Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- Hóangyal
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Hóangyal
Mindig is hittem benne, legalábbis ameddig vissza tudok emlékezni. Mindig éreztem, hogy ez az egész – bármennyire is angyalkáznak, jézuskáznak meg jópofiznak sokszor a felnőttek – komoly dolog. Persze nem a becsempészett karácsonyfára meg az eltitkolt ajándékokra gondolok, hanem magára a lényegre. Hogy végre van egy pár nap, amikor a sok rohanás és „teljesítsd ezt-azt gyorsan” után időt és energiát fordítunk fontos dolgokra is. Konkrétan arra, hogy örömet szerezzünk a szeretteinknek.
Meg is beszéltük mi ezt már kisiskoláskorunkban az öcsivel, és elhatároztuk, hogy mi sem maradunk ki belőle többé, ha már így rájöttünk, miről is van szó. Eleinte persze kevésbé találtuk fel magunkat. Nyomasztott bennünket, hogy nincs pénzünk ajándékra (egy nyolc-tíz éves gyerek mindig csóró), meg hogy egyedül sehova sem mehetünk elintézni ezt-azt, de aztán mégiscsak megtaláltuk az utunkat. Alig kell valami ahhoz, hogy dalra fakadjanak a karácsonyi angyalok.
Azt hiszem, életem legnagyszerűbb karácsonyi ajándékát abban az évben adtam, amikor épp egy fillérem sem volt. Abban az évben, amelynek az őszén baleset érte a szomszéd kislányt, Esztert.
Nyomasztó, súlyos ködként ülte meg az egész községet ez a hír. Jól ismertük Esztert, ugribugri kicsi lány volt, vidám és féktelen, mint bárki más az ő korában. Hihetetlennek tűnt, hogy most talán meg is hal – a gyerekek nem szoktak meghalni! Érthetetlen volt az egész. És valahogy akkor tudatosodott bennünk az a tény is, hogy a balesetek, amelyekről a rádió meg a tévé beszél, igazi, élő emberekkel esnek meg, nem csak olyan távoli figurákkal.
Aztán csak jött a hír, hogy megmarad a kis Eszterke, de járni nem fog tudni, a gerince úgy sérült meg, hogy tolókocsiba kényszerül további életére. Az emberek arcán borús felhőként ült a döbbenet, mi, gyerekek hitetlenkedve ráztuk a fejünket. Hogy lehet az? Mi ismerjük Esztert, ő nem ilyen. Nem egy helyben ülő, szomorú kislány. Mozgékony és eleven, mint mi. Les át a kerítésen, és ha a medence előkerül nyáron, át is ugrik a kerítés tetején egy kis pancsolásra.
Emlékszem, ahogy álltunk ott az öcsémmel a nyirkos hidegben azon a decemberi napon, amikor meghozták. Kis arca csodálkozó volt inkább, mint elgyötört.
– Hogy megváltozott minden…
Ezt mondta csak csöndesen, amikor az apukája kiemelte a kocsiból, és átültette a kerekes székbe. Igaza volt, tényleg megváltozott minden. Csendesebb és szürkébb lett a házuk körül az egész világ.
– Milyen szomorú a kert – suttogta könnyes szemmel.
Ugyan kinek volt ereje a baleset után a kerttel foglalkozni? A bokrok kócosan, csapzottan álltak a téli hidegben, a virágoskertben az elnyílott növények fagyott-mállott karói éktelenkedtek. Ronda volt, na, mit szépítsük.
– És én ezt a kertet fogom látni nap mint nap az ablakból…
„Dehogy fogod te ezt a kertet nézegetni – gondoltuk akkor –, hiszen mi annyiszor átmegyünk majd hozzád, hogy időd sem marad nézegetni!” De aztán valahogy olyan nehéz volt elindulni. Olyan idegennek tűnt az a szomorúsággal teli ház. Nem bírtuk rávenni magunkat, hogy bemenjünk. Egyszerűen nem mertük lenyomni a kilincset. Majd holnap, majd este, majd legközelebb. Készültünk, de sose értünk oda. Ahogy pedig leesett a hó, és eljött a szánkózás, csúszkálás, hóemberépítés ideje, bizony el is terelte a figyelmünket, és előfordult, hogy egész héten eszünkbe se igen jutott a szomszéd kislány.
