EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 18 - Az imádság: kapcsolat

A vasárnap igéje

HÚSVÉT ÜNNEPE UTÁN 5. VASÁRNAP (ROGATE) – Lk 18,1–8

Hozzászólás a cikkhez

Az imádság: kapcsolat

A hitben, imádságban megfáradóknak – talán mindannyiunknak – mondta el Jézus ezt a szellemes, igazán rá jellemző példázatot. A történet szerint egy özvegyasszony – aki a kiszolgáltatottság jelképe is az Ószövetség világában – rendszeresen felkeresi a helyi bírót igazáért. A bíró kiégett szívű, cinikus alak, aki az Istent nem féli, az embereket semmibe veszi, mégis segít az asszonyon, hogy az ne zaklassa őt tovább.

Természetesen nem kell „megenni” egy falatra a példázatot, mert itt nem azonosságról van szó – vagyis nem arról, hogy Isten olyan, mint a hamis bíró –, hanem fokozásról. Ha ez a link jogász képes arra, hogy bizonyos nyomásra megsegítse az özvegyet, akkor Isten, a mi irgalmas Atyánk hogyne hallgatná meg imáinkat, hogyne könyörülne az övéin!

Lukács a példázatot a végső időkről való prófécia után közli, így összefüggésbe állítja az imaéletet Isten gyermekeit érő szenvedésekkel, nyomorúságokkal. Arról van szó, hogy a harcok, szenvedések közben az újjászületett keresztények is könnyen belefáradnak a kiáltásba, az imádságba, az Istennel való összhang keresésébe.

Félreérti a példázatot az, aki azt hiszi, hogy Isten olyan, mint a hamis bíró, de az is, aki úgy gondolja, hogy Isten az erőszakosság, az ismételgetés vagy a hangerő miatt hallgat meg minket. (Lásd Jézus tanítását a Hegyi beszédben.) Ahogyan később a pogányok misszionáriusa, Pál is tanácsolja, itt is azt olvassuk, hogy „mindenkor imádkozniuk kell” és az övéi „éjjel-nappal kiáltanak” az Úrhoz. Mit jelent ez? Azt, hogy az ima elsősorban nem testtartás, forma, időpont, rítus, hanem kapcsolat, élő, személyes és valóságos viszony az Úrral, létforma és szolgálat! Jézus ezzel az igével is megtérésre hív, az Isten országába, az ő közelébe invitál, hogy ne legyen „tudathasadásos” az életünk. Isten gyermekei éjjel és nappal, szüntelenül az Úrban, az Úrnál tudják magukat, akkor is, ha éppen a gyűlölet tüze veszi körül őket. A Dániel próféta könyvéből ismert három hitvalló ifjú, Sadrak, Mésak és Abédnegó tudja, hogy akár a tűzben, akár a mártírhalálban jó kézben lesz. És valóban, a mennyei küldött látható alakban velük volt az izzó kemencében! Erősítette őket, mint az angyal az Urat a Gecsemáné kertjében.

Az élő, hitvalló keresztényeket ma is értetlenség és időnként gyűlölet veszi körül, mert a hitvallás a kétszívűeket – akik el nem rendezett, zaklatott belső világukat vetítik ki környezetükre – képmutatásukra emlékezteti. Jézus tudta, hogy a bűnnel kiegyező szívvel nem lehet kitartóan imádkozni, nem lehet Lélekben és igazságban, hitelesen szolgálni. Ezért is teszi fel a megdöbbentő kérdést: „De amikor eljön az Emberfia, vajon talál-e hitet a földön?” Itt nem általános istenhitről van szó. Az igében azt olvassuk, hogy az ördögök is hiszik és rettegik az Istent. Ezért nem hatódott meg Jézus korának egyházától, vezetőitől, nyüzsgésétől. Nem a templom, a liturgia, a szervezett egyházi élet a döntő, hanem a megtérés (bűnismeret, bűnbánat, bűnvallás, leborulás) és az újjászületés (a Szentlélek általi új természet, új élet és annak gyümölcsei: szolgálat stb.) által Istennel helyreállt kapcsolat.

Népünkre és ezen belül egyházunkra is mint szökőár ömlik a szellemi mocsok, igénytelenség, hedonizmus, materialista fogyasztói szellem. Krisztus követése nehéz volt a kommunizmusnak nevezett korszakban is, de ma talán még nehezebb, hiszen az úgynevezett szabadságban, demokráciában úgymond mindent lehet, mindent szabad. Nincs olyan agyficam, romboló eszme és gyakorlat, amelyre ne lenne vevő az ember. Annak a kereszténységnek, egyháznak van jövője, amely mindenkor imádkozik, nem fárad meg, éjjel-nappal Istenhez kiált, keresi az Úr arcát. Akik így tesznek, azokat Isten elvezeti az igazságra, minden lényeges felismerésre, és az igazság szabaddá teszi őket. Szabadok a félelemtől, a gerinctelenségtől, a megalkuvástól. (Nem a kísértéstől szabadok, a kísértéskor megkapják a mennyei erőt a szabadulásra.) Mert ők az ige és a Szentlélek által immúnisak (védettek) a lelki-szellemi fertőzéssel szemben. Ők az Isten fiai, akik után a szenvedő és nyögő világ sóvárog. Akik egy démonikus korban is Isten munkatársai, vagyis a remény és a jövő emberei.

Imádkozzunk! Urunk, Jézus! Köszönjük, hogy lebontottad az Isten és az ember között álló válaszfalakat, hogy te vagy út az Atyához, és benned, általad van menetelünk a szentek szentjébe. Bocsásd meg kishitűségünket, az imában való megfáradásunkat! Köszönjük, hogy te az erőtlenben vagy erős, és hogy akik benned bíznak, azoknak az ereje megújul, és szárnyra kelnek, mint a sas. Ajándékozz meg bennünket megtéréssel, újjászületéssel, hogy ne szégyent hozzunk rád, hanem lehessünk téged képviselő, hitvalló keresztények egy elfajult nemzedékben. Dicsőíttessék meg szent neved bennünk és általunk is! Ámen.

Szeverényi János


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
A kántor
Élő víz
Csukott szemmel
Szüntelenül imádkozni
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Gödöllő
Nemeskér
Orosháza
Gondolatok az egyházkerületi missziói napról
Gerjeszd fel az Isten kegyelmi ajándékát
Nem délibáb…
Ünnepi könyörgés
A Déli Egyházkerület emblémája
Cantate Dabason
Cantate Győrött
Hittanverseny az egykori úttörőtáborban
Konferencia a Vizafogó utcában
Keresztutak
XVI. Benedek – az új pápa
Út a pápaságig
A jövőben is együtt
Beszélgetés Heidi Schülkével
e-világ
Virtuális kirakatépítés 2.
Keresztény szemmel
Összetett ünnep
Mint oldott kéve, széthull – s elfogy nemzetünk
Levél
A hét témája
Feltámadás és az új élet csodája
Sikeresen pályáztak
Missziói konzultáció – 2005
evél&levél
Miért ne lehetne Keleti Egyházkerület?
Szlovák püspök szolgálata a magyar televízióban
Csak térkép e táj?
A közelmúlt krónikája
Reményik Sándor összes verse a XII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
„Zúgva, bőgve törte át a gátot…”
MÖSZ-akció
Ahol a papok (is) táncolnak…
Lovagokat avattak
Az Ágostai hitvallásról
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Dies Academicus József Attiláról
Maszk, álarc, szerepek
A vasárnap igéje
Az imádság: kapcsolat
Egy „megindító” találkozás
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 18 Az imádság: kapcsolat

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster