Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- Lelkészből lett búzanemesítő
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Lelkészből lett búzanemesítő
Száz éve halt meg Mokry Sámuel
Érdekesen alakult Mokry Sámuel élete és munkássága. A Bács megyei Monostorszegen született 1832. május 8-án. Apja állami tisztviselő volt a Ferenc-csatornánál, öccse pedig vízépítő mérnök lett. A gyermek az algimnázium négy osztályát Újverbászon végezte, majd a pozsonyi evangélikus líceumban tanult. Két évig nevelő volt. Teológiai tanulmányait Halléban fejezte be 1854-ben.
Orosházán lett segédlelkész Mikolay István mellett, akinek leányát, a szarvasi Tessedik Sámuel unokáját vette feleségül 1858-ban. Még ebben az évben Békéscsabára került, ahol az alreálgimnáziumban tanított, és a gyülekezet magyar nyelvű lelkészi szolgálatát is ellátta. 1867-től a gimnázium első igazgatója volt. Az azelőtt nem sokkal létesített iskola tananyagában a humán tárgyak mellett hangsúlyos volt – Tessedik példája nyomán – a gazdasági szakismeretek oktatása is.
Ígéretesnek indult pedagógusi pályájától súlyos szembaja miatt kellett megválnia, és nemsokára a Békésvármegyei Gazdasági Egylet titkára lett. Ennek szervezésében kiállításokat rendeztek, és birtokszemléket tartottak.
Mokry felismerte és jól látta a nagybirtokok szorításában élő agrárproletárok és kisparasztok nehéz helyzetét, a korabeli agrárviszonyokat, a megélhetési nehézségeket. 1863-ban, 1865-ben és 1868-ban aszály pusztított azon a vidéken, 1873-ban pedig rozsdakár érte a gabonatáblákat. A búzatermések alig érték el a három-négy pozsonyi mérőt (körülbelül százötven-kétszáz kilogrammot) magyar holdanként (ezerkétszáz négyszögölenként).
Apósa biztatására gazdálkodni kezdett Gerendáspusztán, körülbelül háromszázötven magyar hold nagyságú, „sovány földű” bérelt birtokon.
Nemesítő munkájával Mokry célja a búzatermelés mennyiségének és minőségének javítása volt. A nemesítésre egy újságcikk hívta föl a figyelmét. Külföldi tanulmányútján nagy hatással volt reá Erfurt, a német kertészeti növénynemesítés központja.
Eleinte kis parcellákon, majd egyre nagyobb területeken dolgozott. Az 1870-es években már mintegy százötven holdon termesztette az általa kinemesített búzát. A rozs és az árpa nemesítéséhez is hozzákezdett, de ezt a munkát abbahagyta.
Hatott reá Hallet angol növénynemesítő. Mokry célkitűzése az volt, hogy sok kalászkával hosszabb kalászt érjen el – több gabonaszem, nagyobb termés. Hallet a bokrosodási képesség fejlesztésére törekedett, és Mokry az 1870-es években átvette ezt a módszert. Sikerült állandósítania a kalász nagyságát, tehát új fajtát létrehoznia, amely tulajdonságait a közönséges szántás-vetés esetén is megőrizte. A legjobb kalászok legszebb szemeit válogatta ki és nagy tenyészterületre vetette el. Szántóföldi szaporításra az így felnevelt „elitek” harmadik évi termését használta fel.
A 19. század második felében történt meg az áttérés a rendszeres vetésforgóra, a gazdaságosabb trágyázásra, a mezőgazdasági gépek alkalmazására. Ezáltal nőtt a termésbiztonság, a betegségekkel szembeni ellenállás. Mindezek a tényezők is hozzájárultak ahhoz, hogy Mokry Sámuel nemesített anyagai ismertté váltak, és szívesen vásárolták őket.
Eredményes munkálkodás után, 1888-ban Mokry lemondott gazdasági egyleti titkári állásáról, és nyugalomba vonult. Előtte húszéves Emma leánya, utána pedig felesége halt meg. 1900-ban nem újította meg bérleti szerződését. Budapestre költözött, Bokréta utcai házába. Látása tovább gyengült, de nagyon szeretett sakkozni. Papi lelkületét mindvégig megtartotta.
- június 10-én hunyt el Budapesten, de az orosházi alvégi temetőben nyugszik családtagjai mellett.
Több ismeretterjesztő cikke, tanulmánya jelent meg a Gazdasági Lapokban. Legfontosabb munkái: Beszélgetés a búza túltermelés káros volta felett (Gyula, 1871), Búzanemesítés (Gyula, 1875) – ez az első magyar búzanemesítési szakkönyv, ő pedig az első magyar búzanemesítő.
Születésének századik évfordulóján az emlékbizottság – amelynek tagja volt Táborszky László evangélikus esperes is – tudományos ülésszakon emlékezett meg róla, méltatva eredményes munkásságát. Békéscsabán a róla elnevezett utcában emléktáblát avattak, az orosházi temetőben pedig megkoszorúzták sírját. A Békés Megyei Tanács Mokry Sámuel-díjat alapított.
Mokry Sámuel Tessedik gyakorlatának követője volt. Élete és munkássága Jézus szép példázatával az eredményre utal: lelkiismeretes munka után nem marad el a siker, az eredmény, az áldás.
Barcza Béla
::Nyomtatható változat::
|