Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 04
- „Mi az ökumenét megéljük”
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
„Mi az ökumenét megéljük”
Beszélgetés Taizé „magyar referensével”
A franciaországi Taizé hetven éve fennálló ökumenikus közösségében a „magyar ügyek” felelőse – egy indonéziai. Francesco testvér immár csaknem egy évtizede viseli gondját a magyaroknak, legyenek akár a közösséghez látogató vendégek vagy épp az Európa különböző nagyvárosaiban évenként rendezendő ifjúsági találkozók résztvevői. Hogy a reá bízottakkal könnyebben szót értsen, Francesco testvér – többek között – megtanult magyarul is.
– Indonéziából Franciaországba hosszú az út…
– Mint ahogy a számítógépes szakembertől a Taizé-testvérig is. De valóban, Yogyakarta városából származom, amely Jáva szigetének közepén található. A tizenháromezer indonéz sziget közül, ahol összességében 235 millió ember él, ez a legnépesebb.
– Hogyan került kapcsolatba a Taizéi Közösséggel?
– Röviden úgy is válaszolhatnék, hogy a zene révén, amelynek nincsenek határai… Még otthon, a gyülekezetemben ifjúsági csoportokat vezettem, és több kórusnak is vezetője voltam. Egy nap az egyik barátom kezembe adott egy taizéi énekeket tartalmazó kazettát és a hozzá tartozó kottafüzetet. Arra kért, hogy fordítsam le indonéz nyelvre a szövegeket. Habár az akkori technikai feltételek következtében a kazetta minősége hagyott némi kívánnivalót maga után, az énekek teljesen magukkal ragadtak, és elhatároztam, megcsinálom a fordítást. Akkor még csak nem is gondoltam, hogy ez mekkora fordulópontot jelent majd az életemben …
– A taizéi énekekre jellemző, hogy a kottákban sokszor párhuzamosan több nyelven is megtalálhatóak a szövegek. Nehéz volt indonéz nyelvre átültetni őket?
– Bevallom, volt, amit többször is átírtam, miután a kórusokkal kipróbáltuk. Mindig igyekeztem szem előtt tartani, hogy az indonézek számára is könnyen énekelhetők legyenek, de ugyanakkor minél közelebb álljanak az eredeti, bibliai szöveghez. Hiszen a legtöbb taizéi ének valamelyik bibliai szakaszon alapul.
– Így került kapcsolatba a közösség egyik nagyon jellemző szegmensével, a zenével. És magával a közösséggel?
– Az énekeken kívül nem tudtam semmit róluk, mígnem találkoztam az egyik testvérrel, aki Indonéziában járt. Tőle tudtam meg, hogy Taizében van egy közösség is, ahova a világ számos országából és egyházából érkeznek fiatalok. Hívott engem is, hogy látogassak el egyszer hozzájuk. Amikor eljutottam, nagy élményt jelentett számomra. Megragadott például az az egyszerűség, ami az ottani életre – a mindennapi és a hitéletre is gondolok – jellemző. Előtte azt gondoltam, hogy az erős hit csak néhány ember privilégiuma, mert nagy erőfeszítés szükséges hozzá, és ez csak keveseknek adatik meg. Taizében viszont megtanultam, hogyan lehet mindent az Istenre bízni – a hitünket, aggodalmainkat, a jövőnket.
– Miért döntött úgy, hogy belép a közösségbe?
– Otthon számítógépes technikusként dolgoztam, de foglalkoztatott a gondolat, hogy Isten valami másra hív. A családi hátterem miatt azonban ez nem volt egyszerű. Hatan vagyunk testvérek, és én vagyok a második. Az idősebb testvéreknek nagyobb felelősségük van a családban, és mivel a bátyám akkor már kétezer kilométerre lakott tőlünk, sok feladat rám hárult a családban.
Amikor Taizéből hazamentem, egyre nagyobb volt bennem a vágy, hogy hivatalosan is Istennek szenteljem az életem. Négy közösséggel is felvettem a kapcsolatot, amelyeket felkerestem, hogy közelebbről is megismerjem életüket, szokásaikat, hitüket. De a közös imák és a taizéi énekek a maguk egyszerűségével, ugyanakkor szépségével újra és újra felidéződtek bennem. A sokféle felekezeti háttérből érkező testvérek egyszerű élete pedig megmutatta számomra, hogy Krisztus követéséhez nincs szükség nagy előképzettségre. Ha egyszer eldöntöttük, hogy követni fogjuk őt, akkor hiányosságainkat ő majd pótolja. Így végül elhatároztam, visszamegyek Taizébe. Eleinte csak önkéntesként töltöttem ott hosszabb időt, ezalatt sokat tudtam elmélkedni. Végül eldöntöttem, belépek a közösségbe. Ez tizenhét évvel ezelőtt történt.
– Mennyire érzi ökumenikusnak a Roger testvér által alapított közösséget?
– Itt mi a mindennapokban és az imádságokban szeretnénk minél jobban megélni az ökumenizmust. Kereszténynek lenni azt jelenti, hogy a Krisztus-követők nagy családjához tartozunk. Én arra vágyom, hogy a szívből jövő szeretet, ami a keresztényeket összeköti, bátorítsa, gazdagítsa és hitben növelje az embereket Isten színe előtt. Ezt tapasztalom meg itt azzal a több tízezernyi fiatallal, akik évente eljönnek ide.
– A testvérek között Ön a magyarokért felelős. Vagyis nemcsak a Taizébe érkező vendégekkel foglalkozik, hanem egy-egy találkozón, mint amilyen a legutóbbi brüsszeli volt, vagy az idei, októberi pécsi is lesz, a magyarokkal kapcsolatos szervezés az Ön feladata. Hogyan kezdődött mindez?
– Nagyon szeretek énekelni, és amikor itt, Taizében találkoztam magyarokkal is, megpróbálkoztam ezen a nyelven is. Később megkérdezték, hogy tartanám-e a kapcsolatot a magyarországi fiatalokkal.
– Nagyon jól beszéli a nyelvünket.
– Még van mit tanulnom. Szép és ugyanakkor nehéz nyelv, de a személyes kapcsolatokban nagyban segít, ha az anyanyelvén szólítjuk meg a másikat. Még akkor is, ha nem tökéletes a nyelvtudásunk…
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|