Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 04 - Lu­the­rá­nus szi­get Pá­pa szí­vé­ben

Lu­the­rá­nus szi­get Pá­pa szí­vé­ben

Nagy hord­ere­jű vál­lal­ko­zás­ba kez­dett Pá­pa vá­ro­sá­ban az evan­gé­li­kus gyü­le­ke­zet és a nem­ré­gi­ben az egy­ház­köz­ség lel­ké­szé­vé, majd es­pe­res­sé vá­lasz­tott Pol­gár­di Sán­dor. Ar­ra az el­ha­tá­ro­zás­ra ju­tot­tak, hogy uni­ós pá­lyá­za­ti pénz­ből kí­ván­ják fel­újí­ta­ni és ki­bő­ví­te­ni a Pá­pa bel­vá­ro­sá­ban ta­lál­ha­tó, „lu­the­rá­nus szi­get­nek” is ne­ve­zett épü­let­együt­test.

„Ter­ve­zői szán­dé­ka­in­kat, a ter­vünk­ben ja­va­solt meg­ol­dá­so­kat az a meg­győ­ző­dés ve­zé­rel­te, hogy a ke­resz­tény élet és ne­ve­lés alap­ja a 21. szá­zad­ban is a temp­lom és az is­ko­la ma­rad. (…) A meg­adott ter­ve­zé­si prog­ram­ban leg­szebb evan­gé­li­kus ha­gyo­má­nya­ink foly­ta­tá­sát lát­juk, mun­kánk so­rán en­nek a ha­la­dó tra­dí­ci­ó­nak az élet­ben tar­tá­sát tar­tot­tuk szem előtt. Az itt fo­lyó – re­mél­he­tő­leg ge­ne­rá­ci­ó­kon át­íve­lő – szel­le­mi, lel­ki mun­ká­nak pró­bál­tunk mél­tó ke­re­tet te­rem­te­ni” – ír­ta a Lu­the­rá­nus szi­get Pá­pa épü­let­komp­le­xum ta­nul­mány­ter­ve cí­mű do­ku­men­tum be­ve­ze­tő­jé­ben dr. Nagy Ta­más, a pro­jekt fe­le­lős ter­ve­ző­je, a Mo­holy-Nagy Mű­vé­sze­ti Egye­tem Épí­tész Tan­szé­ké­nek ve­ze­tő­je. A dön­tést – mely sze­rint az ő ter­vei alap­ján újít­ják fel és bő­ví­tik ki az épü­let­együt­test – még ta­valy ok­tó­ber 15-én egy ti­zen­hat fős bi­zott­ság hoz­ta meg.

Ko­ráb­ban is vol­tak már kez­de­mé­nye­zé­sek az is­ko­la bő­ví­té­sé­re, de ezek kö­zül egyik sem nyert kel­lő tá­mo­ga­tást – tud­tuk meg Pol­gár­di Sán­dor­tól. Az es­pe­res azt is el­mond­ta, hogy a ter­vek meg­va­ló­sí­tá­sát most több té­nye­ző is sür­ge­tő­vé te­szi. Egy­részt a temp­lo­mot és az épü­le­te­ket az egy­ko­ri vár­árok te­rü­le­tén húz­ták fel, s mi­vel fenn­áll to­váb­bi süllye­dé­sük ve­szé­lye, el­en­ged­he­tet­len a fel­újí­tá­si mun­ká­la­tok mi­ha­ma­rab­bi meg­kez­dé­se. Más­részt a 2001-ben új­ra­in­dí­tott Gyu­rátz Fe­renc Evan­gé­li­kus Ál­ta­lá­nos Is­ko­la ki­nőt­te je­len­le­gi he­lyét – 2009-től nyolc­osz­tá­lyos is­ko­la­ként fog mű­köd­ni –, és a gyü­le­ke­zet­nek is tá­ga­sabb tér­re len­ne igé­nye. Az is­ko­lát tor­na­te­rem­mel, ét­te­rem­mel és új tan­ter­mek­kel bő­ví­te­nék.

