Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 25 - Tollforgatók is a titkárok

Tollforgatók is a titkárok

Az egyházkerületek sajtószolgálatának bemutatásával zárult az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület egyházunk médiaszolgálatát áttekintő előadás-sorozata. A június 12-ei alkalomra a három püspöki titkár, Menyes Gyula, Petri Gábor és Czöndör István kapott meghívást, korreferátorként pedig Győri Virág fejthette ki gondolatait.

Az együttlét dr. Győri Józsefnek az Útmutató egyik aznapi igéje alapján megfogalmazott elmélkedésével vette kezdetét. Ezután a „korelnök” püspöki titkár, a posztot legrégebb óta betöltő, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületet képviselő Menyes Gyula mutatkozott be a hallgatóság előtt. Mint elárulta: kollégái neki köszönhetik, hogy munkájuk nem csupán a püspök urak melletti személyi asszisztenciában merül ki, hanem a tudósítói szerepkörrel is bővült. Gyula ugyanis – újságírói végzettséggel a zsebében – egy alkalommal felajánlotta lapunk főszerkesztőjének: ha már úgyis ott kell lennie hivatalból egy egyházi eseményen, mi lenne, ha beszámolna róla lapunk hasábjain is? T. Pintér Károly örömmel élt a felkínált lehetőséggel, s azóta is gyakran igénybe veszi… A nemes felajánlásból tehát hagyomány lett, a püspöki titkárokból pedig – immár munkaköri kötelességből – szorgos tollforgató. Nincs is olyan EvÉlet-szám, amelyben ne szerepelne egy-egy írás valamelyiküktől.

Szerencsére a Déli Egyházkerület képviseletében megjelent Petri Gábortól nem áll távol ez a feladat. Újságírócsaládból származik, s jó néhány évvel ezelőtt ő maga is kipróbálta magát a szakmában. Időközben a bölcsészdiploma mellé egy teológusit is begyűjtött, s cseppet sem bánja, hogy újra publikálhat. Sőt: egy ideje a Luther Kiadó szerkesztőjeként is kamatoztathatja szakmai ismereteit.

Igen magasra tették hát a lécet a legutóbb csatasorba álló Czöndör István előtt. Dr. Fabiny Tamás püspök „jobbkeze” – tollforgatói tapasztalatok híján – nem tehetett mást, mint hogy leckéket vett kollégáitól és lapunk főszerkesztőjétől, hogy szakszerűen tudósítsa olvasóinkat.

Az est folyamán az is kiderült, hogy a püspöki titkárok töltik fel tartalommal egyházkerületük honlapját. Mindemellett Menyes Gyula az országosan is ismert és kedvelt egyházkerületi havilap, a Dunántúli Harangszó főszerkesztői teendőit is ellátja.

Hármójuk bemutatkozása után Győri Virág kapott szót, hogy elemezze az egyes egyházkerületek médiamunkáját. Lapunk gyermekgondozási szabadságon lévő olvasószerkesztője először rövid helyzetképet adott az egyházi lapokról (mit várnak tőlük az olvasók, és mennyiben felelnek meg ezeknek az igényeknek), majd a nyugat-európai tendenciákra hívta fel a figyelmet. Mint elmondta, a közeljövőben nagy átalakulások várhatók az egyházi médiapiacon, melyekre érdemes előre felkészülnünk. Végezetül egyenként véleményezte az egyházkerületi honlapokat, illetve a Dunántúli Harangszót, és néhány szakmai észrevétellel segítette a püspöki titkárok munkáját.

Az elhangzottak élénk eszmecserére késztették a jelenlévőket. A diskurzus során számos megfontolandó javaslat is elhangzott – egyebek mellett arról, hogy miként lehetne az evangélikus sajtómunkában tevékenykedők erejét jobban egyesíteni, a különböző kiadványokat hatékonyabban értékesíteni.

-i -g

Hóseás könyve – a házasság
Tudunk-e rangsorolni?
HETI ÚTRAVALÓ
Vakációóó!
A lassú gyógyulás jelei
Az Úr csapatának építése
Tollforgatók is a titkárok
Evangélikus szertartással búcsúztatták Fejtő Ferencet
Egyházak és vidékfejlesztés
Jonathan Edwards öröksége
Európa, bajnokság nélkül
A történelem emberi sorsok tükrében
Plone GYIK 2.
Nyári lélekápolás
Mert keresztények
Útlevél egy örök életre
A hit anyanyelve
Testvérek vagyunk
Megértetni magunkat másokkal
A zene szól
„Imádkozzatok, és buzgón kérjetek...”
Nagy szükség van a misszióra
Készül a Szentírás mari nyelven
Az én nagy utazásom
Ács Mihály-relikviákat gyűjtenek
Nagyszénási „fecskefészek”
Luther - Idézet
Énekelt irodalom
Ifjú zeneszerző bemutatkozása a Deák téri gimnázium tanévzáró istentiszteletén
Égi az áldás
„Ilyeneké az Isten országa”
Gyúróról szól delente a harang
Vendégváró
„Ne félj, ezentúl emberhalász leszel!”
Kedves Gyerekek!
ÉnekKincsTár
Ébredj, bizonyságtévő lélek!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2008 25 Tollforgatók is a titkárok