Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- Mit Isten tesz, mind jó nekem
ÉnekKincsTár
Hozzászólás a cikkhez
Mit Isten tesz, mind jó nekem
Énekeskönyvünk egyik csúcsa ez az ének – állítom elfogultan. Úgy gondolom, ez mind a dallam, mind pedig a szöveg vonatkozásában igaz. A Mit Isten tesz, mind jó nekem (EÉ 348) a Bizalom Istenben című fejezetbe tartozik. Az ének az esztendő első vasárnapján csendül fel. Az ünnep témája: „Alázattal hagyatkozzunk Isten vezetésére”. Az evangélium Mária, József és a kis Jézus menekülését, majd Názáretben való letelepedését írja le: azt, ahogyan Isten vezette a szülőket, megmentve Jézust a rá leselkedő veszélyről. Nem biztos, hogy értették, mi történik, miért kell útra kelniük, de rábízták magukat Isten vezetésére.
Az ének dallama mélyről tör felfelé, és szép ívben száll vissza. A középrész – kis szekvenciájával – lendületesen viszi tovább a dallamot, változatos fordulatot hozva, majd ismét lekerekítve. Az utolsó zenei ív pedig egyszerűen és megnyugtatóan zárja be a versszakot, kerek egésszé téve a dallamot. Szerzője a 17. század második felében komponáló Severus Gastorius (1646–1682); minden valószínűség szerint 1681-ben írta ezt a csodálatos korált. Öröm énekelni, hiszen egyszerre lendít és bátorít, ugyanakkor a rendezettségnek, a „minden a helyén van” természetességének az élményét is adja.
A verset a grobeni születésű Samuel Rodigast berlini gimnáziumigazgató (1649–1708) írta megbetegedett barátja, a kántor Gastorius számára vigasztalásul.
Az ének szövegét többféle módon értelmezhetjük. Tekinthetjük istendicséretnek, hiszen szinte listaszerűen sorolja fel, milyen hatalmas dolgokat cselekedett velünk az Úristen. Megvédett, gyógyított, megsegített, hittel ajándékozott meg, értelmet adott eseményeknek, folyamatoknak, áldásaival halmozott el, eloszlatta félelmemet, szeretetével kísért, reménységet oltott a lelkembe.
Az ének azonban egyfajta belső gondolkodás, önbiztatás, Isten közelségének és aktív szeretetének tudatosítása is. Nem üres önszuggesztió, éppen ellenkezőleg. Állandó tudatosítása annak, ami az élet igazi valósága: Isten teremtő, gondviselő, megtartó és örök távlatot adó szeretetének. Mivel a bűn tulajdonsága és velejárója, hogy feledékenyek vagyunk – különösen is Isten dolgaival kapcsolatban –, szükség van erre a tudatosításra. Jó, ha életem minden helyzetében emlékeztetem magam, kihez tartozom, s mit is jelent ez a mindennapokban. Ha pedig ezt még – az ének által – más is hallja, akkor ez a belső megerősítő gondolat bizonyságtétellé, igehirdetéssé válik.
E kettő mellett s talán ezek fölött ez az ének alapvető hitvallás. Életet, életmódot, mentalitást meghatározó hitvallás. „Mit Isten tesz, mind jó nekem…” Minden! Néha meglátom, néha nem is tudok róla. A hit bizodalma éppen ezt jelenti. Akár látom, akár nem, akár tudatosan élem meg, akár nem is veszek róla tudomást, így van: Isten a javamra munkálkodik. Mindenben. Örömöm és fájdalmam okaiban, életem pozitív és negatív eseményeiben, betegségben és egészségben, békességben és nyugtalanságaimban, biztonságos pillanataimban és félelmeimben jelen van. Nem biztos, hogy minden tőle származik, de biztos, hogy még a tőle teljesen idegen rosszból is tud áldást előhozni.
Azért kell sokat énekelnünk ezt az éneket, hogy – úgymond – a vérünkké váljon. Hogy átjárja értelmünket, szívünket, lelkünket. Azért kell újra meg újra kézbe vennünk, hogy hitünkké váljék ez a bizonyosság. Ez a csodálatos az énekekben: lehet, hogy a szívünk bizonytalan, a lelkünk kételkedik, az értelmünk lusta, de a szájunk már mondja, énekli, vallja: mit Isten tesz, mind jó nekem! Jó, hogy a fejünk és a szívünk utolérheti a szánkat.
Nem tudok objektíven írni erről az énekről. Családunk kedves éneke. Őseim ezt énekelték minden nagyobb családi eseménynél: születésnél, életmérföldköveknél, de haláleset és temetés idején is. Amikor én is bekapcsolódom ebbe a folyamatba, érzem, hogy mögöttem vannak az előttem járt szeretteim és testvéreim, s az ő hitük által erősödöm én is. Szép nagy kórusban énekeljük – túlharsogva a világ zaját, a gondok hangzavarát, a bizonytalanság jajszavát –: mit Isten tesz, mind jó nekem! Ezt vallom, bármi érjen. Őt áldom mindhalálig. Így indulhatunk az új esztendőbe.
Hafenscher Károly (ifj.)
::Nyomtatható változat::
|