Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 01
- A pestújhely–újpalotai evangélikus gyülekezet
Kultúrkörök
Istentisztelet-közvetítés a Magyar Rádióban
Hozzászólás a cikkhez
A pestújhely–újpalotai evangélikus gyülekezet
Pestújhely és Újpalota két nagyon különböző városrész. A 2009-ben századik születésnapját ünneplő Pestújhely igazi kertváros családi házakkal, kertekkel, míg Újpalota Budapest egyik legnagyobb lakótelepe, tízemeletes panelházakkal. A gyülekezet temploma a ’30-as évektől áll Pestújhely főutcáján, ünnepnapokon és vasárnap esténként fényárban úszva, messziről látszik. Az erdélyi faművesség igazi természetességet és vidéki atmoszférát varázsol a kis kert közepén álló templomba.
A gyülekezet életét és programját három szóban lehetne összefoglalni: növekedés, harmónia és felelősség. Növekedés, mert egy ilyen kis közösség számára az önálló lét feltétele, hogy növekedni tudjon létszámában, lelkiekben és fizikailag egyaránt. Jelenleg kicsit több mint kétszáz tagja van a gyülekezetnek, és az utóbbi években többen újonnan csatlakoztak. A gyarapodás jele a viszonylag sok kisgyerek és fiatal jelenléte is hétközben és vasárnap. A növekedés fizikai építkezést is jelent majd a jövőben, mivel a helyszűke naponta akadályozza a gyülekezeti életet.
A második jellemző a harmónia, a gyülekezet belső békéjének valósága, ahol sokféle hang szólalhat meg családias körben. Fontos szerepe van a zenei harmóniának, különösen ha az egy éve Münster városából érkezett orgona hangjára vagy az évközi koncertekre, az ifjúsági kórusra gondolunk. Egyre fontosabb az az együttműködés, amely két másik észak-pesti gyülekezettel, Rákospalotával és Újpesttel tartott rendhagyó „Új találkozás” istentiszteletek harmóniájában jelentkezik.
Minden kis gyülekezet ismeri azt a különös felelősséget, amelyet minden egyes tagja visel azért, hogy a közösség fennmaradjon és működhessen. Ez a felelősség naponta megmutatkozik, hiszen minden feladatot önkéntes munkával végzünk, és csak a komoly személyes anyagi felelősségvállalás biztosítja a fenntartást. A gyülekezet számára a felelősség szociális és környezeti téren is hitvallástétellé válik. Legyen szó egy csésze, méltányos kereskedelemből származó kávéról az istentisztelet után vagy a hatalmas házak között magányosan élő embereknek adott közösségről. Keresztény küldetésünk felelőssége nagyon sokoldalú.
::Nyomtatható változat::
|