Egy téli estén – éppen karácsony előtti nap – aztán elszégyelltük magunkat. Micsoda kutyák vagyunk mi, itt van ez a szegény kis cimbora, mi meg felé sem nézünk!
– Te, építsünk egy hóembert az Eszterkéék háza elé is! – ajánlottam bűntudatomban az öcsémnek egy jó kis havas hancúrozás után.
Ő csak a kesztyűjét dörzsölgette.
– Majd holnap, lefagy a kezem, meg már éhes is vagyok. Különben is, abban a dzsumbuj kertben el se tudod készíteni – hárított. – Nézd csak meg! – mutatott a szerteszét ágaskodó összevisszaságra.
De az én tekintetem az ablakra esett, ahonnan egy gyertya fényében bánatos kis gyerekarc lesett sóvárogva kifelé.
– Te, mi lenne, ha rendbe tennénk a kertet is? Szerintem csuda jó lenne! – böktem oldalba.
Öcsém kicsit elgondolkodott. Talán ő is meglátta közben azt a szomorú kis tekintetet, mert nagyot taszított rajtam, és futni kezdett a gizgazos rengeteg felé.
– Gyerünk! – kiáltotta, és tépkedni kezdte a könnyen engedő gyomokat, elvirágzott kórókat.
A tisztogatással hamar végeztünk; előkerült a fészerből a metszőolló is. Hol egyikünk, hol másikunk metszegetett ügyetlenkén, de lelkesen, és a bokroknak egykettőre szolidabb formájuk lett.
Mire eltakarítottuk a sok ághulladékot, már koromsötét volt. Egymásra néztünk. Legyen még hóember, vagy mára elég volt? Mindketten egyszerre mozdultunk, gördültek a hógolyók, gömbölyödött a pocak, a kobak, hemperegtek a karok, s máris előkerült egy ágcsóva is seprűnek, lyukas fazék is kalapnak.
– Te, mi lenne, ha hóangyal lenne belőle? – jött hirtelen az ötlet.
Kacagva lapítgattuk a ropogós havat, tapasztgattuk a szárnyakat, amelyek minduntalan lehulltak. A hóember nem akart angyallá változni sehogyan sem.
– Mit akartok csinálni? – nyílt ki az ablak, és Eszterke meg az anyukája nézett ki nevetve rajta.
– Hóangyallá akartuk alakítani a hóembert, de nem sikerül – vallottuk be vállvonogatva.
– Jaj, hóangyal az már így is, és ti is angyalok vagytok. Eszterke annyit nevetett. Annyit, de annyit ma este! – suttogta elcsukló hangon a szomszéd néni. – Gyertek gyorsan, igyatok egy teát, biztosan jól átfáztatok! – hívogatott bennünket.
Csuromvizesen és boldogan néztünk végig még egyszer a művünkön. Az ablakból ragyogó szemmel mosolygott ránk a kis Eszter. Olyan jóféle volt a mosolya. Már nem éreztük idegennek, távolinak, elérhetetlennek. Ugyanaz a kislány volt, akit addig szerettünk, akivel játszottunk és kacagtunk sok-sok éven át gondtalanul. Talán tolókocsiban, de ugyanaz volt. Tudtam, hogy most visszakaptuk, hogy újra barátok leszünk éppúgy, mint azelőtt. Természetesen és igazán.
– Azt hiszem, ezt most jól csináltuk – suttogtam az öcsémnek.
– Miért nem érzem, hogy ez most nagy dolog volt? – suttogott vissza befelé menet.
– Talán mert jót tenni nem is olyan fennkölt valami, mint hittük – gondoltam.
És ezt gondolom ma is. Jót tenni nem éktelen hatalmas feladat. Csak egy kicsi jó szándék kell hozzá, egy kicsi találékonyság, egy kicsi idő. Olyan könnyen dalra fakadnak azok a karácsonyi angyalok…
Füller Tímea
::Nyomtatható változat::
|