Ter­ve­zik könyv­tár és le­vél­tár lét­re­ho­zá­sát is, me­lyek­ben a gyü­le­ke­zet na­gyon ér­té­kes ré­gi gyűj­te­mé­nyét sze­ret­nék be­mu­tat­ni, il­let­ve az es­pe­re­si hi­va­tal és az egy­ház­me­gye anya­ga­it el­he­lyez­ni. Re­mé­lik to­váb­bá, hogy a gyü­le­ke­zet lé­lek­szá­ma és anya­gi hely­ze­te egy­aránt úgy ala­kul az el­kö­vet­ke­zen­dő idő­ben, hogy le­he­tő­vé vá­lik két ál­lan­dó lel­kész szol­gá­lat­ba ál­lí­tá­sa is, így két lel­kész­la­kás­ra lesz szük­ség. Nem utol­só­sor­ban a ter­vek kö­zött sze­re­pel egy gyü­le­ke­ze­ti te­rem meg­épí­té­se.

A pro­jekt össz­költ­ség­ve­té­se 988 mil­lió fo­rint, az el­kép­ze­lé­se­ket pe­dig – mi­ként be­szá­mo­lónk ele­jén em­lí­tet­tük – eu­ró­pai uni­ós for­rá­sok­ból kí­ván­ják meg­va­ló­sí­ta­ni.

– Je­nei –

Fa­da­ra­bok Is­ten ke­zé­ben
„Hát én im­már kit vá­lasszak…?”
Disz­nótort ültek
Szál­kák és ge­ren­dák
„Mi az ökumenét megéljük”
Meg­kezd­te a se­gély­cso­ma­gok szét­osz­tá­sát Gá­zá­ban a Ma­gyar Öku­me­ni­kus Se­gély­szer­ve­zet
Di­rekt öku­me­né – ben­cés gim­na­zis­tákkal
A De­ák té­ri evan­gé­li­kus temp­lom­ban már az imahét ünnepélyes megnyitása előtt ökumenikus alkalmon vehettek részt a hívek.
Meg­osz­tott­ság, a fáj­dal­mas hun­ga­ri­kum
Le­zá­rul­tak a Bib­lia évé­nek ma­gyar­or­szá­gi ese­mé­nyei
„Van ki­út” kon­fe­ren­ci­a Nagy­vá­ra­don
Az öku­me­ni­kus ima­hét meg­nyi­tó­ün­nep­sé­gét Győ­rött ja­nu­ár 19-én, hét­főn es­te tar­tot­ták az Öreg­temp­lom­ban
Szerb anyács­ka Bi­zánc­ban
Ered­mé­nyek és konf­lik­tu­sok ál­lam és egy­ház kap­cso­la­tá­ban
Lu­the­rá­nus szi­get Pá­pa szí­vé­ben
Is­ten há­za né­pe
Zol­tán Lász­ló evan­gé­li­kus lel­kész sír­já­nál
Tisz­ta vi­zet a kan­csó­ba!
Hi­ány­zó gye­re­kek
Kul­tú­rá­já­ban él a nem­zet
Pa­lack­pos­ta, avagy üzenet a mat­ró­zok­nak
A nem­zet: kö­zös ih­let
„Nagyon erős. Hitben erős…”
„Egy az Isten”
Is­ten a tá­vol­ban
Ten­ger­nyi prob­lé­má­val el­bo­rít­va
Kü­lön­le­ges ka­rá­cso­nyi aján­dék
Kunhalom, újkőkori ház a tájtörténeti parkban
A bib­li­ai idők ét­rend­je tá­vol­ról sem volt egész­sé­ges
„Cur De­us ho­mo?” – Mi­ért lett Is­ten em­ber­ré?
Oratio œcumenica
Szélrózsa-utótalálkozó
ÉnekKincsTár
Légy ve­lünk ke­gyel­med­del, jó­sá­gos Jé­zu­sunk!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 04 Lu­the­rá­nus szi­get Pá­pa szí­vé­ben