Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- Tolerancia: az erősek lelki és szellemi állapota
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Tolerancia: az erősek lelki és szellemi állapota
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) Egyházi Kapcsolatok Titkársága 2007-ben tudományos konferenciát szervezett Egyházak és tolerancia Magyarországon címmel a vallási tolerancia elvét meglepő tisztasággal megszövegező 1947. évi XXXIII. törvény megszületésének hatvanadik évfordulója alkalmából. A tanácskozáson elhangzott előadások szerkesztett változataiból tanulmánykötet készült az Egyházi Kapcsolatok Titkársága és a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara közös szervezőmunkájának eredményeképpen. A konferencia címét viselő kiadvány bemutatójára december 18-án került sor az OKM épületében.
A könyvbemutatón megjelenteket dr. Csepregi András, az OKM Egyházi Kapcsolatok Titkárságának vezetője köszöntötte. A titkárságvezető az 1947. évi vallási törvény megszületésének hatvanadik évfordulója alkalmából szervezett tavalyi tudományos konferencia előadásaiból szerkesztett könyv ismertetésekor kifejtette: nem igaz az a közkeletű elgondolás, mely szerint a tolerancia a gyengék jellemzője, akik készek elveiket, nézeteiket és álláspontjukat feladni. Ellenkezőleg: „A tolerancia az erősek lelki és szellemi állapota, mert leginkább ők képesek arra, hogy akár legszentebb gondolataikat és elveiket is a másik fél kritikája alá vessék, természetesen anélkül, hogy vallásos meggyőződésüket, hitüket és identitásukat feladnák.” A most elkészült kiadvány szellemisége és tanulmányai is ezt támasztják alá.
A tanulmánykötet tartalmáról dr. Balogh Margit egyháztörténész, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Társadalomkutató Központjának igazgatója nyújtott áttekintést. Hangsúlyozta, hogy az 1947. évi törvény rendkívüli módon haladó szellemiségű volt, mert a bevett és az elismert vallásfelekezetek közötti különbségeket megszüntette. Így ez a két kategória egyenlő bánásmódban részesült az állam részéről, s csak a jellemzően legkisebb és legfiatalabb, úgynevezett „el nem ismert” felekezeteknek nem adott jogegyenlőséget. Balogh Margit arra is rámutatott, hogy az ehhez a konferenciához és a megjelent kötethez kapcsolódó kutatások a történettudomány számára is új eredményeket hoztak, az 1947-ben született törvény létrejöttének körülményeit vizsgáló és hátterét sokféle szemszögből elemző előadások pedig a jelenlegi kormányzatnak is adhatnak ötleteket az egyházakkal való kapcsolattartás fejlesztésére vonatkozóan.
A tavalyi konferencia egyik előadója, dr. Fazekas Csaba történész, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja kiemelte, hogy az 1947. évi törvényt méltatlanul feledte el az utókor – ez még annak ellenére is kijelenthető, hogy a további években a hatalom ideológiai okok miatt „már nem bábáskodhatott a végrehajtása fölött”. A kötet tanulmányai abban próbálnak átfogó segítséget nyújtani az olvasónak, hogy minél szélesebb összefüggésekben gondolkodhasson a vallások és az egyházak viszonyáról, a vallás és a tolerancia közötti kapcsolatról.
A kiadvány egyúttal segít kiigazodni az alapvető egyházi fogalmak között, és világosan megfogalmazott célja szerint optimális esetben hozzá kíván járulni ahhoz is, hogy „az egyházak önszántukból, kényszerítő erők nélkül békében éljenek egymás mellett”.
A kereskedelmi forgalomban nem kapható kötetet elsősorban felsőoktatási intézményekhez, egyházi és világi könyvtárakhoz juttatják el kutatási célokra, de az Egyházi Kapcsolatok Titkárságának címén érdeklődő magánemberek is megrendelhetik.
P. G.
::Nyomtatható változat::
|