Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 24
- A Lélek népe
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
A Lélek népe
A pünkösd igazi, legnagyobb csodája az, amit az apostolok cselekedeteiről írott könyv második fejezetében olvasunk az első keresztényekről: „Mindazok pedig, akik hittek, együtt voltak, és mindenük közös volt.” Napról napra állhatatosan, egy szívvel, egy lélekkel voltak a templomban. Sőt ha a veretes Károlit olvassuk, már a fejezet első versét így fordítja a nagy teológus: „Mikor pedig a pünkösd napja eljött volna, valánk mindnyájan egy akarattal együtt.”
A csoda, hogy az első pünkösd tanúi, akikről tudjuk, hogy sokan voltak és nagyon sokfélék, akiket nyelvek, hagyományok, szokások, világnézetek, vallások, netán politikai törekvések, vágyak és álmok választottak el, a megdöbbentő, zavarba ejtő csoda folytán „együtt voltak, egy szívvel, egy lélekkel, egy akarattal”. Ebből a heterogén, mozaikszerű, sokszínű, arctalan tömegből egy nép lesz, egy család, egy közösség. És a csoda azzal folyatódik, hogy „az Úr pedig napról napra növelte a gyülekezetet az üdvözülőkkel”.
Az utóbbi időben eléggé sokat zsörtölődtem, méltatlankodtam írásaimban, igehirdetéseimben arról, hogy mai világunkban mennyire megkopott ezeknek a kifejezéseknek a jelentése és jelentősége, hogy: együtt, egy akarattal, egy szívvel, egy lélekkel. Gyakran ezek nem mások, mint üresen csengő retorikai közhelyek. Közhelyek, amelyekkel jobb híján politikusaink igyekeznek mozgósítani bennünket, „választókat” egy-egy általuk kitűzött „nagy és nemes cél” érdekében, ha másra nem is, akkor „jól szavazni”.
Felfokozott kampányidőben hallom a visszatérő slágereket: „összefogás”, „egységben az erő”, „közös út”, „ez együtt menni fog” – és a hasonló varázsigéket. Ugyanők prózaibb pillanataikban józanítanak ki, magyarázván a bizonyítványt, hogy ma már más a világ, mint egykor, mások a körülmények, más a filozófia, mások az emberek, mások a törekvések. S ha még mindig nem értettük meg, akkor tovább is mondják, hogy tulajdonképpen félreértés volt – van, mert ők sem úgy értették, ahogy mondták, meg nem is úgy gondolták, ahogy mi értettük, meg egyébként is ideje leszállni a magasabb régiókból a földre.
Ismerjük a mai, „trendi” felfogást, amely banálisan leegyszerűsítve ennyi: te vagy a fontos önmagadnak, a te vágyad, álmod, óhajod, törekvésed viszi előre a világot, ez az érdek, ezt diktálja a „józan ész”, ez az igazi, az egyetlen felhajtó erő, csodák pedig nincsenek, se Isten, se embertárs, semmi, ami ezt gátolná. S hogy milyen elöl vagyunk, azt ebből a mai mélységből igen jól láthatjuk, mesés és ígéretes a panoráma, siker és győzelem kövezi utunkat.
Én ennek ellenére hiszek a csodákban, igaz, nem az emberiben. Mert csodák, aprók is, nagyok is, ma is vannak, történnek, csak lelki szemek és érző szív kellenek hozzá, hogy meglássuk, megérezzük őket.
Isten Lelke ma is zavarba ejtő, megrázó, sokszor drámai módon viszi végbe személyes és közösségi életünkben a csodát. Valami ilyen megrázó, megdöbbentő volt számomra a mostani pünkösdi ünnepkör csodája. Valami olyasmi történt ezen az ünnepen, ami azt bizonyította, hogy amit az emberi önzés és ostobaság elront, szétszakít, rossz mederbe terel, azt Isten szeretete mindig, minden körülmények között helyreállítja.
Ez a pünkösd értette meg velem, hogy nekünk, magyaroknak valahogy szükségünk volt erre a mélységélményre, erre az anyagi, lelki, erkölcsi mélyrepülésre, a krízis okozta kínokra, melyekbe leginkább saját hibáink miatt jutottunk, hogy végre nézzünk szét, kezdjük el látni, vegyük már észre, hogy mekkora szükségünk van Istenre és egymásra.
Különleges élmény kerítette hatalmába mindazokat, akik pünkösd táján ott voltak Debrecenben, Csíksomlyón, Pürkerecen, az ország templomaiban, kegyhelyein, a legkisebb imaházakban is. Éreztük, tapasztaltuk, hogy százezrek, milliók egy szívvel, egy lélekkel, egy akarattal együtt voltunk.
Akik ezt látták, átélték, részesei voltak-voltunk ezeknek az eseményeknek, elmondhatjuk, hogy Isten Lelke ma is csodát tett velünk, az erőnek, a szeretetnek, a józanságnak Lelke néppé, családdá, egységgé ötvözte újra és újra azt, amit szétverni, szétzilálni próbált az emberi erőszak és önzés. Tudjuk, hogy egyedül ő képes ebben a bábeli zűrzavarban, széthúzásban rendet teremteni, a dolgokat helyreállítani.
Pünkösd legszebb üzenete ma minden kereső, kérdező, látni akaró ember számára, hogy Lélekkel telik meg azoknak az élete és munkája, akik egy akarattal vannak.
Ambrus Attila írta a Brassói Lapok vezércikkében: „A hét végén Csíksomlyón ünnepel együtt a magyar katolikusság, és a búcsún – mint minden évben – ott lesznek az evangélikusok, a reformátusok, az unitáriusok, más neoprotestáns felekezetűek is, újra kinyilvánítva a debreceni találkozó jelmondatát: Krisztus a jövő, együtt követjük Őt! A magyar egység megerősítése mindenekelőtt lelki folyamat. A 20. század sok-sok lélekölő eseménye, lélekmérgező manipulációja után a magyar egyházak együttműködése lehet az összefogás kovásza.”
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|