Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- AGAPE – felebaráti szeretet a globális világban
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
AGAPE – felebaráti szeretet a globális világban
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) 2006-ban a brazíliai Porto Allegre városában tartott nagygyűlésén fogadta el azt a nyilatkozatot és felhívást, melyet 2008 adventjén vehettünk kézbe magyarul. Közben hatalmas változás történt a világban. „Istenünk, kegyelmedből változtasd meg a világot!” – szólt a nyilatkozat liturgikus refrénje, és a világ megváltozott. Évtizedek óta a legnagyobb válságról szólnak a hírek. Gazdasági rendszerünk krízisét mára mindenki a saját bőrén érezheti.
Az EVT 1998. évi hararei nagygyűlését alapos előkészítő és egyeztető munka követte, melynek eredményeként fogalmazta meg a közgazdászokból és teológusokból álló csoport a dokumentumot. Angol nyelvű címének kezdőbetűit összeolvasva egy mozaikszót kapunk, amely az egész dokumentum központi üzenetét hordozza: AGAPE. Magyarul a cím Alternatív globalizáció a népekért és a Földért.
Az agapé, a felebaráti szeretet radikalitása hatja át az egész szöveget. Szokatlanul határozott hangvétele bizonyára új lesz a magyar olvasó számára. Kemény kritikát fogalmaz meg a globalizálódott neoliberális gazdasági és pénzügyi rendszerrel szemben a szegények és elnyomottak érdekeire koncentrálva. Komoly önkritikára szólítja fel a gazdagokat és a pénzügyi rendszer meghatározó intézményeit. Eredményes példákat mutat az ellenállásra a kiszolgáltatott országok és csoportok számára.
Különös figyelmet szentel az AGAPE nyilatkozat a leginkább elhallgattatott csoportoknak: őslakosoknak, gyerekeknek, nőknek. Világunk alapvető strukturális bűnein vezet végig: az adósságcsapdától az ökológiai krízisen, a kizsákmányoló kereskedelmi struktúrákon, a közszolgáltatások privatizációján keresztül a mezőgazdaság szempontjaiig. Keresztény hitünk alapján határozott bizonyságtételre hív a szenvedő emberek mellett, az elembertelenítő struktúrák és szervezetek démoni erejével szemben. Fásult és cinizmusba hajló világunkban, ahol nyugati egyházaink is elveszítették a kiáltó szó evangéliumi erejét, felrázó ez a kötet.
A nyugati gazdaság rendszerében élő olvasót mégsem elégítik ki maradéktalanul a megfogalmazott válaszok. A nagyon határozott kritika mellett a remélt alternatív út nem bontakozik ki teljességében. A hatvanas éveket idéző lelkesedés valós alternatívaként kérdéses, mégis kiindulópont lehet ez a határozott állásfoglalás a téma végiggondolására. Ezt segítik a bővebb forrásokra való folyamatos hivatkozások.
A könyv a Luther Kiadó – szociáletikai és ökumenikus vonatkozású – Eszmecsere sorozatának ötödik köteteként valódi eszmecserére indít. Közérthető nyelvezete és a fordítónak a témában kevéssé járatos olvasót segítő megjegyzései alkalmassá teszik a kiadványt arra, hogy szélesebb körben, például gyülekezeti alkalmakon is megvitassák.
Négy tanulmány zárja a kötetet: olvashatók a fordítónak, Gömböcz Elvirának az anyaghoz fűzött jegyzetei; Nagypál Szabolcs az ökumené történetében helyezi el a dokumentumot, Jávor Benedek a civil mozgalmak részéről értékeli, míg Szabó Lajos a gyülekezeti életben való alkalmazásáról ír.
A Luther Kiadó és a Védegylet közös gondozásában megjelent kiadvánnyal olyan könyvet vehetünk kézbe, mely kitűnő vitaindító korunk legégetőbb problémájának végiggondolására.
Szabó B. András
::Nyomtatható változat::
|