Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 12
- In memoriam dr. Boytha György
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
In memoriam dr. Boytha György
(1929–2010)
Dr. Boytha György volt fasori diák, címzetes egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Európa-jogi Tanszékének volt vezetője, nyugalmazott nagykövet ez év február 7-én, életének 81. esztendejében hunyt el, rövid, súlyos betegség után. Utolsó útjára március 5-én kísérték a rákoskeresztúri új köztemetőben.
Az evangélikus Boytha György 1929-ben született Budapesten. Jogi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) végezte, 1957-ben avatták az állam- és jogtudományok doktorává.
1961-től osztályvezetőként, majd főosztályvezetőként dolgozott a Szerzői Jogvédő Hivatalban (a mai Artisjus elődjében), később a szerzői ügynökség igazgatójaként működött. 1979-ben a ENSZ Szellemi Tulajdon Világszervezetének (World Intellectual Property Organization) osztályvezetőjévé, később igazgatójává nevezték ki. 1985-ben már a Szerzői Jogvédő Hivatal főigazgatója. 1993-tól Genfben a nemzetközi szervezetekhez rendelt Magyar Állandó Képviselet vezetője.
- óta oktatott az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, 1995-től a Közép-európai Egyetem vendégtanára volt. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán az Európa-jogi Tanszék tanszékvezető egyetemi docenseként dolgozott 2000 és 2003 között. Számos külföldi egyetemre hívták meg vendégelőadóként. Több jogi témájú könyv, jegyzet és számtalan tanulmány szerzője. Tagja volt a Szerzői Jogi Szakértő Testületnek és a Polgári Jogi Kodifikációs Szerkesztőbizottságnak is.
Az oktatás iránti elkötelezettsége, szakmája iránti alázata példaértékű volt; amint egyik diákja mondta róla: „Nem pusztán szakember volt, de kifogástalan pedagógus is, aki nemcsak csodálatra méltó szakmai múltjával, de emberi nagyságával is maradandót alkotott.”
Emlékezésként az ember kettős meghatározottságáról, erkölcsről és emberségről írott sorait idézzük.
„Talán Kant vallomása tükrözi legtömörebben személyes viszonyomat a mindenséghez és benne embertársaimhoz. Több mint két évszázada ezt írta A gyakorlati ész kritikája című műve zárszavában: »Kedélyemet két dolog tölti el egyre újabb és fokozódó csodálattal s tisztelettel, minél gyakrabban és kitartóbban gondolok rájuk: a csillagos ég fölöttem és az erkölcsi törvény bennem. (…) magam előtt látom, s közvetlenül létezésem tudatához kapcsolom őket.«
Ezt az emberi mivoltunkat kívülről és belülről meghatározó, kettős adottságot, a világegyetemmel való beláthatatlan kapcsolatunk és belső erkölcsi késztetésünk egymással összefüggő átérzését csak alátámasztják az ismeretlenbe hatoló és egyre bővülő kozmológiai és antropológiai ismereteink. Körültekintve és magunkba nézve, a tudományos felismerések fényében tovább erősödik bennünk az ösztönös bizonyosság, hogy életünk a mindenség szerves része, fejlődésének tudatos eleme. Személyes közünk van mind a természetes környezetünk, mind pedig embertársainkkal való kapcsolataink alakulásához. Kant nyomán mondhatnám úgy is, hogy bennünk is, mint minden létezőben, önmagát nyilvánítja az öntörvényű, ésszel fel nem érhető Isten. A mindenséggel való összefüggés tudata és a bennünk kifejlődött erkölcsi törvény felismerése azonban még nem emberség. Annak megvalósulásához egy sor további célt kell magunk elé állítanunk.
Három ismert és egymást feltételező személyes követelményt helyeznék az emberséges életvitel vonásai elé. A régi görögök már a Kr. e. 6. század eleje óta vállalták Thálész felszólítását, amit Szókratész is magáévá tett, és amit Delphiben az Apolló-szentély falára is felvéstek: »Ismerd meg önmagadat.« Nem könnyű dolog, ezt maga Thálész is elismerte; Goethe pedig egyenesen megkérdőjelezte lehetőségét. Mégis, törekednünk kell rá. Önmagunk egyre közelítő megismerése nélkül nem tisztázhatjuk sem a mindenséghez, sem másokhoz való személyes viszonyunkat, sem pedig indíttatásainkat emberhez méltó élet kialakítására. E nélkül nem tudunk eleget tenni Jézus Lukács evangélista által idézett maximájának sem: »Szeresd (…) felebarátodat, mint tenmagadat.«
Ez a parancs a természetes emberi jogok kölcsönös elismerésének a szeretet és belátás felőli megközelítése. Ha nem tudom, mi sérti emberi méltóságomat, miként élhetném bele magam mások helyzetébe, és miként látnám be saját szabadságaim korlátait mások hasonló jogaira tekintettel? S végül Shakespeare-t idézném, aki a Hamletben ezzel zárja Polonius atyai intelmeit: »Mindenekfölött légy hű önmagadhoz, így oly biztos, mint ahogy napra éj következik, hogy mással szemben sem lehetsz álnok.«
Az emberség megkívánja, hogy önmagunkról se áltassuk sem önmagunkat, sem másokat: a bennünk rejlő erkölcsi késztetésnek csak hitelesen lehet megfelelni.”
(Egy csepp emberség esték; szerkesztette Rados Péter, Luther Kiadó, Budapest, 2007)
::Nyomtatható változat::
|