Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 50
- Áhítatformák
Cantate
Liturgikus műfajok
Hozzászólás a cikkhez
Áhítatformák
Az áhítat olyan gyűjtőfogalom, amelyet nagyon nehéz pontosan meghatározni. Áhítat az is, amikor két ének között rövid igehirdetés hangzik el, és az is, amikor gazdag liturgiájú közös imádságot tart a gyülekezet. E rovatban már olvashattunk az egyház ősi, a GyLK-ban is megtalálható imádságformáiról, a reggeli és esti könyörgésről. Ezeket zsolozsmának (imaórának) hívjuk. Évszázadok, mi több, évezredek óta gyakorolja őket az egyház – viszonylag szigorú formákat használva.
Az áhítat kifejezés azonban valamiféle szabadságot sugall: kötetlen formát, sallangmentes, külső megkötöttségek nélküli műfajt. Tényleg így van? Az áhítat műfaja nagy mozgásteret enged. Megformálásához, megtartásához kreativitás, ötletgazdagság, liturgikus ismeret és „magasból, de mélyről jövő” tartalom kell.
Szükségünk van kötött formákra, hiszen az tud igazán szabadon alkotni, aki a rendet, a szabályszerűt, az állandót ismeri. Csak az vállalkozzon szabad áhítatformák egyszeri vagy rendszeres létrehozására, aki megismeri és érzi a műfajt, hiszen nemcsak vallásos hangulatú, meditatív jellegű programot kell készítenünk, hanem Isten Szentlelke áradásának kell medret biztosítanunk.
A GyLK két olyan áhítatformát kínál, amely használatra, gyakorlásra, de mintának is kiválóan alkalmas. Sokféle közösségben kipróbáltam ezeket. Akik megismerték, megszerették és újra kérték.
Az egyik a Könyörgés Luther litániája nyomán (GyLK 644). Az ősi keresztény imádsághoz nyúlik vissza, ahhoz az élet minden területét átfogó könyörgéshez, amely – különböző formában – a nyugati egyházban éppen úgy megtalálható, mint a keletiben. A sok-sok kérést természetesen gyülekezeti ének keretezi. A könyörgést a 130. zsoltár reformátorunktól való, énekeskönyvünkben is megtalálható parafrázisa vezeti be: Mélységes mélyből kiáltunk (EÉ 402). Egy körrel beljebb a Krisztus-imádat ősi szava hangzik: Uram, irgalmazz, Krisztus, kegyelmezz, Uram, irgalmazz! Ezzel kezdődik és zárul az imádság.
A kérések párbeszédes formában szólalnak meg, emlékeztetve arra, hogy az imádság lényege az Isten és ember közötti dialógus. A gyülekezet és vezetője (nem kell lelkésznek lennie!) együtt mondják a kéréseket. Témái rendkívül változatosak, valóban felölelik a keresztény élet hétköznapjait és nagy eseményeit, az emberi életutat és Krisztus földi pályafutását, kereszthalálát, feltámadását, mennybemenetelét. A gyülekezet válasza szakaszonként változik. Néha egészen egyszerűen megerősíti a liturgus által megfogalmazott kérést: Hallgass meg, Úristen! Máshol a liturgus élethelyzeteket vázol fel, s a gyülekezet kér: Ments meg minket, Úristen! Számomra a lutheri istenképet az első szakasz tükrözi igazán vissza, amikor így könyörög a gyülekezet: Segíts meg minket, kedves Úristen!
A könyörgések sorát az úrvacsorából jól ismert Agnus Dei zárja: Isten Báránya, aki a világ bűnét hordozod, irgalmazz nékünk, add nekünk békédet! Ezt követi a rövid imádság (kollekta), a Miatyánk, majd a napszaknak megfelelő záróének és áldás. Hadd álljon itt az esti zárókönyörgés és áldáskívánás: Urunk, légy velünk, ha virrasztunk; őrizd álmunkat, ha alszunk! Hadd legyünk Krisztussal ébren, és elnyugodjunk békességben. Nyugodalmas éjszakát és üdvösséges véget ajándékozzon nekünk a mindenható és irgalmas Isten, az Atya és a Fiú és a Szentlélek! Ámen.
A másik kötött áhítatforma a Krisztus-dicséret (GyLK 645). Ez is közös énekkel kezdődik, majd Isten nevének segítségül hívása és a hitvallás után Krisztus megváltó és megszentelő munkáját veszi sorra. Az elmélyítést szolgálja, hogy a kezdő- és a záróformula minden szakasznál ugyanaz: Áldott, aki jön az Úr nevében: Jézus Krisztus, Isten és Mária fia, aki… – itt Jézus földi és mennyei működésének konkrét állomásai következnek –, majd a szakaszt a dicsőségmondás zárja. Ezt követi a Krisztust dicsérő ének, majd a nap imádsága, a Miatyánk s végül a napszaknak megfelelő záróének.
Mindkét forma alkalmas közösségi és egyéni elcsendesedésre is. Hitet erősít, igét hirdet, az elmélyülést segíti – és még sorolhatnám az áldásait. Tanuljuk mindkettőt, hogy egyéni és gyülekezeti csendességeink gazdagodjanak e rendek imádkozásával éppúgy, mint a kötetlenebb alkalmak megformálásával.
Dr. Hafenscher Károly
::Nyomtatható változat::
|