Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- 89. gyásznap
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
89. gyásznap
Talán a vasárnapi európai parlamenti választás közelsége is szerepet játszott abban, hogy a kereknek éppenséggel nem mondható évforduló ellenére keresztény közösségek is szokatlanul sok helyütt emlékeztek meg múlt hét végén az 1920. június 4-én aláírt trianoni békediktátumról. Evangélikus egyházunk két jelentős társadalmi megemlékezésen is képviseltette magát.
Zebegényben, a Kálvária-hegyen álló kápolnában nem csak évente egyszer, de – 2001. június 4-e óta – minden délután pontban fél ötkor megkondul a nemzeti emlékezés harangja. A harangot öntető alapítvány és a Hegyvidéki Trianon Társaság szervezésében azonban valójában már tizedik alkalommal hirdettek meg nemzeti zarándoklatot az idei gyásznapon a Dunakanyar festői településére.
A szervezők kezdettől ügyeltek arra, hogy lehetőleg valamennyi magyarországi keresztény felekezet képviseltesse magát a délelőtti ökumenikus istentiszteleten. A Magyarországi Evangélikus Egyház színeiben rendre Smidéliusz Zoltán volt püspökhelyettes és Szeverényi János országos missziói lelkész (képünkön) közvetíti az evangéliumot az emelkedett szabadtéri együttléten, de volt már közreműködője az istentiszteletnek Karl Josef Rauber érsek, apostoli nuncius, Tőkés László Király-hágó melléki református püspök és a testvéregyházak számos más lelkészi vezetője. A világi megszólalók sorában idén – többek között – Koltay Gábor filmrendező és a példásan „önkormányzott” Zebegény – evangélikus – polgármestere, Sinkó Vilmosné köszöntötte a népes gyülekezetet.
„Ezt minden magyar embernek egyszer látnia kell!” –hirdeti magát a várpalotai Trianon Múzeum. A magyarság talán legnagyobb traumáját 2004 óta dokumentáló intézményben múlt szombaton újabb emlékszobák nyíltak. Ezek egyike Reményik Sándor evangélikus költő életművét mutatja be. Ezért is szerepelhetett a trianoni évforduló alkalmából rendezett emlékünnepély hivatalos programjában kiemelten az evangélikus templomban tartott hálaadó istentisztelet, melyen – Tóth Attila helyi lelkész liturgiai szolgálata mellett – Gregersen-Labossa György szombathelyi lelkész hirdette Isten igéjét. Ezután a múzeumban a költő nevét viselő szombathelyi evangélikus általános iskola diákjai adóztak Reményik Sándor emlékének.
A várpalotai Trianon Múzeum tehát Reményik Sándor-emlékszobával bővült, amelyet – úgy gondoljuk – egyszer már csak ezért is minden magyar evangélikusnak látnia kell.
T. Pintér Károly
::Nyomtatható változat::
|