Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Gyekiczky János
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Gyekiczky János
(1925–2009)
„Én vagyok a feltámadás és az élet, aki hisz énbennem, ha meghal is, él…” (Jn 11,25) Ez a szent ige olvasható Gyekiczky János evangélikus lelkész gyászjelentésén. Végső búcsút szép számú keresztény gyülekezet vett tőle 2009. május 30-án a fővárosban, a Deák téri evangélikus templomban, pünkösd előtt egy nappal.
Gyekiczky János 1925. július 7-én látta meg a napvilágot Százdon, amely ma Szlovákiában található Sazdice néven. A helyi elemi iskola után Ipolyságon folytatta a tanulást, ott szerzett érettségit 1942. június 12-én.
A második világháború után Magyarországra települt a család. Nagybörzsöny után Sopronba költöztek. Gyekiczky János 1946–1951 között itt tanulta a szent tudományt, a teológiát; 1951–1952-ben már Budapesten volt teológus diák. Záróvizsgáját is itt tette le 1952-ben, és ugyanebben az esztendőben, dr. Vető Lajos püspök avatta lelkésszé április 6-án Óbudán.
Első szolgálati helyén, Bakonycsernyén megválasztották parókus lelkésznek. Iktatására házasságkötésével egy napon került sor 1953. június 21-én. Felesége – Páli Sarolta – hűséges házastársa volt az utolsó pillanatig, mindenhova szeretettel követte a férjét.
A bakonycsernyei gyülekezet templomát sikerült nagyon nehéz időkben tataroznia.
- őszén Balfra helyezték át. A gyülekezet helyettes lelkésze lett, s itt szintén templomot tatarozott. 1966-ban a családdal együtt Győrbe költözött, de Balfra visszajárt szolgálni. Közben a megélhetés miatt állami állást is vállalnia kellett, de Balf után is szívesen végzett lelkészi szolgálatot. (Kisegítő lelkészként dolgozott Bőnyrétalapon, majd 1984 tavaszáig Győrságon.)
Két gyermeket neveltek feleségével együtt szeretetben.
- március 1-jétől a Déli Egyházkerület lelkészi állományába kerülve – a szlovák nyelv jó ismerete miatt – tótkomlósi lelkészi szolgálatot vállalt. Tavasszal feleségével együtt Tótkomlósra költöztek. Beiktatására 1984 novemberének végén került sor.
A tótkomlósi időszak is termékeny volt, nagyon sok tatarozási munkálatot végzett el, és építkezett is. 1988-ra fejezték be a hatalmas és impozáns komlósi templom renoválását. A hálaadó ünnepségen D. dr. Harmati Béla püspök szolgált. A jeles napra a Szlovákiába kitelepült evangélikusok közül is sokan hazalátogattak.
Felépült az új lelkészlakás, a régiből pedig gyülekezeti terem lett, s az 1990. évi politikai változások után Gyekiczky János létrehozta a mai napig sikeresen működő szlovák nyelvű óvodát. Egy percre sem pihent, megkezdte az evangélikus szeretetotthon építését, amelyet 1998-ban adtak át rendeltetésének.
A szeretetotthon építése mellett templomokat tatarozott, sor került a mezőhegyesi, pitvarosi, csanádalberti, battonyai, ambrózfalvi templom rendbehozatalára.
Gyekiczky Jánost kitűnő szervezőképességgel ajándékozta meg Teremtője, és ő ezt a képességét ki is használta, hogy Isten ügyét szolgálja.
- decemberében nyugdíjba vonult, következett a pihenés időszaka a Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthonban. Ám nyugdíjasként is gyakran végzett igehirdetői, lelkipásztori szolgálatot, mert az elhívatást a nyugdíj felvételével nem lehet letenni. Gyakran szolgált a pesthidegkúti gyülekezetben, olykor még Tótkomlósra is ellátogatott. Az idő múlásával azonban jelentkezett a betegség, s ez már akadállyá vált a további szolgálatban. Műtétre készült, de az élet és az örök élet ura 2009. május 6-án hazahívta szorgalmas szolgáját. 84 esztendőt tölthetett ebben a világban.
Gyekiczky Jánost 2008 áprilisában a Tótkomlósi Önkormányzat Képviselő-testülete Pro Urbe díjjal tüntette ki, amelyet még személyesen vehetett át. Köszönőbeszédében további terveit vázolta lelkesen. Nem akart soha tétlen lenni.
Vele együtt hisszük, amit Jézus Krisztus mondott a gyászjelentésen idézett szent ige szerint.
R. J.
::Nyomtatható változat::
|