Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 23
- Vasi visszatekintés
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Vasi visszatekintés
Május 15–17. –
Alsósági tavaszi napok
A hagyományos tavaszi rendezvényen kiállítás mutatta be az Alsósági Evangélikus Nõegylet kézimunkáit is. Vasárnap este a volt pannonhalmi bencés diákokból alakult budapesti Szent Márton kamarakórus hangversenye zárta a programsorozatot.
Május 17. –
Vasi hálaadó nap
Idén másodszor rendezte meg a Vasi Evangélikus Egyházmegye ezt az egész napos, megyei szintû evangélikus találkozót. Két évvel ezelõtt Kõszeg volt a vendéglátó, idén Celldömölk. A közös istentiszteleten több mint nyolcszáz hívõ vett részt. A perselypénzt, amely megközelítette a háromszázezer forintot (!), a Gusztáv Adolf Segélyszolgálat céljaira gyûjtötték.
Az istentisztelet után sátrakban mutatkoztak be a gyülekezetek. Sütöttek, fõztek, innivalóval kínálták a látogatókat, illetve bemutatták jellegzetes tárgyaikat, az általuk készített kézimunkákat. Délután a kemenesaljai citerazenekar, majd a répcelaki Ümmögõ együttes szórakoztatta a közönséget. A nap méltó befejezése volt Banka Nagy Gabriella Vajdaságból származó színmûvész elõadása, aki – többek között – Babits Jónás könyve és Jónás imája címû költeményét tolmácsolta.
Május 23. –
Ezeréves megyék ünnepe
1009-ben készült az a dokumentum, amely szerint Szent István király megalapította Zala, Veszprém, Fejér és Pest megyét. Ennek millenniumára gyûlt össze a négy megye népe. A nap programja ökumenikus istentisztelettel kezdõdött. A kezdõ liturgiát Steinbach József dunántúli református püspök végezte, igét hirdetett Bikádi László, Hajmáskér és Sóly református lelkésze. A Magyarországi Evangélikus Egyház képviseletében Vetõ István püspökhelyettes mondott imádságot. Az Apostoli hitvallást Korzenszky Richárd tihanyi perjel vezette, majd dr. Márfi Gyula veszprémi érsek zárta az istentiszteletet.
Az ünnepi közgyûlésen dr. Mádl Ferenc volt köztársasági elnök mondott beszédet. Az 1009-ben kelt sólyi oklevelet Hermann István, a Veszprém Megyei Levéltár igazgatója mutatta be. Ezután a négy megyei közgyûlési elnök – dr. Balogh Ibolya (Fejér), dr. Szûcs Lajos (Pest), Manninger Jenõ (Zala) és Lasztovicza Jenõ (Veszprém) – mondott köszöntõt. A közgyûlés után a templomban emlékdobozt helyeztek el, a ligetben pedig emlékfát ültettek.
Május 24. – Alsósági fórum a liturgiáról
A megújuló liturgia lehetõségeirõl tartott gyülekezeti fórumot május 24-én, vasárnap az Alsósági Evangélikus Egyházközség.
A többnyire presbiterekbõl álló hallgatóság elõtt Véghelyi Antal lelkész, teológiai referens, a Liturgiai Bizottság tagja ismertette az új Liturgikus könyv elkészítésének okait, elõzményeit és folyamatát. Az Evangélikus Élet rovatvezetõje történelmi áttekintést adott a Raffay–Prõhle-agenda kialakulásának egyes fázisairól, és rámutatott azokra az okokra, amelyek evangélikus liturgiánk elszíntelenedéséhez vezettek.
Kiemelte az úrvacsora perifériára szorulásának veszélyeit, és hangsúlyozta: a Liturgiai Bizottság elsõsorban arra törekedett, hogy az úrvacsora újra szerves része legyen az ünnepi istentiszteletnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy az õsi liturgikus elemek az ellenreformáció hatásaként tûntek el istentiszteleti rendünkbõl, pedig Luther elve az volt, hogy mindazt meg kell tartani az idõk folyamán kialakult liturgiából, ami nem ellenkezik a Szentírással. Idõközben azonban a puritán hatás is jelentõsen megnyirbálta az egyébként is nagyon leegyszerûsödött rendet.
Az elõadást követõ beszélgetés során a presbiterek arról szóltak, hogy Kemenesalja történelmi hátterével nehéz megszabadulni a „katolikus” szó kirekesztõ értelmétõl, ezért okoz nehézséget azoknak az elemeknek az elfogadása, amelyek a római katolikusokkal való közös örökségbõl kerültek vissza a megújított liturgikus rendbe.
A fehér asztal mellett kötetlenül folytatott beszélgetés alkalmat adott a személyes kérdések, vélemények, észrevételek megtárgyalására. A fórum célja nem az volt, hogy a presbiterek döntésre jussanak a megújult liturgikus rend használatáról, de mindenképpen segített abban, hogy elgondolkodjunk jelenlegi istentiszteleti életünkrõl, valamint a felkínált lehetõségekrõl.
Összeállította: Vetõ István
::Nyomtatható változat::
|