Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 50
- Hepp Ferenc – a magyar kosárlabdázás atyja
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Hepp Ferenc – a magyar kosárlabdázás atyja
Éppen száz éve született az a testnevelő és sportdiplomata, akinek a magyar kosárlabdasport elindítását köszönhetjük.
Hepp Ferenc 1909. november 3-án látta meg a napvilágot Békésen, kispolgári családban. Az alföldi kisváros legendás hírű gimnáziumában azonnal kitűnt nyelvérzékével, szorgalmával, értelmével és mindenekelőtt a legkülönfélébb sportágakban mutatott tehetségével. Tizennyolc éves korára elárvult, ezért olyan iskolát kellett választania a továbbtanuláshoz, amely teljes tandíjmentességet adott. Ilyen volt a fővárosi Testnevelési Főiskola.
Rendkívül ambiciózus személyiség volt, ennek köszöhetően pár év múlva már Genfben tanult, és ösztöndíjat kapott az Egyesült Államokba is. Éppen abba a városba került – Springfieldbe –, ahol pár évtizeddel korábban egy kanadai testnevelő (James W. Naismith) kitalálta a kosárlabda sportágat. Más amerikai városokban is szerzett diplomákkal és több tudományos fokozattal tért haza.
Pszichológiából már itthon doktorált. Rövidesen tanára, majd – még negyvenéves kora előtt – rektora lett a Testnevelési Főiskolának.
Szívügye a kosárlabda volt. 1942-ben ott volt a szövetség alapítói között; előbb alelnökként, majd 55-től huszonöt éven át (haláláig) elnökként szolgálta a sportágat.
Az amerikai szakirodalmat először ültette át hitelesen magyarra, átvette az edzésmódszereket, és mindezzel bekapcsolta a magyar kosárlabdát a nemzetközi vérkeringésbe. Nagyszerű sportdiplomata volt, ehhez hozzájárult az is, hogy kiválóan beszélt öt világnyelven, és továbbiakat is ismert.
Mindenki szerette és becsülte. Nemzetünkből egyedüliként választották az 1959-ben alapított springfieldi „Basketball Hall of Fame” (a kosárlabda hírességeinek csarnoka) tagjává, de helyet kapott a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség (FIBA) – melynek európai alelnöke volt – hírességeinek csarnokában is.
Amellett, hogy a sporttudományokban és a sportpszichológiában fennmaradt a neve, dr. Hepp Ferenc magával ragadó, jó humorú, varázslatos egyéniség is volt. Erről számos legenda szól, és mindig újabbakat árul el fia, dr. Hepp Ferenc sportsebész, a magyar női kosárlabda-válogatott orvosa. Az idősebb Hepp Ferenc, akit mindenki csak „Franci bácsinak” nevezett, imádott fogadni, versenyezni és győzni. Hatvanöt évesen még beállt kosarazni, és a fiatalok megemelték kalapjukat játékintelligenciája, ruganyossága láttán.
Összesen kilenc olimpián volt jelen, az egyiken ő döntötte el az aranyérem sorsát. 1972-ben a müncheni olimpián FIBA-ellenőri minőségben vett részt. A Szovjetunió–USA férfi kosárlabdadöntőt egypontos amerikai előnynél három másodperccel korábban lefújták. Hepp elnökletével döntöttek a játék folytatásáról, úgy, hogy az óra a szovjet bedobást követő első labdaérintéstől induljon. A bedobásból kosár lett, így egy ponttal nyert a Szovjetunió. Az amerikaiak sosem haragudtak rá, sőt elismerték döntésének bátorságát.
Az 1980-as moszkvai olimpián még jelen volt, de nem sokkal később (november 27-én) szívrohamban meghalt.
Születésének századik évfordulóját Békésen (ahol díszpolgárrá választották, és a város testnevelés tagozatos iskolája az ő nevét viseli), valamint Budapesten is megünnepelték. A jubileum alkalmából a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának díszterme is az ő nevét vette fel.
Szegfű Katalin
::Nyomtatható változat::
|