Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- Az internetes média matematikája: 1 + 2 = 3
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Az internetes média matematikája: 1 + 2 = 3
Rupert Murdoch ausztrál médiamágnás szerint a nyomtatott sajtó azért őrzi még mindig hajszálnyi előnyét az internettel szemben, mert az olvasók megbízhatóbbnak tartják – és a jövőben is ez fogja az újságokat naggyá tenni. Ezzel a gondolatával a médiacézár az „igaz, mert azt írja az újság” olvasói hozzáállásra utal. Ezt az érvelést még manapság is gyakran hallhatjuk, főleg az idősebb korosztálytól.
Ami az interneten van, azt egyik pillanatról a másikra át lehet írni, a közösségi internettel pedig gyakorlatilag a felhasználók, azaz az olvasók kezébe adjuk az újság szerkesztését. Ha mindezt úgy képzeljük el, mintha a papírújságok szerkesztésében az utcáról behívott emberek vennének részt, akkor valóban úgy tűnhet: az internetes média megbízhatatlan, a közösségi pedig nem is lehet más, mint szóbeszéden és féligazságokon alapuló pletykalaphalmaz.
De nézzük csak meg, mit is gondolnak a kérdésről maguk az újságírók! Egy, az Amerikai Egyesült Államokban újságíróknak tartott konferencián ismertetett kutatási eredményből kiderül: nemcsak a 18–29 éves zsurnaliszták 100 százaléka gondolja, hogy az internet és a közösségi szolgáltatások jót tesznek az újságírásnak és a médiának, de még az 50–64 éves korosztály jelentős része (40 százaléka) is hasonlóan gondolkozik.
Tehát maguk a cikkírók és szerkesztők is az újságírást erősítő eszköznek, ergo hitelesen, korrektül felhasználhatónak látják az internetes, azon belül is a közösségi médiát, konkrétan a blogokat is, melyeket az összes válaszadó 68 százaléka használ fel munkája során. A Wikipédiából (bevallottan) az újságírók 71 százaléka merít. Így annak is, amivel az olvasó papíron találkozik, jelentős része éppen olyan forrásból származik, amelyet ő nem feltétlenül tart megbízhatónak, ám amelyet a szakmai szemek hitelesnek tekintettek.
Merre visz majd 2009?
Az már közhely, hogy a korábbi struktúrákat átalakította a web 2.0: megjelenésével egyre nagyobb hatalom került a felhasználók, a közösség kezébe, egyre kevésbé tarthatja egy szűk csoport kézi vezérlés alatt a valóságot leképezni igyekvő, ám rendszerint torzító médiát.
Én az „1 + 2 = 3” modell megvalósulását tartom ésszerűnek és valószínűnek is. Ezen azt értem, hogy míg korábban a „felülről” szerkesztett tartalmon volt a hangsúly (1), most pedig a közösségi, web 2.0-s tartalom-előállítás terjed (2), a két modellnek szükségszerűen ötvöződnie kell ahhoz, hogy átlátható mennyiségű, rendszerű és megbízható információhoz jussunk.
A blogszerzők és a tartalom-előállításban részt vevő egyéb felhasználók csak akkor kapnak az újságírókéhoz hasonló „súgásokat”, információkat, ha maguk is olyan szintű kapcsolatrendszert tudnak kiépíteni, mint az újságírók egy része. Tehát ugyanúgy kialakul egy elit, csak professzionális vagy oknyomozó blogíróknak fogják hívni őket, nem pedig ugyanilyen újságíróknak.
Megfoghatjuk a másik oldalról is: a jelenlegi topújságírók közül az marad majd életben, aki készségszintre fejleszti internetes ismereteit.
Ezzel együtt a közösség médiakontrolláló szerepe továbbra is erősödik: már nem csak a szerkesztők által vagy kidobott, vagy beszerkesztett olvasói levélben fejezhetik ki (ellen)véleményüket, hanem valós időben, azonnal hozzászólhatnak egy-egy témához. De ez passzív szerep, kár lenne összekeverni az aktív újságírói médiamunkával.
Az (evangélikus) egyház
médialehetőségei
Az egyházi médiába még alig-alig szivárgott be a szakmában néha már túlhaladottnak is ítélt web 2.0, ám ilyen téren a magyar lutheránusok elöl járnak: az evangélikus közösséghez köthető myLuther az országban egyedülálló belső, ám külsősök számára is teljesen nyitott közösségi tér.
Míg a legtöbb magyarországi egyháznál a közösségi webhelyek kialakítása a feladat, addig az evangélikus egyház előrébb jár: már létezik olyan közösségi tartalomhalmaza, mellyel semmi más dolga nincsen, mint összekapcsolni a hivatalos egyházi kommunikációval. Ez utóbbi ugyanis hiába képviseli hűen és megbízhatóan az egyház véleményét, felépítése túlzottan hierarchikus, hangneme kifejezetten komoly. A közösségi térben előállított tartalmakat (blogbejegyzéseket, hozzászólásokat) pedig – hiába frissek, szabadabbak, és hiába szólnak modernebb nyelvezettel – nem sokan veszik komolyan az egyházi média és kommunikáció szempontjából.
A kölcsönös becsatornázás komolyságot és üdeséget egyaránt jelenthetne, nem mellékesen pedig vonzóvá tehetné a közösségi életük egyre nagyobb hányadát az interneten élő, útkereső fiatalok számára az egyházi életben való aktív részvételt. Az pedig már csak magán a közösségen múlik, hogy mennyire képes mindezt átültetni az interneten kívüli életbe, egyben átültetve a közösség tagjait is a monitorok elől a templompadokba.
Balogh Csaba
::Nyomtatható változat::
|