Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 16
- A világ közepe
Szószóró
Hozzászólás a cikkhez
A világ közepe
Ha most feltenném neked azt a kérdést, hol van a világ közepe, vajon hogyan válaszolnál?
Lehet, hogy a napra gondolnál, amely körül keringenek a bolygók. Vagy lehet, hogy kijelölnél egy pontot a hatalmas univerzumban – képzeletben, vagy a bolygók térképét elővéve –, és azt mondanád: „Valahol itt!” De az is lehet, hogy visszakérdeznél: „Mondd csak, pontosan mit is értesz a világon? Mert ha az nem definiálható, akkor ne is várj értelmes választ…”
Akár hiszed, akár nem, létezik egy bizonyos hely, amelyet a világ közepének neveznek. Mégpedig itt, ezen a Földön! A helynek Jézus halálához van köze. A Golgotán van ez a hely, ahol Jézus meghalt, ahol a megváltásunk történt, ahol ma a Szent Sír-bazilika áll. (Most ne firtassuk, hogy a templomnak száz méterrel jobbra vagy balra kellene-e inkább állnia, hiszen nem lehet olyan pontosan tudni, hogy hol is volt Jézus keresztfája.)
Ebben az újjáépített templomban, a főhajók találkozásánál, tehát éppen középen van egy kőből készült golyó. Térben éppen Jézus – természetesen utólagosan és talán jelképesen is épített – sírja előtt. Ez a kőgolyó a világ közepét jelképezi. Vajon miért? A következő a magyarázat: ha a görög nyelvben a négy égtáj nevének kezdőbetűit összeolvassuk (anatolé, azaz kelet; düszisz, azaz nyugat; arktosz, azaz észak; meszémbria, azaz dél), akkor megkapjuk az Adam nevet. Ez a név héberül azt jelenti: ember. Ebben a legendában tehát az az igazság fejeződik ki, hogy az Ádámban összefoglalt emberiség a Golgotán nyerte el a megváltást. A világ közepének vagy a világ „köldökének” nevezett kő – Jézus sírja előtt – arra emlékeztet minden „Ádámot”, minden templomba betérő embert, turistát, akárhonnan is érkezzen: a világ közepe Jézus halála által megtörtént megváltásunk.
Bár nekünk valószínűleg nem áll módunkban megtekinteni ezt a kőgolyót, mégis elgondolkodhatunk: számunkra mennyire fontos Jézus halála, megváltása? Vajon a világunk, az életünk közepe-e?
Balog Eszter
::Nyomtatható változat::
|