Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- A városligeti Vajdahunyadvár
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A városligeti Vajdahunyadvár
A városligeti Vajdahunyadvár a magyarországi historizmus legváltozatosabb épületegyüttese. Sokrétű, hiszen architektúrájában valamennyi meghatározó építészeti stílus képviselteti magát. A román, a gótikus, a reneszánsz és a barokk pozitív értelemben eklektikus kompozíciót formáz. Sőt olyan „finomságok” is megfigyelhetők, mint egy adott stílus idő- és térbeli kibontása. Így például a reneszánszon belül külön-külön is megjelenik az észak-itáliai minta – a gótikus és barokk szárnyat összekötő lodzsa formájában –, a tó felől pedig felvidéki cipszerekre jellemző német, illetve francia reneszánsz megoldások tűnnek fel.
Nagy-Magyarország pompás épületei kelnek új életre az épületegyüttesben. Legjellegzetesebb elemei a névadó dél-erdélyi Vajdahunyad várának erkélykiugrói és Nyebojsza-tornya. Látható a Katalin-bástyatorony, a brassói Katalin-kapu felnagyított mása, ennek keleti oldalán pedig a felvidéki Bártfa városházának erkélye. Megtalálható az épületegyüttesben az ódon segesvári Óratorony másolata, az Apostolok tornya, illetve a Csonkatorony, eredetiben az erdélyi városban az Ónművesek tornya. A hazai barokk paloták ihlették a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak otthont adó tömböt.
És a templomrészletek: esküvők népszerű helyszíne az úgynevezett jáki kápolna – valódi katolikus templom, miséket tartanak benne –, melynek kapuja a névadó, elrendezése pedig a lébényi istenházát idézi. Kolostorkeringőjének oszlopfői egytől egyig valamelyik Árpád-kori templomunk ránk maradt díszítőmegoldásai. A gótikus szárny Hunyadi-lodzsáinak zárásaként „újraépült” a szepességi csütörtökhelyi templomapszisa.
Változatos az építmény, mert a tervező, Alpár Ignác fantáziája bizonyos elemeknél szabadon szállt. Ezért ragadja meg a román szárny legkevésbé szem előtt levő, tó felőli bástya- és Tompa-tornya, középkori erődje és lovagvára kisfiam mesék világába révedő képzeletét. És ezért keresi lelkesen a hatalmas vaskulcsokat, amelyek nélkülözhetetlenek az oroszlános kőhíd és a valójában mozdulatlan csapózárral védett Hidas- vagy Nyilas-kapu mellett emelkedő, négy fiatornyos Kínzótoronyban fogságba esett hercegnő kiszabadításához…
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|