert lehet-e presbiter az, akinek családtagja nem tudja becsülni őt, vagy akit környezete nem is ismer? Akinek nincs híre a településén, annak lehet-e jó híre, s arról lehet-e jó vélemény?
Jó, ha a gyülekezet óvakodik azoktól a „szolgálatra” és „tisztségekre” aspiráló testvérektől, akikről a gyülekezeten kívül nincs referencia.
Példaképek
Csak azok presbiterek – a szó eredeti értelmében –, akik példaképei a nyájnak (1Pt 5,3) a gyülekezeten belül és kívül egyaránt, mert a presbiterség elsődlegesen nem feladat, nem tisztség, hanem minőség (példakép).
Háló Gyula
::Nyomtatható változat::
|