Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- Rabok kenyerét ettük
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Rabok kenyerét ettük
Evangélikus börtönlelkészek konzultációja a győri büntetés-végrehajtási intézetben
Nagyszerű programot szervezett Jánosa Attila győri evangélikus lelkész, aki már kilenc éve végzi a börtönmisszió jézusi feladatát. Május 28-án egy teljes napot töltöttünk e szomorú és szükségszerű intézetben. Börtönlelkészek, a Magyar Testvéri Börtöntársaság ügyvivője, egyházunk cigánymissziós referense (aki cigány testvéreket hozott magával) és a börtön parancsnoka órákon át tanácskozott, és reménykeltően tervezett.
Az egyházunk evangélizációs és missziói bizottsága által szervezett éves missziói konzultációkon is igyekszünk az egyes munkaágakban – a férfi-, női, börtön-, kórház-, cigány-, alkoholbeteg-misszióban – szolgálókat egy csapatba szervezni, hogy a különböző munkaágak is megismerjék egymás szolgálatát, és keressék a kapcsolódási pontokat. Jó kezdeményezés volt ez most Győrben: a börtönmissziósok együtt gondolkodtak a közös felelősség jegyében a cigánymissziósokkal.
A tanácskozás elején e sorok írója áhítattal szolgált. A vendégeket Mihály Attila büntetés-végrehajtási ezredes, intézetparancsnok köszöntötte, és a fogvatartottak és fogvatartók közötti kapcsolatról beszélt, hangsúlyozva a közös felelősséget. Az intézet mindennapi életét Szurdi Beáta százados mutatta be.
Jánosa Attila előadása a börtönlelkészi szolgálatról még a bennfenteseknek is sok újat adott. (Az előadás kivonata megjelenik a Híd evangélikus missziói magazin júniusi számában, a teljes szöveg pedig elolvasható az Evangélikus Missziói Központ honlapján: http://misszio.lutheran.hu.)
Bakay Péter előterjesztésében terítékre került a cigánymisszió elodázhatatlan ügye. A cigánymissziós referens rámutatott arra, hogy a börtönökben jelentős számú cigány származású fogvatartott miatt is szükséges „összedolgoznia” a két munkaágnak.
A beszélgetés mellett tanulságos volt bejárni az intézetet, amelynek ebédlőjében fogyasztottuk el a fogvatartottak által készített finom menüt.
Jézus kijelentésében így olvassuk: „…börtönben voltam, és eljöttetek hozzám.” (Mt 25,36) Ez többek között azt is jelenti, hogy Jézus ott van a börtönökben. Ő azonosítja magát a bűnösökkel (ugye milyen nehezen érthető ez?). Az egyháznak követnie kell Mesterét: hirdetni kell a szabadulás evangéliumát raboknak rácsokon innen és túl, cigányoknak és nem cigányoknak.
Általános tapasztalat a félelem és az érdektelenség a gyülekezetek részéről mindkét területen. Építeni kell a kapcsolatot az egyházközségek és a missziói munkaágak között. A győri találkozás gyakorlati eredménye az, hogy a sárszentlőrinciek – cigányok és nem cigányok – meghívást kaptak a győri börtönbe egy missziói alkalom megtartására. A meghívást viszonozták a lőrinci testvérek: a börtönlelkészek meglátogatják majd a cigány közösséget a tolnai faluban.
Kedves Olvasók! Ne felejtsük a parancsot: „Menjetek…!” (Mt 28,16–20)
Szeverényi János
::Nyomtatható változat::
|