Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- Álljunk meg egy szóra!
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Álljunk meg egy szóra!
Mitől lesz kevesebb hulladék?
Rovatunkban belekezdtünk egy sorozatba, amelynek a címe is azt sugallja, hogy elméleti kérdésekkel foglalkozunk: „Hacsak komolyan át nem gondoljuk”. Alig jelent meg a második cikk, amely a hulladék mennyiségének csökkentéséről szólt, heves reagálásokat kaptunk: „Rendben van, ez szép elmélet, de a konkrétumok érdekelnek… Mit tehetek a hétköznapokban, hogy kevesebb legyen a szemét?” A sorozat folytatódhat legközelebb, most megpróbálunk válaszolni a kérdésekre.
Néhány éve a Hulladék Munkaszövetség többi munkatársával együtt én is sokat gondolkoztam azon, hogy lehetne magyarítani az Amerikában egyre többet hangoztatott Zero Waste koncepciót. Nulla hulladék? Ez komolytalanul hangzik, mindenki tudja, hogy egész életünk hulladéktermeléssel jár, ezen nem tudunk változtatni.
Pedig a természetben nem képződik felhasználhatatlan maradék, minden visszakerül a körforgásba. A természet részeként az ember is sokáig beilleszkedett ebbe a rendszerbe. Faluhelyen még egy-két nemzedékkel ezelőtt is csak olyan szerves hulladékok keletkeztek, amelyeket nyugodtan ki lehetett dobni a kert végébe, ott néhány hónap alatt lebomlottak. Amikor a komposztot beforgatták a talajba, csak gazdagította azt. Ma meg? Egyre több olyan hulladékot termelünk, amellyel nem tudunk mit kezdeni. A műanyagok több száz év alatt bomlanak le, a fémek több ezer év alatt, az üveg gyakorlatilag sohasem.
Mikor a Hulladék Munkaszövetség a közelmúltban mégiscsak elindította Nulla hulladék kampányát, nem arra gondolt, hogy ha a kampány eredményes lesz, az ipari társadalmak fogják magukat, és leállnak a hulladéktermeléssel. De azt komolyan gondolták, hogy környezetvédelmi szempontból a legjobb hulladék az, amelyet elő sem állítanak.
Lássuk a gyakorlatot! München nagyszabású rendezvényeiről híres. Ezek közé tartozik a világ legnagyobb sörfesztiválja, az Oktoberfest, a müncheni vásár és a müncheni nemzetközi maraton. 1991-ben a város megelégelte, hogy a sok evés és ivás mennyi hulladék képződésével jár, és a nagyszabású nyilvános rendezvényeken egyszerűen betiltotta az eldobható poharak, tányérok és evőeszközök használatát. Azóta elmosható eszközöket használnak, amelyekért a vásárlóknak betéti díjat kell fizetniük.
Az intézkedés rendkívüli mértékben csökkentette a rendezvényeken képződő hulladék mennyiségét. A sörfesztiválon 1990-ben még tizenegyezer tonna háztartási hulladék képződött, 1999-ben már csak ötszázötven tonna, vagyis a hulladék mennyisége huszadrészére csökkent. A kisebb rendezvények esetében a szervezőknek sokba kerülne elegendő mennyiségű többször használatos étkészletet és evőeszközt vásárolniuk, München városa ezért elfogadható áron étkészlet- és evőeszköz-kölcsönzőt nyitott, amelynek készlete két-háromszáz személy részére elegendő.
A készlethez két mosogatógépet is kölcsönöznek. Az egész felszerelés egy jókora piros ponyvás utánfutóban összecsomagolva szállítható. Mióta a kölcsönzési lehetőség működik, a rendezvényszervezők sokkal jobban elfogadják és tiszteletben tartják az eldobható eszközök tilalmát.
Arról azonban nincs szó, hogy a fogyasztói társadalmak belátták volna, hogy hibáztak, mostantól csak betétdíjas üvegekbe töltik az italt, mosogatható porcelánedényekbe merik az ételt. A Fehérvári úti piacon 2006 nyara óta csak műanyag késsel és villával lehet a műanyag tányérba rakott ételeket nyiszitelni. Negyedóra alatt így is végez az éhes polgár, utána a tányér, kés, villa és kanál a maradék étellel együtt mehet a szemétbe.
Bevallom, én ebben a programban nem veszek részt. Tízezerszer felhasználható dobozban viszem haza az ebédet, otthon pedig mosogatok. A gyümölcsöt és zöldséget ismerős árustól veszem. Eleinte furcsállotta, mikor arra kértem, hogy ne nejlonzacskóba, hanem közvetlenül a kosaramba töltse a gyümölcsöt, de ma már másoknak is ajánlja ezt a lehetőséget. Mindenkinek jó, ha kevesebb nejlonzacskó fogy. Jó érzés tölt el, ha nem kell kidobnom a sporttáskámat, hanem sikerül megjavíttatnom a cipzárját. Még az sem biztos, hogy anyagilag jobban járok, de nem szeretek szemetet termelni.
A világban ma egyszerre van jelen az őrült pazarlás és a régi-új környezettudatos szemlélet. Néhány éve még csak brüsszeli példán tudtuk bemutatni, hogy mennyi műanyag palack termelését és ártalmatlanítását tudták kiváltani iskolai ivókutak felállításával. Június 2-i hír, hogy Magyarországon meghirdették az „ivókutakat az iskoláknak” programot. Csíkszeredában nemrég tejautomatát helyeztek el a piac bejáratánál, amely a helybeli termelők tejértékesítését segíti, és sok csomagolóanyag gyártását teszi fölöslegessé. Hasonló „bádogtehenek” többfelé megjelentek Erdélyben és Magyarországon is.
Hibáztathatjuk a globalizált világot vagy a kormányt a szeméttermelés elhatalmasodásáért, de tőlünk is függ, hogy sikerül-e a Földünkért felelősséget érző gondolkodásmódnak és az abból következő gyakorlatnak megerősödnie. Szélrózsára, egyházkerületi csendesnapokra, egyéb evangélikus tömegrendezvényekre, de szeretetvendégségekre is szeretettel ajánljuk a kor „újdonságait”: az ivóvizet, a kannákat, az üvegpoharakat és a mosogatást.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|