Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 04
- Kultúrájában él a nemzet
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Kultúrájában él a nemzet
„A 185 éve íródott nemzeti ima születésének napját 1989 óta ünneplik a magyar kultúra napjaként. Hogy hányan ünneplik valójában, azt nem tudom. De számomra megér egy írást. Főképp azért, mert ha minden mellett elmegyünk szó nélkül, akkor a végén tényleg nem marad semmi, csak a zavaros, anyázós, megosztottságokkal teli hétköznapok. Márpedig a magyar kultúra napja egy olyan alkalom, amikor érdemesebb tágabbra nyitni az ablakot, meghallgatni egy zeneművet, megtekinteni egy festményt, elolvasni néhány irodalmi részletet, hogy átélhessük a valahová tartozás jóleső érzését” – írja Pór Károly a Hírextra.hu portálon.
Nekünk, keresztény magyaroknak a magyar kultúra napja ennél is több, nem csupán a valahová tartozás jóleső része, hanem a valakihez tartozás bizonyossága, a felbecsülhetetlen ajándékért érzett hála pillanata. Ablaknyitás, a hit ablaknyitása egy olyan valóság felé, amely kulturális önazonosságunkat jelenti, amely a gyökér, az alap, amelyre minden létezés épül.
De mi is a kultúra? Márai megfogalmazásában az emberi lét legmélyebb tartalma, életforma. Egy olyan viszonyrendszer, amely átfogja az egész emberi életet, a teljes társadalmat. A kultúra műveltség, szellemi, anyagi értékteremtés, tudatos alkotás, művészet, tudomány, vallás, ismeretek és magatartásformák. Egyszóval minden, ami emberré emel.
Leegyszerűsítve nagyon tiszta, egyértelmű a kultúra fogalma. Például – Szatmáry Zoltán fizikus szavaival szólva – „a régészek kultúrának nevezik azokat a leletegyütteseket, tárgyakat, amelyek nem a természet, hanem az ember művei. Szerintem ez a kultúra definíciója, amelyet nem kell tovább bonyolítani. Mi akkor a »magyar kultúra«? Minden, amit a magyar emberek létrehoztak, megalkottak, megteremtettek. Amíg tehát magyarok élnek a földön, a magyar kultúra fennmarad – mondaná az ember. Csak rajtunk múlik, tényleg fennmarad-e.”
Számunkra a magyar kultúra az az „ontologikus közeg”, az az érték- és normarendszer, az az életforma, amely ezer szállal fűzi egymáshoz a Kárpát-medencei magyarságot. Olyan elszakíthatatlan szálak ezek, melyek egyben Európához és a világhoz, az emberiséghez kötnek, és közben sajátos karaktert kölcsönözve el is választanak mindettől. Ebben a kultúrában benne rejlik az ismétlés, az érték- és hagyományőrzés, a megújulás, az alkotás, a teremtés, a változás dialektikája.
Ha magyar életünket-létünket annyira meghatározza is mostanság a szétszakadozottság, az ellentét, az általunk emelt áthatolhatatlan falak és kiásott lövészárkok, az elvakult gyűlölet, a mérhetetlen önzés, talán mégis marad valami. Valami, ami a miénk, mindannyiunké, közös kincsünk, pártállástól, hatalomtól, régióktól, mindenféle országhatároktól, falaktól és lövészárkoktól függetlenül. És ez a mi magyar kultúránk, a mi önazonosságunk.
Idézett tanulmányában (www.termeszetvilaga.hu/tv98/tv9809/kultura.html) Szatmáry Zoltán így folytatja: „A magyar kultúra nagy részét a nép hordozza. Ez a folklór, és a nép generációkon keresztül fenn fogja tartani. Arra persze nincs garancia, hogy a világ ezt magyar folklórnak fogja tekinteni. Tessék elmenni a bukaresti skanzenbe: ott rengeteg, nyilvánvalóan magyar emlék románként van bemutatva.”
Természetesen a magyar kultúra nem valami egynemű, uniformizált, unalmas, egyhangú, színtelen halmaz. Sőt mindig ki van téve a legvadabb politikai és egyéb befolyás „átkos” hatásának. Próbálták már megszelídíteni, kordában tartani, szolgai engedelmességre bírni, hűségnyilatkozatra kényszeríteni, dogmatizálni. Hol vörösre, hol barnára, hol csíkosra igyekeztek mázolni, attól függően, hogy milyen szelek fújtak. Sokan próbálták vadhajtásait itt-ott kivágni, csonkítani, részeit „megfelelően és illendően” szalonképessé tenni.
De a mi „kis magyar kultúránk” egészen makacsnak, szívósnak bizonyult, mert nem hódolt be az ide-oda fújdogáló szeleknek, fittyet hányt mindenféle jöttment ideológiákra. Csak így tudott nyitott és fogékony maradni, nyitott az újra, a világra, a kihívásokra, és közben hűséges maradni önmagához. Csak így maradhatott meg színes virágcsokorként, millió különböző frekvenciájú hang polifóniájaként.
Sokat idézzük a mondatot: „Nyelvében él a nemzet”, Herder pedig bevezette a kultúrnemzet fogalmát, melynek alapján parafrazeálhatnánk e szállóigét: kultúrájában él a nemzet. És ma talán éppen ez az egyetlen, ami bennünket összeköt, ami igazán közös, és függetlenül attól, hogy hol él a magyar. Ez sajátja, joga van hozzá, felelős érte. Állampolgárság – kettős vagy többes –, kedvezménytörvény, megannyi bürokratikus záróvonal nem kötődik hozzá. Csak egy feltétele van: a közös alkotó szellem, a kifejező nyelv, az értelmet, célt, jelentést kereső lélek. S ha ma valamire, erre a mi kis kultúránkra igenis nagyon kell vigyáznunk, őriznünk, ápolnunk, gyarapítanunk kell.
A magyar embernek ma is feladata lenne, hogy könyveket vásároljon, színházba, hangversenyre, templomba, kiállításokra járjon, egyszóval: éljen szellemi, lelki életet. Ha íróink rosszat írnak, színházaink rosszul játszanak, fütyüljük ki, de ne hagyjuk őket magukra! A dolgok jóra fordultával erre nem is lesz szükség: ha jó a közönség, akkor jó a könyv, a színház, a zene… Pénzünkbe kerül mindez? Igen, de vállalnunk kell. Vállalnunk, mert érdemes!
Adorjáni Dezsõ Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|