Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 50
- Zsuzsi mama kilencvenéves
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Zsuzsi mama kilencvenéves
Minden vasárnap ott ül az oszlop mellett a kilencórai istentiszteleten. Ő érkezik elsőként. Így nőtt fel, ezt a szlovák kegyességet hozta magával a kiskőrösi evangélikus gyülekezetből. Hogy miként került a „tót” Litauszki Zsuzsanna a szomszédos „sváb” Soltvadkertre akkor, amikor ez nem is volt annyira természetes? Milyen volt a két világháború közötti falusi élet? Erről meséljen maga a születésnapos!
– Négyen voltunk testvérek, én voltam a legidősebb. Lány létemre sok olyasmit el kellett végeznem a háznál, ami férfimunka volt. Lovakkal bántam, dolgoztam a földeken. Kilencévesen megtanultam kerékpározni, és bejártam a falut. Ez akkoriban nem volt divat, csóválták is a fejüket az öregasszonyok. De aztán, amikor tizenöt évesen elmentem apámmal biciklivel Pécsre meglátogatni a katonáskodó nagybátyámat, akkor sokan büszkék voltak rám.
– Milyen volt a családi fegyelem? Mennyire fogták keményen a „nagylányt”?
– Naplementére a kapun belül kellett lennünk. Amikor az egyik udvarlóm hazakísért, és még beszélgetni akartunk az utcán, apám kiküldte a húgomat ezzel az üzenettel: elég most már ebből a fiúból, irány befelé!
– Hogyan ismerte meg a férjét, a soltvadkerti Győri Pétert?
– Leventeversenyt rendeztek Kiskőrösön ősszel, mi meg arra sétáltunk a többi lánnyal. A verseny után táncmulatság következett. Először egy kőrösi legény kért fel, de másodjára már a leendő urammal táncoltam. Nem is halogattuk az esküvőt: 1939. december 2-án adott össze minket Dedinszky Gyula lelkész a kiskőrösi evangélikus templomban. Ezután Csáborra kerültem, az uram családjához. Anyósomékkal jól elvoltam a tanyán. Dolgozni kellett: föld, szőlő, szántó, lovak, tehenek, tyúkok… Nem unatkoztunk. Aztán 1942-ben beköltöztünk a faluba, és megszülettek a gyerekek.
– Nem volt gond a kiskőrösi lánnyal Soltvadkerten?
– Két héttel az esküvő előtt mondta az uram, hogy tegyem le a sokszoknyás kőrösi ruhát. Itt más viselet járja: szűkebb szoknya és kötő. Úgyhogy átöltöztem. De azért amikor bejöttek az oroszok, 1944 őszén, akkor jól jött, hogy tudtam velük beszélni, mert odahaza még jobban a tót szó járta a magyar mellett. Aztán megléptem az oroszoktól, mert látták, hogy értem a szót, és danoltatni akartak. Meg még ugyan mit nem…
– Mire emlékszik szívesen a felnőttkorából?
– Mindig megtaláltam a munkát és a jókedvet! Korán kelő vagyok: mire a szomszédok felébredtek, én már rendet csaptam az udvaron, utcán. Volt, hogy a kiskőrösi rokonokat is végiglátogattam addig biciklin. Ahol kértek, segítettem is: lakodalmakra kalácsot sütöttem, vagy éppen a konyhán dolgoztam a nyolcvanas évek elején a fóti kántorképző tanfolyamon – amikor ti voltatok ott a tanulók!
– És kilencvenévesen hogyan telnek a napjai?
– Tizennyolc éve özvegy vagyok, és most már a gyerekeimnél lakom. Mindhárom szívesen fogad, de ugyanígy az öt unokám és a nyolc dédunokám is. Biciklire már egy ideje nem ülök. El vagyok tiltva. De még segítek a ház körüli munkákban, ahol tudok, beszélgetünk, és vasárnaponként elvisznek a templomba. Mert nekem ott a helyem.
Lejegyezte: ifj. Káposzta Lajos
::Nyomtatható változat::
|