Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 12
- Áldozat volt-e Krisztus halála?
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Áldozat volt-e Krisztus halála?
Az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület március 11-i alkalmán Véghelyi Antal lelkész, az Evangélikus Élet rovatvezetője tartott előadást az Áldozat volt-e Krisztus halála? téma alapján. Az előadást követő beszélgetésben szokatlanul élénk, markánsan különböző véleményeket megfogalmazó hozzászólások hangzottak el. Ez is jelzi, hogy a téma és az előadás egyaránt megmozgatta a jelenlévők értelmét, szívét és bizony indulatait is. Nem véletlen: Krisztus kereszthalálának értelmezése alapjaiban határozza meg hitbeli látásunkat.
Az áhítatot Széll Bulcsú kispesti lelkész tartotta az 1Kor 1,30 alapján. Az egybegyűltek szívére helyezte, hogy Isten akkor is cselekszik, munkálkodik, amikor azt mi nem látjuk, ahogyan a számítógép is a háttérben dolgozik, mielőtt a monitoron megjelenne az eredmény. Olykor viszont szemünk láttára cselekszik, ezzel erősítve hitünket. Legfőbb munkája az, hogy életünket Krisztus Jézusban élhetjük.
Az előadó, Véghelyi Antal a tőle megszokott precíz és logikus fogalmazással beszélt, gondolataiból szabad interpretáció helyett célszerű csokrot gyűjtenünk.
Az ószövetségi népet körülvevő világban a kultikus áldozat a mágia eszköze volt. Az áldozat bemutatója az istenségre akart hatni. A kultikus áldozat ezért nem egyéb, mint üzleti aktus, az áldozathozó előre „befizet valamire”, vagy utólag „megfizet valamiért”. A kultikus áldozat így az isteni erő emberi célok szekerébe történő befogásának eszköze. Az áldozathozó célja, hogy kontrollra tegyen szert az istenség akarata és ereje fölött.
Az Ószövetségben a valóban Isten által elrendelt kultikus áldozatoknak nincs közük a mágiához, mert céljuk nem az, hogy az áldozatot bemutató hasson Istenre, jóindulatra hangolja maga iránt, rávegye kérése teljesítésére vagy arra, hogy hunyjon szemet bűne fölött. Ellenkezőleg: az áldozattal Isten akar hatni annak bemutatójára. Az áldozati állat vére egyszerre kell hogy emlékeztesse az áldozót a maga bűnére és Isten iránta való irgalmára, aki most az ő vérének kiontásától eltekint.
Istennek nem azért van szüksége Krisztus halálára mint áldozatra, hogy az ember bűnét az ártatlanon torolja meg, és így vegyen elégtételt azért a sértésért, amely az ember bűne miatt őt, a szent Istent érte. Nem, szó sincs elégtételadásról. Krisztus, a második isteni személy azért vette magára az emberi létet, hogy a bűnbe esett emberi nemet a sátán fogságából kiszabadítsa és Isten számára visszahódítsa. Ebben az Atyától kapott küldetésében az emberré lett Jézus a legvégsőkig kész volt elmenni, egészen élete odaadásáig a kereszten.
Bizony súlyos tévedés az Anselmus nyomán a 11. században kialakult egyházi tanítás, amely szerint Isten gyönyörködik egyszülött Fiának mint áldozati Báránynak a szenvedésében. Szó sincs erről. Istennek atyai szíve szakad meg, amikor az ártatlan Jézust szenvedni és meghalni látja. Isten számára igenis áldozat volt kitenni a Fiút mindannak, ami születése pillanatától itt, a földön várt rá. És Jézus számára is áldozat volt vállalni ezt a küldetést. Nem engesztelő áldozat, hanem a Jézusban – tehát nemcsak halála érdemében – bízók valóságos újjáteremtésének a kezdete.
A bűnök eltörlésével bizony Isten szolgál az embernek! Már az ószövetségi népnek is szolgált vele, de az emberré lett Isten Krisztusban töltötte be maradéktalanul ezt a szolgálatot. Isten a bűnért nem fogad el semmiféle áldozatot és elégtételt! Ilyen összefüggésben és ilyen értelemben Jézus halálára neki nem volt szüksége. Isten nem áldozati halálért, hanem önmagáért bocsát meg, mert szeret. De mit használna nekünk, hogy megbocsátotta és eltörölte bűneinket, ha továbbra is ott kellene vergődnünk rabtartónk, az ördög láncán! Krisztusnak azért kellett meghalnia, mert ezt a láncot másként nem vehette le rólunk.
Sokan éppen Krisztus kereszthalálának érdemére hivatkozva akarnak kibújni a mindennapi kereszthordozásból fakadó szenvedések alól; míg másokra tesznek elviselhetetlenül nehéz igát, áldozatsors vállalására kényszerítve őket, addig a Krisztus életét és halálát szabadító műként felfogó hívőt az jellemzi, hogy miközben Krisztus nyomdokán járva naponként felveszi a maga keresztjét, Ézs 58 szellemében leoldja a másokra bűnösen rátett igát.
Kovács László
::Nyomtatható változat::
|