Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- Reneszánsz ember vándorbottal
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Reneszánsz ember vándorbottal
Zsámboky János életútja
Az Európa-szerte ismert, tanulmányai és pályája során az öreg kontinens majd minden zugát bejáró polihisztort, Zsámboky Jánost a lexikonok leginkább orvosként említik, de bölcsész és filológus, tanár és történész, költõ és író, mûfordító és könyvszerkesztõ, könyvtáros és könyvgyûjtõ, földrajztudós és csillagász is volt egy személyben.
- június 1-jén látta meg a napvilágot Nagyszombat városában, polgárcsaládban. Középkori szokás szerint indult hosszú évekig, sõt évtizedekig tartó tanulmányútra, különféle képzettségek és képességek, kulturális javak megszerzésének, valamint sokoldalú, emberközpontú alkotómunka végzésének reményében.
Felvidéki szülõvárosában, majd Bécsben és Lipcsében tanult. Wittenbergben Melanchthon szellemi és fizikai környezetében találjuk. Strassburgban filológiai tanulmányokat folytatott, majd Párizs következett, itt magiszteri címet szerzett a bölcsészettudomány területén. Itália földjére Oláh Miklós esztergomi érsek támogatásával juthatott el, Padovában orvosi licenciátust kapott, majd a bolognai egyetem tanára, illetve a ferrarai herceg nevelõje lett. Bécsben könyvtárosként a bécsi egyetemi bibliotéka kézirattárát rendezte.
Ezt követõen Párizsban találjuk, ahol már vérbeli humanistaként a tudományok és a könyvek szerelmeseinek társaságát élvezi. Aztán újra olasz földre megy, értékes kéziratok és kiadványok vásárlásának reményében, majd a könyvek világának bûvöletében Németalföldre utazik tovább. A császárvárosba visszatérve lutheránus hite ellenére I. Ferdinánd tanácsosa és történetírója, a magyar királyi címet is viselõ Miksa és Rudolf orvosa. Az udvari élet meghatározó figurája, Bécs humanista tudóskörének központi alakja.
Feljegyezték róla, hogy tizenegy nyelvet bírt. Íróként, költõként, mûfordítóként és szerkesztõként jegyzett életmûve tekintélyes: a Szinnyei-féle Magyar írók élete és munkái negyvennégy kötetet tart számon, melyek a késõbbi kiadásokkal tovább bõvülnek. Mennyiség szempontjából mindezekkel csak nevének írásmódja vetekedhet: a Sambucustól a Szamboczkyig tucatnyi variációban fordul elõ, és akkor még nem is beszéltünk keresztneveinek nyelvenként eltérõ verzióiról.
Zsámboky munkássága több ponton is kapcsolódott a természettudományokhoz, a földrajzhoz és csillagászathoz. A brassói szász evangélikus polihisztorral, Honterusszal egyetemben az elsõ magyar térképészek egyike. 1566-tól jelentek meg Európa nyugati felében részletes, Magyarországról, valamint a török megszállás következtében a három részre szakadt ország kultúrájának hordozójáról, Erdélyrõl készített kartográfiái.
A megszállott mûgyûjtõ, bibliofil tudós több ezer tételes könyvtárában minden téma és szakterület képviseltette magát. Magától értetõdõen a természettudományok legköltõibb ága, az asztronómia is. A könyvtár állományában megtalálható volt többek között minden idõk egyik legnagyobb hatású csillagászati mûve, Kopernikusz heliocentrikus világképet megalapozó De revolutionibus orbium coelestium-ja. A kötet érdekessége, hogy kevés létezõ példányának egyike Zsámboky könyvtárából származik, és a mai Magyarországon található.
A kivételes képességû reneszánsz ember négyszázhuszonöt esztendeje, 1584. június 13-án Bécsben, a császári udvarban hunyta le örökre a szemét. Emlékét számtalan magyar és idegen nyelvû tanulmány, életrajz és internetoldal õrzi az utókor számára.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|