Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 01 - „Csak” ki­lenc­száz­mil­li­ót buk­nak az egy­há­zak a vál­sá­gon

„Csak” ki­lenc­száz­mil­li­ót buk­nak az egy­há­zak a vál­sá­gon

Nem ráz­ta meg kü­lö­nö­seb­ben az egy­há­zak költ­ség­ve­té­sét a gaz­da­sá­gi vál­ság, van olyan ka­te­gó­ria, amely­ben nőtt, és van, amely­ben csök­kent a ne­kik fo­lyó­sí­tan­dó összeg a 2009. évi költ­ség­ve­tés el­ső vál­to­za­tá­hoz ké­pest, a leg­na­gyobb té­te­lek pe­dig vál­to­zat­la­nok ma­rad­tak – mond­ta Csep­re­gi And­rás, az Ok­ta­tá­si és Kul­tu­rá­lis Mi­nisz­té­ri­um Egy­há­zi Kap­cso­la­tok Tit­kár­sá­gá­nak ve­ze­tő­je de­cem­ber 22-én a Ma­gyar Táv­ira­ti Iro­dá­nak.

Az egy­há­zak­nak át nem adott épü­le­tek után já­ró örök­já­ra­dék össze­ge a költ­ség­ve­tés vál­ság előt­ti el­ső és az utá­ni utol­só ver­zi­ó­ja kö­zött csak­nem száz­mil­lió fo­rin­tos nö­ve­ke­dést mu­tat, 9 mil­li­árd 464 mil­li­ó­ról 9 mil­li­árd 556 mil­li­ó­ra nőtt – mu­ta­tott rá.

A tit­kár­ság­ve­ze­tő kö­zöl­te: az iga­zán nagy té­te­lek nem vál­toz­tak, így ugyan­annyit fo­lyó­sít az ál­lam 2009-ben az el­ső, gaz­da­sá­gi vál­ság előt­ti ver­zi­ó­hoz ké­pest a sze­mé­lyi jö­ve­de­lem­adó egy szá­za­lé­ka­ként és en­nek ki­egé­szí­té­se­ként (9 mil­li­árd 511 mil­lió), a hit­tan­ok­ta­tás tá­mo­ga­tá­sá­ra (3 mil­li­árd 305 mil­lió) és az öt­ezer fő­nél ki­sebb te­le­pü­lé­se­ken szol­gá­ló egy­há­zi­ak jö­ve­de­lem­pót­lé­ká­ra (1 mil­li­árd 700 mil­lió).

Csök­kent a tá­mo­ga­tás a 2009-es költ­ség­ve­tés­ben az egy­há­zi köz­gyűj­te­mé­nye­ket és köz­mű­ve­lő­dé­si in­téz­mé­nye­ket il­le­tő­en, itt a 816 mil­li­ó­ból ke­re­ken 100 mil­li­ót fa­rag­tak le, míg az egy­há­zi épü­le­tek re­konst­ruk­ci­ó­já­ra szánt összeg 1 mil­li­árd 96 mil­li­ó­ról 796 mil­li­ó­ra rö­vi­dült meg – foly­tat­ta.

Az idén fo­lyó­sí­tan­dó egy­há­zi költ­ség­ve­tés a 2008-as­hoz ké­pest szin­tén tar­tal­maz emel­ke­dé­se­ket és csök­ke­né­se­ket is. Az egy­há­zi köz­gyűj­te­mé­nyek tá­mo­ga­tá­sa és az egy­há­zi épü­le­tek ál­lag­meg­óvá­sá­ra for­dí­tott összeg mint­egy a két és fél­sze­re­sé­re nő, az in­gat­lan-örök­já­ra­dék pe­dig tör­vé­nyi au­to­ma­tiz­mus alap­ján szin­tén nő több mint fél­mil­li­árd fo­rint­tal. Eny­he emel­ke­dést mu­tat ta­valy­hoz ké­pest a kis­te­le­pü­lé­sek lel­készi­fi­ze­tés-ki­egé­szí­té­se, s a hit­tan­ok­ta­tás­ra szánt pénz meg­egye­zik az elő­ző évi­vel.

Az egyet­len je­len­tős csök­ke­nés a jog­sza­bá­lyi mó­do­su­lás mi­att az egy­há­zak­nak fel­aján­lott sze­mé­lyi jö­ve­de­lem­adó ál­la­mi ki­egé­szí­té­sé­ben kö­vet­ke­zett be, emi­att a 2008. évi 11 mil­li­árd 862 mil­lió fo­rint he­lyett az egy­há­zak 9 mil­li­árd 511 mil­lió fo­rin­tot kap­nak ezen a cí­men. Az egy­há­zak a 2008-as mint­egy 26,5 mil­li­árd fo­rint­hoz ké­pest 2009-ben 25,6 mil­li­ár­dot kap­nak majd – össze­gez­te.

Bölcs­kei Gusz­táv püs­pök, a Ma­gyar­or­szá­gi Re­for­má­tus Egy­ház Zsi­na­tá­nak lel­ké­szi el­nö­ke tavaly ok­tó­ber 8-án tar­tott saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó­ján a 2009-es költ­ség­ve­tés ter­ve­ze­tét diszk­ri­mi­na­tív­nak ne­vez­te, mert összes­sé­gé­ben szá­muk­ra ke­ve­seb­bet irány­zott elő a 2008. évi­hez ké­pest. Ne­hez­mé­nyez­te ak­kor, hogy a sze­mé­lyi jö­ve­de­lem­adó fel­aján­lá­sa­i­ból je­len­tő­sen ke­ve­seb­bet kap­nak, s ezt a költ­ség­ve­tés nem el­len­sú­lyoz­za meg­fe­le­lő mér­ték­ben más te­rü­le­tek 2008-hoz ké­pest ma­ga­sabb fi­nan­szí­ro­zá­sá­val.

MTI

Hó­an­gyal
Ked­ves Zsolt!
Ta­láld meg a he­lyed!